Home  /  Bulletin  /  Pokud váš vztah vypadá takto, máte Delusionship neboli klamný vztah

Pokud váš vztah vypadá takto, máte Delusionship neboli klamný vztah

Připadá vám váš vztah velmi jednostranný? Pak se možná nacházíte v takzvaném klamném vztahu. Právě to se za tímto pojmem skrývá.
03.08.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Benching, Situationship nebo Red Flags - díky internetové komunitě existuje slovo pro každé vztahové dilema. Nejnovější z nich? Delusionship. A jak už asi tušíte, neznamená to nic dobrého.

Podle Tiktoku je delusionship vztah, ve kterém je jedna osoba více angažovaná a má zcela jinou představu o vážnosti vztahu než ta druhá. Bludařství je tedy opakem situačního vztahu, kdy obě strany vědomě udržují nezávazný vztah.

Poněkud trpký výraz pro běžný scénář. Koneckonců, nezřídka dochází k ignorování varovných signálů, když se vám někdo velmi líbí. O jasných indiciích - a o tom, co můžete dělat, pokud se ocitnete v sebeklamu si povíme dále.

Jak se dá definovat Delusionship?

Nejde o oficiální psychologický termín, ale o neologismus z Tiktoku. Delusion znamená "představa" nebo "klam" a chápe se tak, že jedna část je více zapojená a do vztahu investuje více energie.

Jak poznáte, že jste v takovém vztahu?

Je v povaze iluzí, že je člověk nepozná na první pohled, a zejména v první fázi poznávání je normální i idealizace. Jedním ze způsobů, jak odhalit rozsáhlejší iluze, by bylo udělat krok zpět a analyzovat vzájemné vztahy. Jak můj protějšek reaguje na mé zprávy a signály? Co čtu v jeho odpovědích? S trochou odstupu je snazší zjistit, zda je zřejmý nesoulad v tom, jak často si dotyčný píše, navrhuje schůzky nebo vyjadřuje pocity. To však nemusí být nutně příznaky bludů, ale mohou se vyskytovat například i u lidí s úzkostí nebo ADHD.

Co můžete udělat, pokud si uvědomíte, že se nacházíte v Delusionshipu?

Zejména kvůli poslednímu bodu je nezbytné se tím zabývat a zeptat se přesněji, co váš protějšek cítí k vám a vašemu vztahu. To vyžaduje určitou dávku odvahy. Máte však právo dát najevo své pocity a potřeby, abyste věděli, na čem jste. Pokud jde o zlomené srdce, dobří přátelé mohou být oporou.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best