Home  /  Bulletin  /  Nepříliš povedení přátelé: Jak rozpoznat a zachránit toxická přátelství - a kdy je ukončit?

Nepříliš povedení přátelé: Jak rozpoznat a zachránit toxická přátelství - a kdy je ukončit?

Přátelství jako v Přátelích jsou někdy to nejkrásnější v životě. Ale co když se náhle stanou toxickými?
08.03.2023
Text: Elina Füterrer
Foto: Getty Images

Přítel, dobrý přítel, to je to nejlepší na světě! Ano, je to tak! S dobrými přáteli procházíte těžkými chvílemi a proplouváte i těmi nejtěžšími. Cítíte se pochopeni, v bezpečí a ze společně stráveného času čerpáte energii a sílu. Někteří přátelé však mají přesně opačný účinek: jsou skutečnými zloději energie a způsobují, že se cítíte nepochopeni a osamělí. Mohou být vyloženě toxičtí.

Co jsou toxická přátelství?

Pojem "toxické" se v posledních letech velmi rozšířil: Toxické vztahy, toxické pracovní prostředí, toxická maskulinita. A tyto podoby mohou mít i přátelé: Místo aby podporovali, manipulují a místo aby povzbuzovali, stahují dolů.

Možná to znáte: sejdete se s kamarádkou na večeři a kávu a po ní se cítíte naprosto vyčerpaní. Jejich rozhovory se týkaly pouze problémů toho druhého a ani jednou jste neměli příležitost mluvit o sobě. Je zcela normální, že přátelství se více či méně týká vlastních problémů. Pokud se však toto chování opakuje a po každém setkání máte pocit, že se druhá osoba o váš život ve skutečnosti nezajímá, svědčí to o velmi jednostranném přátelství, které se může stát toxickým.

Typické varovné příznaky toxického přátelství

Přestože definice toxického přátelství je poměrně jasná a jednoznačná, není vždy snadné ho u sebe rozpoznat. Většinou se nezdravé vzorce chování v toxických přátelstvích vyvíjejí zákeřně a je obtížné rozpoznat jejich příznaky. Následující příznaky vám pomohou toxické přátele rozpoznat:

  • Jak se přátelé vyrovnávají s dobrými zprávami? Sdílená radost je dvojnásobná radost - alespoň pokud je šťastný i ten druhý.
  • Porušení důvěry: Svěřili jste se v soukromí s nějakým tajemstvím a to se nyní rozšířilo mezi ostatní kamarády? Každý si může pustit pusu na špacír. Zdá se však, že toxičtí přátelé si šíření šťavnatých detailů a tajemství užívají.
  • Báli jste se někdy říct kamarádovi, že jste konečně získali tu skvělou práci? Báli jste se reakce? Opravdoví přátelé z vás mohou mít radost - i když vám ve skrytu duše trochu závidí.
  • Rovnováha mezi dáváním a přijímáním je nevyvážená. Zvoní vám ve tři ráno telefon, vaše nejlepší kamarádka má zlomené srdce a vy se nerozmýšlíte, ale skočíte do auta a jedete? Ne každý by to udělal. Zvlášť ne toxičtí přátelé. Pokud jste tu pro někoho vždycky, ale nemůžete se na něj na oplátku spolehnout ve stejné míře, měli byste se mít na pozoru.
  • Přátelství je toxické také tehdy, pokud způsobuje neustálý stres a smutek a vy se cítíte bez podpory.
  • Slyšíte často od přítele, o kolik lepší byl víkend s jeho ostatními přáteli než poslední dovolená s vámi? Nebo že máte prostě mnohem lepší vkus a nedokážete se mu vyrovnat? Lidé mají své jedinečné vlastnosti a opravdová "bestie" je rozpozná. Nebude vás srovnávat s ostatními ani naznačovat, že jste méně schopní nebo méně cenní než jiný člověk.

Toxická přátelství: Klid, radost a štěstí?

To, že se pohádáte nebo že věci nejdou hladce, však neznamená, že je přátelství toxické. Záleží však také na tom, jak se konflikt řeší. Dochází k obviňování? Přijímá váš nejlepší kamarád v každém konfliktu roli oběti a vždycky přesouvá vinu ze sebe na vás? Opakují se vzorce chování?

Dopady toxického přátelství

Trávení času s lidmi, kterým nezáleží na vašich pocitech, může mít vliv na vaše emocionální a fyzické zdraví. Setkávání s přáteli by vám mělo dávat pocit, že někam patříte a cítíte se bezpečně. Škodlivé přátelství naopak způsobuje, že se místo toho cítíte ignorováni a osamělí. To vede k vnitřnímu napětí a stresu. Studie provedená na Kalifornské univerzitě ukázala, že styk s toxickým přítelem nebo přítelkyní zvyšuje hladinu stresových hormonů v těle, které podporují záněty. Studie vysvětluje, že ačkoli se tyto stresory vyskytují přirozeně, existuje obzvláště silná korelace mezi vyšší zánětlivou aktivitou a sociálními stresory, jako je odmítnutí, konfrontace nebo potenciální hrozby. Silná přátelství naopak stres snižují, protože člověku dávají pocit sounáležitosti a bezpečí. Neustálé zlehčující chování může také způsobit, že se vaše ego velmi prohne: začnete pochybovat o svých vlastních schopnostech a silách. A také: ze všeho se obviňujete - což je klasický důsledek manipulativního chování.

Toxická přátelství by se neměla relativizovat

Toxické přátelství není tak špatné, pokud jsou všechna ostatní přátelství zdravá? Špatné myšlení. Pomalu otráví i ostatní blízké vztahy. Jakmile totiž začnete pochybovat sami o sobě, přenesete si tuto nejistotu i do dalších vztahů. Stane se těžší důvěřovat. Pochybnosti o sobě samém se zvyšují. To vám může zabránit hledat útočiště a podporu u lidí, kterým na vás skutečně záleží - a pomalu, ale jistě mezi vás vrazit klín.

Kdy a jak byste měli udělat tlustou čáru za toxickým přátelstvím?

Jak se ale vypořádat s dlouholetým přátelstvím, které už není dobré? Pokud od přátelství nedostáváte to, co chcete a potřebujete - kamarádství, podporu, posílení, spolehlivost - pak je čas jednat.

Máte dvě možnosti. Možnost A: Konfrontace

Možná tito lidé nebyli vždy toxičtí nebo nechápou, jak vás jejich jednání ovlivňuje. Někteří lidé zde potřebují trochu více podpory. Pokud přátelství nebylo vždy toxické a chcete mu dát druhou šanci, možná by stálo za to to zkusit. Někteří lidé potřebují nejprve čelit přímé konfrontaci, aby si všimli, jak je jejich chování ovlivňuje. Při rozhovoru používejte sdělení "já", otevřeně mluvte o tom, jak se cítíte, a stanovte hranice do budoucna. Například: "Cítím se dotčený, když slyším negativní komentáře o svém oblečení. Prosím, do budoucna si z mého stylu nedělej legraci". Nebo: "Bolí mě, když mě někdo shazuje. Pokud budeš dál vtipkovat na můj účet, nemůžeme se setkávat."

Můžete toho hodně namluvit - ale pak musí následovat činy. Ne každý se snaží změnit své chování. Pokud si v přátelství všimnete starých, nezdravých vzorců chování, pokud se vyjasňující rozhovor vrátí zpět nebo nevede k uspokojivému konci, zbývá pravděpodobně jediná možnost B: přátelství ukončit.

Nekonfliktním přístupem je pomalé vyhasínání, kdy pomalu, ale jistě dáváte méně: méně zpráv, méně času, méně úsilí. Pokud dáváte přednost tomu, abyste šli přímo k věci, měli byste usilovat o přímou konverzaci a přátelství otevřeně ukončit. Tato metoda vyžaduje hodně odvahy, stejně jako rozchod. Dává vám však také příležitost odkrýt své myšlenky a najít způsob jak vztah uzavřít.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best