Home  /  Bulletin  /  New York zakazuje prodej šlehačky ve spreji nezletilým osobám

New York zakazuje prodej šlehačky ve spreji nezletilým osobám

Ve státě New York platí od 1. září nový zákon, který výrazně omezuje prodej šlehačky ve spreji. Od nynějška si mladiství do 21 let nebudou smět kupovat šlehačku v tlakových nádobách. Shodně o tom referují mnohá americká média.
02.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Důvodem zákazu však není samotný krém, ale tlaková nádoba, ve které se prodává. Stát tak bojuje proti fenoménu, který v posledních letech v USA prudce vzrostl: konzumaci oxidu dusného, známého spíše jako rajský plyn.

V posledních letech se mezi dětmi a mladými lidmi - zejména v USA - rozšířilo takzvané „čichání laughing plynu“. Konzumenti vdechují plyn bez chuti a zápachu z balónku nebo přímo z kartuše, tzv. „whippets“. Dlouho se to zlehčovalo jako legální a neškodné opojení. Inhalace má však za následek nedostatek kyslíku, a tím i krátkou intoxikaci - obvykle ne delší než minutu, během níž uživatelé uvádějí pocit uvolnění.

Tento účinek se dodnes využívá například při léčbě bolesti nebo jako úleva od symptomů u pacientů trpících úzkostí. V mnoha zemích se však dnes tento plyn stal zábavní drogou, která pravděpodobně umožňuje zažít krátké opojení bez nebezpečí.

Kromě krátkodobé euforie může mít plyn také nebezpečné vedlejší účinky, pokud se užívá nevhodně nebo v příliš vysokých dávkách. Mezi ně patří ztráta vědomí, zástava dechu, náhlý pokles krevního tlaku a dokonce smrt udušením. Dlouhodobé a pravidelné užívání může také vést ke ztrátě paměti a psychóze. 

Aby zabránil tomuto nebezpečnému fenoménu, zahájil loni demokratický senátor Joseph Addabbo iniciativu za zákaz prodeje sprejů s obsahem oxidu dusnatého nezletilým osobám. Zákon byl přijat v říjnu loňského roku. 

USA: Každé páté dítě do 14 let užilo oxid dusný

„Tento nový zákon je důležitým krokem v boji proti významnému problému mnoha městských částí v mém obvodu,“ řekl Addabbo k přijetí zákona.

„Poprvé jsem si uvědomil potřebu omezit přístup a prodej whippets poté, co jsem obdržel stížnosti od občanů na prázdné bombičky v ulicích v sousedství. Použité whippety, které se hromadí v našich komunitách, jsou nám nejen trnem v oku, ale svědčí také o významném problému zneužívání oxidu dusného.“

To se nyní změní. Zákon omezuje snadný přístup k této „nebezpečné látce pro naši mládež“, uvedl mluvčí Senátu v prohlášení, o němž informoval zpravodajský kanál News 13. Porušovatelům zákona hrozí pokuta ve výši 250 až 500 dolarů.

Podle průzkumu amerického Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) již 20 % dětí ve věku do 14 let alespoň jednou v životě použilo oxid dusný. Mnozí odborníci, a to i mimo USA, se obávají, že oxid dusný může sloužit jako vstupní droga, a varují před poškozením nervů. 

V loňském roce byl v USA zaznamenán nejvyšší počet úmrtí na následky užívání drog od počátku evidence. V roce 2021 zemřelo na následky zneužívání drog a předávkování více než 107 000 Američanů.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best