Home  /  Bulletin  /  Proto pijeme šampaňské z 0,75 l lahví

Proto pijeme šampaňské z 0,75 l lahví

Co mají společného mnich, James Bond a Lady Gaga? Všichni milují Dom Pérignon. Proč? 5 překvapivých faktů o tomto světoznámém šampaňském.
08.06.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Instagram / domperignonofficial

Dom Pérignon z domu Moët & Chandon je jedním z nejznámějších šampaňských na světě a nejprestižnějším šampaňským, které lze vyrobit. Je čas podívat se do sklenky trochu důkladněji a objevit řadu vzrušujících faktů a mýtů.

Odtud pochází jeho název

Někteří lidé si jméno Dom Pérignon spojí s dekadencí a luxusem - přitom jeho nositelem byl mnich a sklepmistr. Pierre Pérignon dohlížel na výrobu a skladování vín v opatství Hautvillers.

To, že bylo víno pojmenováno po mnichovi, bylo pravděpodobně způsobeno tím, že ho míchal, ochutnával a výrazně tím vylepšil pověst opatství. Po Francouzské revoluci koupil opatství Hautvillers se šumivými víny Jean-Remy Moët a o něco později získal také práva na pojmenování značky Pérignon. Dom Pérignon pak společnost Moët & Chandon vyráběla jako tzv. ročníkové šampaňské. U takového výrobku musí 100 % použitého základního vína pocházet z hroznů daného ročníku.

Vynálezce 0,75 litrové láhve

Chudoba je matkou vynálezů a zřejmě i lenost: Pierre Pérignon byl v určitém okamžiku unaven neustálým doléváním vína do džbánů svých mnišských bratrů při večeři. Spočítal, kolik toho jeho bratři za večer vypijí, a došel k výsledku 0,75 litru na jedno jídlo. Tak se zrodila velikost láhve a měrná jednotka 0,75 litru na láhev, která se dodnes používá pro víno, prosecco nebo šampaňské.

Pije ho i James Bond

Dom Pérignon vděčí za svůj věhlas nejen své kvalitě a dobré chuti: opakovaně se objevuje také ve filmech o Jamesi Bondovi. Ve filmu "Goldfinger" například zazní: "Nikdy nepijte Dom Pérignon 53, pokud má teplotu vyšší než osm stupňů. To by bylo jako poslouchat Beatles bez chráničů sluchu!

Hrozny z jediného ročníku

Dom Pérignon je cuvée Chardonnay a Pinotu, a protože se jedná o ročníkové šampaňské, používají se vždy pouze hrozny z jednoho roku. Zrání jedné láhve trvá nejméně sedm let - obvykle se však uvádí na trh nový ročník až po devíti nebo deseti letech.

Existují také verze po 18 a 25 letech - takzvané P2 a P3. Jsou obzvláště oblíbené a chuťově výjimečné. Obecně se však vydávají pouze ročníky, které dobře zrají: nejméně dvě desetiletí.

Co je to cuvée?

Francouzské slovo cuvée znamená nádoba na víno, a proto se původně používalo pro označení určitého množství vína nebo sudu vína.

Dnes se však používá spíše pro směs několika vín z různých odrůd révy vinné.

Má slavné fanoušky

Dom Pérignon nepije jen James Bond, ale i hvězdy jako Lenny Kravitz nebo Lady Gaga. To samozřejmě nezůstává bez povšimnutí: V některých ročnících Dom Pérignon uvádí na trh speciální edice. Když se Lenny Kravitz stal v roce 2018 kreativním ředitelem Dom Pérignon, vytvořil pro láhev slavného šampaňského design etikety: zlatou barvu pro Brut a růžovou pro Rosé, ve vzhledu kovové etikety, do které se udeřilo kladivem.

Limitovaná edice 110 lahví Lady Gaga bude naopak použita k věnování výtěžku její nadaci "Born This Way". Tato nadace podporuje mladé lidi s duševními problémy.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best