Home  /  Bulletin  /  Proč je čištění zubů tak otravné - a jak si ho můžete usnadnit?

Proč je čištění zubů tak otravné - a jak si ho můžete usnadnit?

Péče o zuby je pro mnohé nudným zlem. Je však také velmi důležitá. Pět tipů, jak si tuto rutinu zpříjemnit.
26.06.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Péče o zuby je nepostradatelná, pokud chceme mít zdravé zuby a zářivý úsměv. Většina lidí to ví už od dětství. Přesto je pro mnoho lidí obtížné o zuby pravidelně pečovat a tato neustálá rutina je obtěžuje.

Zuby a dásně si proto často čistí nedostatečně. Jedním z hlavních důvodů je pravděpodobně to, že hned nepocítíme, co se stane, když péči o zuby zanedbáme. Následky často poznáme až mnohem později - buď náhlou bolestí zubů, nebo špatnou zprávou v zubařském křesle. A pak znovu, když je třeba zaplatit účet.

Někteří lidé mají také problémy s chutí zubní pasty, nesnášejí pocit plastového kartáčku v ústech nebo je to prostě nebaví. Samozřejmě existují i zajímavější věci než si čistit zuby dvakrát nebo třikrát denně po dobu několika minut. Pokud se však chcete vyhnout zubnímu kazu, zánětu dásní, změně barvy zubů a zápachu z úst, měli byste si navzdory všemu ten čas udělat.

1. Správné vybavení

Nejlepší je požádat svého zubního lékaře o radu, které zubní kartáčky jsou pro vaše potřeby nejlepší. A pak je můžete střídat: ráno dřevěný manuální zubní kartáček a večer elektrickou verzi. Svou rutinu čištění zubů můžete také zpestřit výběrem zubní pasty: Vyzkoušejte nový druh, měňte příchutě. Samozřejmě i zde se vyplatí naslouchat radám odborníka. Rozhodně je ale lepší používat čas od času zubní pastu s chutí ledového čaje nebo melounu, než si zuby nečistit vůbec.

2. Přesýpací hodiny pro měření času

Zuby by se měly čistit nejméně dvě minuty, nejlépe však tři. Když jsme však myšlenkami jinde, ztrácíme smysl pro čas. Proč si tedy nenastavit časovač? Nebo mnohem hezčí: umístěte si do koupelny elegantní přesýpací hodiny. Nejenže to hezky vypadá, ale také to motivuje!

3. Čas na malé cvičení

I když tomu tak samozřejmě není, čištění zubů někomu připadá jako promarněný čas. Pokud patříte mezi ně a máte stále spoustu práce, proč nevyužít čas k malému cvičení? Dělejte dřepy, abyste si procvičili stehna a hýždě, nebo zvedejte a spouštějte paty pro silná chodidla a lýtka, případně procvičujte boky, abyste uvolnili spodní část zad. Dávejte však pozor, abyste nezapomněli na zubní kartáček!

4. Čištění zubů pod širým nebem

Kdo říká, že si musíte zuby vždy čistit v koupelně? Možná si můžete udělat rituál a vyčistit si zuby na balkoně, na zahradě nebo u otevřeného okna. Můžete nechat oči bloudit, dýchat čerstvý vzduch a proměnit čištění zubů v mini wellness chvilku.

5. Vytvořte si seznam skladeb

Vytvořte si playlist na čištění zubů s písničkami, které trvají dvě až tři minuty a které se vám opravdu líbí. Zvedne vám to náladu a možná vás to i vybídne k malému tanci. Jediné, co byste měli udělat, je odložit společný zpěv na později.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best