Home  /  Bulletin  /  Nebaví vás meditace? Pak zkuste NSDR

Nebaví vás meditace? Pak zkuste NSDR

Sedět v klidu a soustředit se na dýchání se mnohým zdá stresující. Pokud vás meditace nezajímá, mohla by se vám líbit metoda NSDR.
14.09.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Pokud na ni přísahá jeden z nejúspěšnějších lidí na světě, něco na tom musí být: Sundar Pichai, generální ředitel společnosti Google, v rozhovoru pro Wall Street Journal vysvětlil, jaký vliv má metoda NSDR na jeho stresující každodenní život. Relaxační cvičení pomáhají muži od rodiny soustředěně zvládat svůj program a zvládnout den s velkým množstvím energie.

Mimochodem, generální ředitel Googlu nemá o meditaci valné mínění, protože je pro něj velmi obtížné vypnout při dechových cvičeních. Jiná situace je u NSDR neboli Non Sleep Deep Rest. Namísto soustředění se na dýchání jako při meditaci se soustředíme na procítění různých částí těla, zatímco se nacházíme ve stavu mezi bděním a spánkem.

Tento termín vymyslel Dr. Andrew Huberman, profesor neurologie na Stanfordově univerzitě. NSDR je však pouze synonymem pro staletí starou praxi zvanou jóga nidra. Její filozofie spočívá v tom, že ve stavu podobném spánku se člověk zbavuje obav, starostí, problémů a stresu.

Jak NSDR funguje

Cílem NSDR je dosáhnout hlubokého odpočinku a relaxace, aniž byste skutečně spali. Cvičení trvá deset až 30 minut a probíhá vsedě nebo vleže na klidném místě. Mezitím se zavřou oči a pasivně se poslouchá podcast NSDR, který obsahuje řízená koncentrační nebo vizualizační cvičení. Pozornost je soustředěna na tělo a prostředí - nikoli však na dýchání jako při meditaci. To je zde druhotné.

Dr. Huberman, který je původcem tohoto termínu a vede "Huberman Labs", nejpopulárnější zdravotní podcast v USA, sám tuto metodu používá již více než deset let. "Je to jeden z nejmocnějších nástrojů pro znovuzískání ztraceného spánku, koncentrace a neuroplasticity," napsal profesor ze Stanfordu na Twitteru. Neuroplasticita je schopnost mozku měnit se v reakci na podněty. Ve videu na Tiktoku neurovědec naznačuje, že NSDR snižuje stres, podporuje znalosti a pomáhá usnout a zůstat spát. Podle Hubermana by k dobití vybitých baterií mělo stačit pouhých deset až 30 minut denně.

Je třeba trpělivosti

Metoda NSDR - podobně jako meditace - však vyžaduje trpělivost, dokud se nepodaří dosáhnout hlubokého stavu relaxace. Pokud však budete cvičit denně, dosáhnete svého cíle rychleji.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best