Home  /  Bulletin  /  Pták je volný: Elon Musk převzal Twitter a vyhodil vedení

Pták je volný: Elon Musk převzal Twitter a vyhodil vedení

Americký miliardář Elon Musk převzal kontrolu nad internetovou společností Twitter a propustil její vedoucí pracovníky. Nejbohatší muž světa podle médií dokončil akvizici sociální sítě a okamžitě propustil mimo jiné jejího výkonného ředitele Paraga Agrawala. Společnost Twitter pak informovala regulátora o svém odchodu z burzy, čímž potvrdila převzetí Muskem.
31.10.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

„Pták je osvobozen,“ napsal o něco později na svém twitterovém účtu Musk s odkazem na logo sociální sítě. Agrawal a dosavadní finanční šéf Twitteru Ned Segal byli v době uzavření dohody v ústředí společnosti v San Francisku a byli vyvedeni ven, píše Reuters s odkazem na zdroje. Kromě nich Musk podle médií propustil i další členy vedení společnosti. Přestože zásadní personální změny přišly rychle, všeobecně se očekávaly a téměř jistě jsou první z mnoha velkých změn, které Musk provede, podotkla agentura AP. 

Ve středu 27. října v proslovu k zaměstnancům společnosti v San Francisku přitom Musk avizované propouštění popřel. Uvedli to lidé, kteří nechtěli být jmenováni. Společnost Twitter v pátek informovala regulátora o svém odchodu z burzy, a potvrdila tak své převzetí miliardářem Muskem, napsala agentura DPA. Musk se na koupi Twitteru za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu korun) dohodl letos v dubnu. V červenci však oznámil ukončení dohody, které zdůvodnil tím, že mu firma neposkytla údaje ohledně falešných a spamových účtů na své stejnojmenné sociální síti. 

„Chtěl jsem se s vámi osobně podělit o svou motivaci k pořízení Twitteru. Objevilo se mnoho spekulací o tom, proč jsem Twitter koupil. Většina z nich byla mylná. Twitter jsem si pořídil proto, že pro budoucí civilizaci je důležité mít jedno společné ´digitální náměstí´, kde lze zdravě diskutovat o nejrůznějších názorech, aniž by bylo nutné uchylovat se k násilí,“ uvedl Musk v tweetu adresovaném inzerentům, v němž potvrdil, že Twitter opravdu kupuje.

Musk míní, že v současné době existuje velké nebezpečí, že se sociální sítě rozštěpí na krajně pravicové nebo krajně levicové a budou vytvářet jen další nenávist a rozdělování společnosti. „V neúnavné honbě za klikáním většina tradičních médií tyto rozdílné extrémy podněcuje, protože věří, že právě to přináší peníze – ale tím se ztrácí možnost vést dialog. Proto jsem si koupil Twitter.“

Jednapadesátiletý Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 202 miliard dolarů (zhruba pět bilionů korun).

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best