Home  /  Bulletin  /  Proč má Zara problém s krádežemi v obchodech?

Proč má Zara problém s krádežemi v obchodech?

Jen za poslední období se zvýšily o 27 %.
18.09.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Zara má problém s krádežemi. Tvrdí to alespoň Britské maloobchodní konsorcium (British Retail Consortium), obchodní sdružení maloobchodních podniků ve Spojeném království, podle kterého se v posledním období zvýšil počet krádeží v obchodech v deseti největších městech Spojeného království o 27 %. Společnost Inditex již nějakou dobu experimentuje s novým systémem proti krádežím ve svých obchodech, aby tomuto znepokojivému novému trendu čelila, což se zpomalilo kvůli některým technickým problémům, které se během zkušebního provozu vyskytly. Problémy údajně pramení ze samotné podstaty nového systému, který je založen na malém čipu známém jako RFID, jenž má nahradit těžkopádné tvrdé plastové visačky na oděvech, které obvykle odstraňují zaměstnanci pokladen a které zaměstnanci společnosti Zara v několika zemích shledali jako neúčinné proti krádežím. Podle zainteresovaných osob by tato nová technologie mohla krádeže dokonce usnadnit.

"Proces zavádění nového soft-alarmového systému, který využívá několik technologií, probíhá podle plánu, bez jakýchkoli významných incidentů," uvedla španělská skupina, podle jejíchž plánů měl být nový systém zaveden do července. Podle zprávy Bank of America, která cituje Associated Security, by měl nový systém po zavedení snížit počet krádeží o 60 %. Krádeže v obchodech jsou problémem, který se netýká pouze společnosti Zara, ale většiny maloobchodních prodejců ve Velké Británii. "Stala se z toho epidemie. Bohužel za poslední rok jsme zaznamenali dvakrát více trestných činů," uvedla Sharon Whiteová, předsedkyně společnosti John Lewis Partnership, během projevu v rozhlasové stanici BBC.

George Weston, generální ředitel společnosti Associated British Foods - britské nadnárodní společnosti, která vlastní Primark - souhlasí. Před několika dny oznámil nová bezpečnostní opatření v prodejnách tohoto fast fashion řetězce, včetně zvýšení počtu bezpečnostních pracovníků a kamer CCTV. "Míra krádeží a protispolečenského chování v obchodech se zvýšila," řekl Weston listu Financial Times. "Bude se to jen zhoršovat, pokud orgány odpovědné za pořádek a zákonnost nerozpoznají problém, který tu všichni máme." V očekávání zásahu britských úřadů však velké řetězce dělají vše pro to, aby čelily trendu, jehož příčinou je prý nárůst organizovaného zločinu a nyní stále rostoucí životní náklady ve Velké Británii.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best