Home  /  Bulletin  /  Saúdská Arábie chce uspořádat Mistrovství světa ve fotbale 2030

Saúdská Arábie chce uspořádat Mistrovství světa ve fotbale 2030

Aby zvýšili své šance, chtějí uspořádat první mistrovství světa na třech kontinentech.
20.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Závody Formule 1, zápasy mistrovství světa v boxu, golfové turnaje nebo nákup klubu Premier League Newcastle státním investičním fondem - Saúdská Arábie již několik let vede ve světě sportu okouzlující ofenzívu, aby zlepšila svůj obraz ve světě. Nyní království zřejmě plánuje další velký sportovní turnaj: Mistrovství světa ve fotbale.

Podle informací několika médií se chce Saúdská Arábie ucházet o pořádání mistrovství světa ve fotbale v roce 2030 - s Egyptem a Řeckem jako menšími partnery. Jednalo by se tak o první mistrovství světa, které se koná na třech kontinentech. Obě partnerské země by také mohly těžit z toho, že saúdská královská rodina bude financovat různé infrastrukturní projekty. Již loni vyšlo najevo, že saúdští šejkové mají o pořádání mistrovství světa v roce 2030 zájem - údajně se uvažovalo i o společné nabídce s Itálií.

Napjatá situace v oblasti lidských práv a bezpečnosti

Poté, co je Fifa již několik let vystavena ostré kritice za přidělení nadcházejícího mistrovství světa Kataru, je otázkou, jak velká je šance saúdské kandidatury. Království je rovněž obviňováno z masivního porušování lidských práv. Jak říkají různé lidskoprávní organizace, situace v oblasti lidských práv se v posledních letech zhoršila i v Egyptě. Podle varování Ministerstva zahraničních věcí České republiky hrozí v současné době v Saúdské Arábii nebezpečí teroristických činů. Je také otázkou, zda by se tamní mistrovství světa, stejně jako v Kataru, muselo konat v zimě - a převrátilo by fotbalový kalendář na celém světě naruby.

Nicméně infrastruktura Světového poháru by se pravděpodobně využívala i po jeho skončení. Saúdská profesionální liga je považována za nejlepší ligu v arabském regionu - Al-Halil z hlavního města Rijádu je úřadujícím vítězem a rekordním vítězem asijské Ligy mistrů. Navíc mají zkušenosti s pořádáním velkých zápasů. Království chce také do země v roce 2027 přivést Asijský pohár. Egypt má zatím zdaleka nejlepší ligu v Africe.

Silná konkurence pro možnou saúdskou kandidaturu

Konkurence o pořádání mistrovství světa v roce 2030 by však byla tvrdá. Ve hře je již silná evropská nabídka Španělska a Portugalska a ještě pravděpodobnější je, že mistrovství světa bude hostit Uruguay, kde se v roce 1930 konalo vůbec první mistrovství světa. U příležitosti 100. výročí chce Uruguay spolu s Argentinou, Chile a Paraguayí vrátit největší fotbalovou událost na světě do Montevidea. Jednalo by se o podobný projekt jako v roce 2026, kdy se mistrovství světa bude konat v USA, Kanadě a Mexiku.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best