Home  /  Bulletin  /  Proč byste měli častěji chodit pozpátku

Proč byste měli častěji chodit pozpátku

Cvičíte pravidelně chůzí pozpátku? Zní to divně, ale jak prozradil odborník na nohy, je to dobré cvičení pro zlepšení koordinace, srdce a krevního oběhu.
13.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Udržování kondice chůzí pozpátku zní na první pohled bizarně, ale v současné době je oblíbené zejména u sportovců. Posiluje totiž koordinaci a hbitost a také rozproudí srdce a krevní oběh. Vysvětlíme si, jaké jsou zdravotní výhody chůze pozpátku a na co by si měli dát začátečníci pozor.

Chůze pozpátku podporuje zdraví

Chůze pozpátku může posílit zádové a nožní svaly. Trénuje se koordinace a cíleně se zlepšuje souhra svalů. Při dopadu na patu navíc nedochází k žádnému nárazu. Tato chůze je totiž výrazně šetrnější. Protože chodidlo došlapuje na plosku nohy, není zatěžován tukový polštářek paty.

Chůze pozpátku je navíc skvělým cvičením pro trénink rovnováhy. Důležité je trénovat s mírou - zejména pro nováčky: Nejprve je lepší vyzkoušet si pár metrů a pak vzdálenost a rychlost trochu zvyšte. Ti, kterým se to zalíbí, mohou později přejít na chůzi pozpátku, ale i oni by měli dodržovat mírné tempo: Chůze pozpátku je vhodná jako doplněk tréninku, ale není vhodná jako častá forma pohybu vpřed. Pokud to přeženete, nejenže si poškodíte krk (otáčením), ale také zvýšíte potenciální riziko úrazu. Pomalé couvání je pro zdraví stejně prospěšné jako chůze pozpátku a je méně nebezpečné. Může být obohacením procházek, pokud se provádí s rozmyslem.

Krok za krokem k lepšímu držení těla

Pravidelný trénink se vyplatí i z ortopedického hlediska: Alternativa chůze vpřed nabízí vynikající příležitost k tréninku rovnováhy a koordinačních schopností. Ti, kteří chodí pozpátku, věnují větší pozornost svému držení těla a chodí vzpřímeněji.

Naše rada: Trénovat můžete obzvlášť intenzivně, pokud při tom nemusíte otáčet hlavu, tj. pokud na proces dohlíží doprovázející osoba nebo jste v bezpečném prostředí. Je to obzvláště účinný způsob, jak zlepšit držení těla.

Svaly a klouby jsou šetřeny

Chůze pozpátku prospívá také svalům a kloubům: Díky menším krokům a chůzi po přední části chodidla jsou klouby a paty méně namáhány. Zejména kolena jsou při chůzi pozpátku menšími kroky méně zatěžována než při chůzi vpřed.

Trénink navíc prospívá čtyřhlavým svalům stehna, zlepšuje se roztažitelnost kolenního kloubu a také protahovací schopnosti ohýbačů kyčlí (flexorů kyčelního kloubu) - což může snížit bolesti dolní části zad.

Správná chůze zabraňuje bolesti

Obecně se doporučuje střídat pohybové sekvence: Vneste do své chůze více rozmanitosti. Místo došlapu patou vědomě došlápněte nejprve přední částí chodidla a pak nechte chodidlo jemně odvalovat". Výhoda: Zátěž se lépe rozloží, šetří se kolena, kyčle a kotníky. Tento postup se doporučuje zejména v případě, kdy cesta vede (strmě) vzhůru.

Závěr: Správnou chůzí lze předejít mnoha problémům s držením těla i bolestem kloubů a zad. Kromě mírného došlapu lékaři obecně doporučují menší kroky na co nejměkčím povrchu.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best