Home  /  Bulletin  /  Od roku 2025 můžete v balonu cestovat až na hranici vesmíru

Od roku 2025 můžete v balonu cestovat až na hranici vesmíru

Francouzská kosmická společnost nabízí od roku 2025 luxusní cestování ve vesmírném balonu. Nastoupili byste?
15.06.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Zephalto.com

Jednou za život do vesmíru - to je dětský sen mnohých. Nyní se zdá, že futuristický způsob cestování se náhle stává skutečností. Francouzská kosmická společnost Zephalto chce nabízet cesty vesmírným balónem Céleste již v roce 2025. Balon, který je velký jako pařížský chrám Sacré-Cœur, pojme dva piloty a šest cestujících. Během šestihodinového letu si mohou vychutnat jedinečný výhled na Zemi, který byl dosud vyhrazen pouze pro 600 astronautů.

Po nastoupení do luxusní kapsle se balon vznese rychlostí čtyři metry za sekundu. Po hodině a půl se Céleste vznáší 25 kilometrů nad zemským povrchem ve stratosféře - tedy asi 98 procent nad atmosférou.

Z okna o velikosti sedmi metrů čtverečních je úchvatný výhled na zaoblení Země, temnotu vesmíru, třpytivou modrou aureolu a hvězdy. Zdá se, že hranice mezi Zemí a vesmírem se zde doslova rozplývají.

Necelé tři miliony korun za let balónem včetně gurmánského jídla

Cena za tuto podívanou? 2,8 milionu korun. Abyste se vůbec dostali na čekací listinu, je třeba zaplatit rezervační poplatek ve výši asi 250 000 Kč. A počet míst je také omezen. V prvním roce si luxusní let vesmírným balónem bude moci užít pouze 360 cestujících.

V této vysoké ceně je zahrnuta i kulinářská péče o hosty. O tu se starají špičkoví francouzští šéfkuchaři, kteří před startem balonu servírují exkluzivní menu.

Vincent Farret d'Astiès, zakladatel společnosti Zephalto, se nemůže dočkat začátku nové éry. "Jsem nadšený, že mohu překlenout propast mezi svým snem o cestování do vesmíru a realitou. Po letech práce na konceptu, designu a technických řešeních je tento jedinečný zážitek konečně na dosah," řekl newyorskému listu Bloomberg.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best