Bolest hlavy po ránu, pocit přetažení, i když jste odpočatí, a pravidelné probouzení v kaluži slin - to vše jsou příznaky toho, že spíte s otevřenými ústy. Ale to není všechno: pravděpodobně celou noc dýcháte ústy.
Proč tomu tak je - a je to vůbec nebezpečné? Otevírání úst v noci je vlastně zcela normální. Když usínáte, vaše obličejové svaly se postupně uvolňují. Ústa se tedy mohou otevřít. Otevřená ústa však neznamenají, že jste chronický dýchač ústy.
Příčiny dýchání ústy
Příčinami chronického dýchání ústy během hlubokého spánku v noci jsou obvykle gravitace a zvýšený nosní odpor. Pokud základní překážka (tj. ucpání nebo zúžení) ztěžuje dýchání nosem, tělo automaticky přechází na dýchání ústy. To za účelem zlepšení proudění vzduchu.
Co však takové překážky představují? Obvykle se jedná o ucpání nosu, tj. ucpání způsobené alergií nebo nachlazením. Ke zvýšenému nosnímu odporu může vést také vybočená nosní přepážka, nosní polypy nebo zvětšené nosní mandle.
Poruchy dýchání související se spánkem
Další příčinou chronického dýchání ústy mohou být poruchy dýchání související se spánkem. Ty se vyznačují abnormálními vzorci dýchání nebo pauzami v dýchání a nedostatečnou ventilací během spánku.
Jak k tomu ale dochází? Obecně jsou poruchy dýchání ve spánku způsobeny kombinací obstrukce a dalších fyziologických procesů, které během spánku probíhají buď příliš pomalu, příliš nepravidelně, nebo vůbec.
Je tu ještě jeden bod, kvůli kterému je otevření úst a dýchání jimi během spánku pravděpodobné. K dýchání ústy během spánku jste obzvláště náchylní, zejména pokud spíte v poloze na zádech. V této poloze mohou jazyk a patro zapadnout více dozadu do krku, což v konečném důsledku vede k zúžení dýchacích cest.
Podle odborníků však v současné době neexistuje dostatek důkazů o tom, že dýchání ústy během spánku může být skutečně nebezpečné.