Dělat něco dobrého pro svět a zbytečně nepoužívat jednorázové plasty. To je dobré předsevzetí, které je již ve Česku rozšířené. Plastová brčka se stala symbolem plýtvání plasty. V souladu s tím se Češi snaží obejít bez zbytečného brčka na pití - nebo používat jeho alternativu.
Vědci však nyní varují, že alternativní brčka, například ta vyrobená z papíru nebo bambusu místo plastových, mohou být škodlivá jak pro životní prostředí, tak pro zdraví. Podle studie Antverpské univerzity obsahují tato brčka v mnoha případech potenciálně toxické chemické látky.
PFAS v brčkách
Studie zjistila, že mnoho údajně ekologických brček na pití vyrobených z papíru nebo bambusu ve skutečnosti obsahuje dlouhodobě působící a potenciálně toxické chemické látky známé jako PFAS.
Problém s PFAS
PFAS je zkratka pro per- a polyfluorované alkylové látky. Jedná se o skupinu chemických látek používaných v mnoha průmyslových výrobcích a spotřebním zboží. PFAS jsou známé svými vodoodpudivými a mastnotu odpuzujícími vlastnostmi, a proto se často používají v nátěrech obalů na potraviny, textiliích, kobercích, pánvích a také v brčkách na pití. Některé sloučeniny PFAS jsou však perzistentní, což znamená, že se rozkládají velmi pomalu a mohou být potenciálně toxické.
Výzkumníci zkoumali brčka dostupná pod různými značkami v Belgii. Problematické chemické látky byly nalezeny v 18 z 20 testovaných papírových výrobků. Podobná situace byla u většiny testovaných bambusových brček a také u některých brček vyrobených ze skla. Mezi nalezenými chemikáliemi byly i látky rozpustné ve vodě, které by teoreticky mohly přecházet do nápoje a také do životního prostředí.
Zdá se, že papírová brčka jsou také málo uživatelsky přívětivá. Nasáknou nápoj, stávají se kašovitými, ucpávají se a často dodávají nápoji chuť à la vlhké noviny.

Jak vážná je ale situace ve skutečnosti? Podle lékařů je vystavení PFAS u lidí je spojeno s různými druhy rakoviny, sníženou imunitní reakcí a vývojovými a reprodukčními účinky, jako je snížená plodnost. I když to zní děsivě, není to důvod k panice. Koncentrace PFAS v papírových a bambusových brčkách je nízká, takže riziko je také poměrně nízké. Pokud tedy nežvýkáte každý den několik brček, jste v přiměřeném bezpečí.
Brčka na pití prostě vynechte
Bambusové a papírové trubičky tedy nejsou ideální. Existuje však alternativa, která je bezpečná? Podle studie rozhodně ano. V brčkách na pití, která jsou vyrobena z nerezové oceli, nebyly nalezeny žádné PFAS. Nerezová ocel neobsahuje PFAS a má nižší uhlíkovou stopu než jiné trubičky pro opakované použití, ale existuje ještě lepší řešení. Zbavte se brček na pití úplně.