Home  /  Bulletin  /  Pagani Utopia: Objemný dvanáctiválec místo elektrického pohonu

Pagani Utopia: Objemný dvanáctiválec místo elektrického pohonu

Nová modelová řada Pagani? V dnešní době by se vlastně dal očekávat elektrický sportovní vůz. V případě modelu Utopia však značka zůstává věrná sama sobě.
24.09.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Pagani

Exkluzivní sportovní značka Pagani představila po modelech Zonda a Huayra třetí sérii modelu Utopia v historii své společnosti. Stejně jako u předchůdců se Italové rozhodli pro uspořádání motoru uprostřed s monokokovým jádrem z lehkého karbonu. O pohon se stejně jako dříve stará velký dvanáctiválec biturbo od AMG.

Nejvýkonnější zástupce

S výkonem 635 kW/864 k a točivým momentem až 1100 newtonmetrů je Utopia nejvýkonnějším modelem v historii značky Pagani. Šestilitrový motor, který je k dispozici se sedmistupňovou automatickou převodovkou nebo sedmistupňovou manuální převodovkou, přenáší výkon na zadní nápravu, která je vybavena elektromechanickým diferenciálem. Pro vůz o hmotnosti 1,3 tuny nebyly uvedeny žádné údaje o výkonu, ale stejně jako u dřívějších modelů značky by sprint na 100 km/h měl trvat přibližně tři sekundy a maximální rychlost 350 km/h by měla být výrazně překročena.

Podvozek modelu Utopia je vybaven elektronicky řízenými tlumiči na nápravách s dvojitými rameny. Karbonkeramické brzdové kotouče o rozměrech 41 cm vpředu a 39 cm vzadu svírají šestipístkové a čtyřpístkové třmeny.

Vizuálně je Utopia v mnohém podobná modelům Zonda a Huayra, ale v mnoha detailech se jedná o modernizovanou karoserii s propracovaným aerodynamickým designem. Současně se zde objevují některé odkazy na ikony italského designu z 50. let, jako jsou lodě Vespa nebo Riva. Titanový výfukový systém se čtyřmi koncovkami výfuku je stejně jako kdysi u modelu Zonda opět orámován stupňovitým kruhem připomínajícím turbínu. Uvnitř nabízí Utopia stylovou kombinaci materiálů s velkým podílem kůže a kovu a velký displej spolu s řadou klasicky vypadajících kulatých přístrojů.

Zpočátku Pagani plánuje vyrobit pouze 99 exemplářů modelu Utopia. Italové budou pravděpodobně v příštích letech v omezeném množství vyrábět další varianty, které se budou mimo jiné vyznačovat otevřenou střechou nebo uspořádáním zaměřeným na závodní dráhu. Ceny zatím nejsou známy, ale jak je u Pagani zvykem, za Utopii se pravděpodobně bude platit sedmimístná částka v eurech.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best