Inspirace a udávání trendů, které přetrvávají, vychází z nápadu a originality. Pilsner Urquell je takovým zdrojem originality již od nepaměti. Stál při zrodu významných děl mnohých českých umělců a samozřejmě největší pivní kategorie na celém světě. Jakým způsobem však značka inspiruje v přítomnosti? Stačí se podívat na letošní KVIFF, kde se z oficiálního piva staly zároveň i „ty nejlepší bublinky ve Varech“.
Exkluzívní prostředí KVIFF přivádí na jedno místo světovou i českou smetánku. Gala atmosféra se sebou mimo jiného přináší obraz šampaňského ve sklence. Ale co když máte právě chuť na plzeň? Mezi celebrity, luxus, smokingy, nádherné róby a samozřejmě bublinky vstupuje Pilsner Urquell s těmi svými. Vychutnáte si je v dokonalé krémové pěně. I když sklenici držíte za ucho, a ne za stopku. Protože Pilsner Urquell si užijete i ve velké večerní a má stejný šmrnc jako každý jiný drink.
Tak jako Pilsner Urquell patří na plátno filmů, které jsou základem Festivalu, patří i na samotný KVIFF a jeho vyvrcholení. Nejlepší bublinky ve Varech se tento rok fyzicky prošly i na jeho nejprestižnějším a nejžádanějším místě – na ikonickém červeném koberci. Haute couture je nejen inspirovaná plzeňskými bublinkami piva, ale je rovnou z plzeňského ležáku ušitá. První róba na světě z piva Pilsner Urquell je unikát a nemá obdoby. Její příběh započal v srdci Plzně, poté jsme se přesunuli do Austrálie a výsledek jste mohli vidět při zahájení festivalu po velkolepém odhalení na červeném koberci. Šaty oblékla jedna z nejobsazovanějších českých hereček a milovnice Pilsner Urquell – Aňa Geislerová, na kterou byla róba na míru šitá.

Celý příběh róby stojí za to odvyprávět od začátku. Látku, ze které jsou šaty ušity, vyrobili v australské firmě Nanollose, zabývající se především produkcí mikrobiologické celulózy z organických materiálů. “Když jsme byli osloveni, abychom vytvořili z piva Pilsner Urquell nový materiál, ze kterého se budou šít šaty pro slavnostní příležitost, říkali jsme si, že to bude náročný, ale velmi vzrušující projekt.” říká CEO firmy Nanollose, Wayne Best.
Odvážný a revoluční projekt, na jehož konci vzniklo unikátní dílo, se podařil. Po třech měsících prací v laboratořích Nanollose bylo vyrobeno 15 metrů unikátního organického materiálu připomínajícího kůži. Vědci k jeho vytvoření použili přibližně 300 l piva Pilsner Urquell. Využili proces fermentace, který přeměňuje látky obsažené v pivu v hustou “tkaninu” mikrobiální celulózy, což je přírodní polymer podobný bavlně.
Proces výroby začal „naočkováním“ piva Pilsner Urquell speciální přírodní bakterií. Poté se dva týdny čekalo, až bakterie odvedou ve velkoplošných nádobách svou práci a základní surovina bude připravena ke “sklizni”. V této fázi byla mikrobiální celulóza hrubým, tlustým a vodou nasáklým materiálem připomínajícím želé.

Pivo spojuje. Proto přirozeně svedlo i naše tři celebrity k jednomu stolu. Jeho dekadentní atmosféra provokuje naše chuťové pohárky, které touží po nezaměnitelné hořkosti “nejlepších bublinek ve Varech” a tomu, co odšpuntují. Hana zůstává věrná lahvi, Jakub krýglu. Na čí stranu se přikloní Aňa? To se dozví jen prominentní účastníci večírku. Na obalu ovšem nezáleží – Pilsner Urquell vás doprovodí i na ty nejvybranější akce.
Na první pohled bylo patrné, že materiál z piva absorboval hodně přírodních barviv. Cílená barevnost finální látky však byla podstatně světlejší, a tak musel materiál projít dodatečným procesem zesvětlení. Po vyčištění byla celulóza připravena na další zpracování, tedy změkčení za použití rostlinného změkčovadla.
Pokud by tento krok vědci neprovedli, byl by materiál po usušení příliš tvrdý a křehký pro další zpracování. Sušení materiálu zabralo 4 dni, v průběhu, kterých se vlhký a měkký materiál přeměnil na velmi pevný ale pružný arch. Celý proces úprav, který představoval dohromady až 5 týdnů, vyvrcholil závěrečným voskovaným postřikem. Ten už látce z piva Pilsner Urquell jen dodal voděodolnost a nádherný lesk, aby róba mohla skutečně na červeném koberci zazářit.
Látka připravená k exportu byla opatrně zabalená a po několika částech zaslaná do Evropy k úvodnímu zkoumání, jaké krejčířské zpracování bude nejlepší pro celý projekt. Unikátní materiál dal vzniknout nádherným šatům, které na svět přišli z rukou předního českého návrháře Jakuba Polanky.