Home  /  Bulletin  /  Podívejte se na nejrychlejší elektrický závodní vůz Formule E v akci
Fia Formula E

Podívejte se na nejrychlejší elektrický závodní vůz Formule E v akci

Formule E představila svůj plně elektrický závodní vůz Gen3 v dubnu letošního roku a oznámila, že se jedná o "první závodní vůz na světě navržený a optimalizovaný speciálně pro pouliční závody". Nyní, krátce před oficiálním debutem v 9. sezóně mistrovství světa ABB FIA, se můžeme podívat na unikátní záběry z premiérové jízdy Gen3 na závodní trati.
01.07.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Fia Formula E

Gen3 je první závodní vůz na světě, který je navržený a optimalizovaný speciálně pro pouliční závody. Je to dosud nejrychlejší vůz Formule E s maximální rychlostí přes 322 km/h a nejefektivnější závodní vůz, jaký byl kdy vyroben. Formule uvádí, že více než 40 % energie spotřebované v závodě bude vyprodukováno rekuperačním brzděním.  

Vůz má dvě pohonné jednotky - 250 kW vpředu a 350 kW vzadu. Jeho elektromotory dosahují účinnosti 95 %, zatímco spalovací motor má účinnost přibližně 40 %. Baterie Gen3 jsou vyrobeny z minerálů z udržitelných zdrojů a veškeré bateriové články budou po skončení životnosti recyklovány. Na karoserii budou použita uhlíková vlákna z vyřazených vozů Gen2, čímž se sníží uhlíková stopa při výrobě karoserie o více než 10 %.

Fia Formula E

"S každou generací závodního vozu posouváme hranice možností technologie elektrických vozidel dál a Gen3 je naším dosud nejambicióznějším projektem. Jsme hrdí na to, že můžeme konečně představit vůz, který se připravoval dva roky," řekl zakladatel a předseda představenstva Formule E Alejandro Agag.

Model M9 Electro Gen3, který pochází od indické automobilky Mahindra, byl minulý týden poprvé testován na trati na Festivalu rychlosti v Goodwoodu ve Velké Británii. Za volantem seděl nemecký pilot Nick Heidfeld, který bez jakýchkoliv problémů zajížděl plynulá kola.

První sezóna Gen3 bude zahájena letos v zimě. V současné době je potvrzeno 11 týmů s celkem 22 vozy, včetně Jaguaru, Maserati a Porsche.

Objednejte si předplatné Esquire

Předplatné

Doporučujeme

#man at his best