Home  /  Bulletin  /  Princ William slaví 40. narozeniny
Princ William Royal Family

Princ William slaví 40. narozeniny

Z plachého roztomilého princátka vyrostl v zodpovědného otce tří dětí. Vévoda z Cambridge překročil důležitý životní milník. Slaví 40. narozeniny. Přinášíme vám osm zajímavostí, které jste o něm určitě nevěděli.
26.06.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Vévoda z Cambridge, který se narodil 21. června 1982 v nemocnici svaté Marie v londýnské čtvrti Paddington, oslavil 40. narozeniny. Královská mincovna, kterou Ministerstvo financí Jejího Veličenstva pověřilo ražbou oficiálních mincí pro Spojené království, vydává na oslavu tohoto výročí pětilibrovou minci s Williamovým portrétem. Kromě podobizny prince, jeho královské šifry s písmenem "W" a číslem 40 je na ní nápis "HRH The Duke of Cambridge“. 

Připojujeme se k oslavě a u příležitosti Williamových významných narozenin přinášíme osm zajímavých i zábavných faktů o dvojce v britské nástupnické linii.

Nerad ráno vstává

Během svého vojenského výcviku nevynikal zrovna smyslem pro povinnost. Údajně se nikdy nedostal z postele včas v 5.30 ráno. Proto mu jeho velitelé přezdívali Šípková Růženka. Podle různých zpráv prý dokonce často spal na podlaze, aby si nemusel ráno stlát postel.

Jeho přezdívky nezní vůbec královsky

"Šípková Růženka" nebyla jeho jediná přezdívka: když v polovině 80. let chodil do mateřské školy v Londýně, říkali mu "Mlátička". Důvod: Údajně šikanoval své spolužáky a dokonce se rád pral, jak tehdy uvedl časopis People. Jeho matka, princezna Diana, a otec, princ Charles, byli údajně zděšeni. Ostatní rodiče se však neodvážili promluvit, protože se báli, že si budoucího krále znepřátelí. Během čtyřměsíčního výcviku u Královského letectva (RAF) v Lincolnshire dostal přezdívku "Billy the Fish". "Chlapci věděli, že v RAF se Williamovi oficiálně říká Flying Officer Wales. Mysleli si, že Wales zní jako velryba, a vzhledem k jeho jménu William byla jasná přezdívka Billy the Fish!" prozradil zasvěcený zdroj deníku The Sun.

Jeho matka, která zemřela v roce 1997, pro něj měla sladší přezdívku. Jak William prozradil v rozhovoru pro televizi NBC v roce 2007, Diana mu říkala "Wombat" poté, co se královská rodina dostala do kontaktu s tímto domorodým zvířetem během své cesty do Austrálie.

Chtěl se stát policistou 

Jeho život ve znamení koruny byl vlastně předurčen již od jeho narození. Vévoda z Cambridge měl nicméně jiné kariérní ambice. V pěti letech snil o tom, že se stane policistou, aby mohl chránit svou matku. William to prozradil britským médiím. Spouštěcím mechanismem byla podle jeho slov oficiální schůzka s policisty na motorkách, na kterou byl tehdy odvezen. Policisté mu dali uniformu a podnítili tím jeho nadšení pro tuto profesi.

Jen o několik let později byl sám pronásledován policií - nebo spíše jejími psy. Když se vydal na noční procházku kolem královnina sídla Sandringham, policejní pes si ho spletl s vetřelcem. "Zachytil Williamovu stopu a vyrazil za ním. Mohlo to dopadnout hrozně, ale William to vzal s humorem," prozradil tehdejší policista Jon Chandler deníku Eastern Daily Press.

Ztratil svou zbraň

Ve svých 24 letech absolvoval výcvik na vojenské akademii v Sandhurstu. Před cvičením dostal pušku, ale cestou na střelnici ji někde zapomněl. Údajně ji zoufale hledal dvě hodiny, dokud ji nenašel jiný kadet.

Je levák, ale pólo hraje pravou rukou

Princ William je ve skutečnosti levák, což ho zpočátku při hraní póla dostávalo do problémů. Pravidla hry totiž povolují používat pouze pravou ruku. Podle Nicholase Colquhouna-Denverse, prezidenta Světového pólového svazu, pomohlo Williamovi jeho houževnaté odhodlání zvládnout tento sport.

Byl platonicky zamilovaný do Cindy Crawford

V dokumentárním filmu "Naše matka Diana - její život a odkaz" William prozradil, že se jako teenager zamiloval do Cindy Crawford a dokonce měl nad postelí pověšené plakáty této supermodelky z 90. let. A navzdory všem břemenům, která s sebou nese tíha koruny, jsou tu i výhody: Nejenže pro něj matka uspořádala v den jeho 13. narozenin oslavu s překvapením a pozvala Naomi Campbell a Claudii Schiffer, ale o něco později Crawford na Dianino pozvání navštívila královskou rodinu v paláci.

Má jizvu jako Harry Potter

V roce 1991 zasáhl prince Williama do čela golfovou holí jeho spolužák. Po nehodě mu zůstala jizva ve tvaru blesku, která prý velmi připomíná jizvu čarodějnického učně Harryho Pottera. 

Má rád sladké, ale nemá rád kořeněná jídla

Čokoládový dort z čajových sušenek a kvalitní hořké čokolády je pravděpodobně nejlepší způsob, jak potěšit prince Williama k jeho 40. narozeninám. Podle královského šéfkuchaře Darrena McGradyho je to jeho nejoblíbenější dort. Nemá vůbec rád kořeněná jídla, jak před časem prozradil studentům, kteří v roce 2016 navštívili Buckinghamský palác. Přesto si občas dopřeje k večeři i kari - pro Williama objednávají v paláci tu méně pálivou variantu.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best