Home  /  Bulletin  /  Proč byste si měli po cvičení dát pivo (bez alkoholu)

Proč byste si měli po cvičení dát pivo (bez alkoholu)

Co pít po sportu? Nealkoholické pivo může nejen uhasit žízeň, ale dokonce vás ochrání před nachlazením.
17.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Po náročném běhu nebo tréninku v posilovně je to vždycky tady: velká žízeň. Při sportu se totiž potíte, a když se potíte, ztrácíte tekutiny. Jak ale nejlépe uhasit žízeň a doplnit zásoby elektrolytů?

Pomocí chladivého světlého. Vážně. Ale mělo by to být bez alkoholu. Protože nealkoholické pivo může být zdravou volbou pro regeneraci po tréninku. Protože nealkoholické pivo je izotonické. Obsahuje elektrolyty, jako je sodík a draslík, které se ztrácejí při pocení. Kromě toho obsahuje nealkoholická sestra ječmenného moku vitaminy a minerály. To vše může pomoci doplnit rovnováhu tekutin a minerálů po sportu.

Pokud máte po jízdě na kole chuť se zchladit, nealkoholické pivo vám doplní zásoby elektrolytů.

Studie prokazuje výhody

Celá věc byla dokonce vědecky prokázána. Může mít na organismus zdraví prospěšný účinek. Profesor Johannes Scherr, vedoucí lékař a vedoucí Univerzitního centra pro prevenci a sportovní medicínu Balgrist v Curychu ve Švýcarsku, vysvětluje: "Podařilo se nám prokázat, že složky nealkoholického pšeničného piva posilují imunitní systém oslabený fyzickou zátěží."

V roce 2012 vydal na toto téma studii. Profesor zkoumal vliv nealkoholického piva na sportovní výkony maratonských běžců a na jejich regeneraci.

Lidé, kteří pijí nealkoholické pivo, jsou méně často nachlazeni

Studie zjistila, že pití nealkoholického piva posiluje imunitní systém. Polovina účastníků byla požádána, aby tři týdny před závodem a dva týdny po něm vypila denně přibližně dva litry nealkoholického piva. Druhá polovina dostávala podobně chutnající placebo.

Po túře se také hodí nealkoholické pivo.

Výzkumníci odebrali účastníkům před závodem a po něm vzorky krve. Výsledek: ti, kteří pili nealkoholické pivo, měli 3,25krát nižší výskyt nachlazení a jiných infekcí horních cest dýchacích. Měli také nižší zánětlivé markery a další ukazatele lepší imunitní reakce.

Profesor Scherr shrnuje výsledek studie takto: "Pokud pijete nealkoholické pivo, snižuje se riziko nachlazení na jednu třetinu." Tak tedy na zdraví.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best