Home  /  Bulletin  /  Pták je volný: Elon Musk převzal Twitter a vyhodil vedení

Pták je volný: Elon Musk převzal Twitter a vyhodil vedení

Americký miliardář Elon Musk převzal kontrolu nad internetovou společností Twitter a propustil její vedoucí pracovníky. Nejbohatší muž světa podle médií dokončil akvizici sociální sítě a okamžitě propustil mimo jiné jejího výkonného ředitele Paraga Agrawala. Společnost Twitter pak informovala regulátora o svém odchodu z burzy, čímž potvrdila převzetí Muskem.
31.10.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

„Pták je osvobozen,“ napsal o něco později na svém twitterovém účtu Musk s odkazem na logo sociální sítě. Agrawal a dosavadní finanční šéf Twitteru Ned Segal byli v době uzavření dohody v ústředí společnosti v San Francisku a byli vyvedeni ven, píše Reuters s odkazem na zdroje. Kromě nich Musk podle médií propustil i další členy vedení společnosti. Přestože zásadní personální změny přišly rychle, všeobecně se očekávaly a téměř jistě jsou první z mnoha velkých změn, které Musk provede, podotkla agentura AP. 

Ve středu 27. října v proslovu k zaměstnancům společnosti v San Francisku přitom Musk avizované propouštění popřel. Uvedli to lidé, kteří nechtěli být jmenováni. Společnost Twitter v pátek informovala regulátora o svém odchodu z burzy, a potvrdila tak své převzetí miliardářem Muskem, napsala agentura DPA. Musk se na koupi Twitteru za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun) dohodl letos v dubnu. V červenci však oznámil ukončení dohody, které zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. 

„Chtěl jsem se s vámi osobně podělit o svou motivaci k pořízení Twitteru. Objevilo se mnoho spekulací o tom, proč jsem Twitter koupil. Většina z nich byla mylná. Twitter jsem si pořídil proto, že pro budoucí civilizaci je důležité mít jedno společné ´digitální náměstí´, kde lze zdravě diskutovat o nejrůznějších názorech, aniž by bylo nutné uchylovat se k násilí,“ uvedl Musk v tweetu adresovaném inzerentům, v němž potvrdil, že Twitter opravdu kupuje.

Musk míní, že v současné době existuje velké nebezpečí, že se sociální sítě rozštěpí na krajně pravicové nebo krajně levicové a budou vytvářet jen další nenávist a rozdělování společnosti. „V neúnavné honbě za klikáním většina tradičních médií tyto rozdílné extrémy podněcuje, protože věří, že právě to přináší peníze – ale tím se ztrácí možnost vést dialog. Proto jsem si koupil Twitter.“

Jednapadesátiletý Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 202 miliard dolarů (zhruba pět bilionů korun).

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best