Home  /  Bulletin  /  Nejštíhlejší mrakodrap na světě překonává několik rekordů najednou

Nejštíhlejší mrakodrap na světě překonává několik rekordů najednou

Má 91 pater a je dokonale sladěn s Central Parkem v New Yorku: Mrakodrap 111 West 57th Street je nejužším mrakodrapem na světě.
21.11.2022
Text: Alex Mayer
Foto: 111w57.com

Stavební práce na mrakodrapu XXL, který nese poněkud těžkopádný název 111 West 57th Street, jsou oficiálně dokončeny. 435 metrů vysoká budova, kterou navrhla architektonická kancelář Shop Architects, překonává několik rekordů. Je 24krát vyšší než jeho šířka, což z něj činí nejužší mrakodrap na světě. Díky své výšce je také druhou nejvyšší obytnou budovou na západní polokouli.

Mezitím byl dokončen také design vnitřních prostor, za který bylo zodpovědné studio Sofield. Stavební společnost nyní poprvé zveřejnila fotografie interiéru, které jsou přinejmenším stejně působivé jako výhled.

Historická budova s moderní nadstavbou

Mrakodrap se skládá ze dvou budov: jedna pochází z roku 1925 a navrhla ji stejná firma Warren & Wetmore, která navrhla i Grand Central Terminal. Steinway Hall, jak se budova dříve jmenovala, je jednou z nejznámějších newyorských budov. Fasáda této budovy byla ve spolupráci s oddělením památkové péče pečlivě zrenovována.


Doplňuje ji 435 metrů vysoká věž. Je dokonale sladěná s Central Parkem a svou výškou mění panorama Manhattanu. "111 West 57th je mrakodrap navržený pro budoucnost, ale nezapomíná na své historické kořeny. Je nadčasový," říká Dana Getmanová ze společnosti Shop Architects.

60 bytů

Ve dvou budovách je celkem 60 bytů: 14 v historické Steinway Hall a 46 ve věži. Některé z věžových bytů jsou vysoké dvě patra a nabízejí výhled, o kterém si jinak můžete nechat jen zdát. Při návrhu interiéru se studio Sofield inspirovalo původním designem Warren & Wetmore - což se nemusí líbit každému.

„Nechápu, jak můžete postavit jednu z nejmodernějších budov na světě a vybavit ji, jako bychom byli v době Francouzské revoluce...“, píše například jeden z uživatelů Redditu. Kontrast však vyvolává i nadšení. Další uživatel říká: „Miluji tuto kombinaci starého a moderního. Je to umělecké dílo!“

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best