Home  /  Bulletin  /  San Francisco dekriminalizovalo užívání lysohlávek

San Francisco dekriminalizovalo užívání lysohlávek

Další americké město zmírňuje svou represivní politiku.
12.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Dne 6. září 2022 rozhodla dozorčí rada San Francisca o dekriminalizaci držení malého množství různých psychedelik. To se týká ibogainu (až 15 gramů), DMT (až dva gramy), LSD (až 0,01 gramu, tj. až 10 000 mikrogramů), psilocybinu a psilocinu (až po dvou gramech) a MDMA (až čtyři gramy). Usnesení přijaté výborem povoluje nejen držení, nabývání a převod (nebo prodej) těchto látek, ale také pěstování nebo výrobu dříve zakázaných látek. San Francisco je tak čtvrtým městem v Kalifornii (spolu s Arcatou, Oaklandem a Santa Cruz), které dekriminalizovalo psychedelika.

Tato právní úprava byla prosazena z několika důvodů: Na jedné straně je třeba zachovat a chránit osobní práva - zejména právo na religiozitu, která je u mnoha původních obyvatel Severní Ameriky úzce spojena s rostlinami a zážitky rozšiřujícími mysl - a na druhé straně umožnit terapeutické užívání psychedelických látek, aby bylo možné lépe léčit například posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), deprese, klastrové bolesti hlavy atd.

Vzhledem k tomu, že dotyčné látky zůstávají na federálním i státním seznamu zakázaných látek v USA - a to i v kategorii Seznam 1 (kde jsou podle prohibice uvedeny "nejnebezpečnější drogy"), může policie a státní zastupitelství stále zasahovat při držení nebo prodeji uvedených látek. Dekriminalizace tak pouze zajišťuje, že městským policejním orgánům je v jistém smyslu doporučeno považovat vymáhání zákonů týkajících se psychedelik za jednu z nejnižších priorit při prosazování práva. To, zda bude toto doporučení provedeno formou oficiální politiky, závisí na šéfovi městské policie a státním návladním.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best