Home  /  Bulletin  /  Saúdská Arábie plánuje obří letiště v Rijádu

Saúdská Arábie plánuje obří letiště v Rijádu

V Rijádu se v současné době plánuje výstavba jednoho z největších letišť na světě. Navrhuje ji světoznámá architektonická kancelář Foster + Partners.
28.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Foster + Partners

V saúdskoarabském hlavním městě Rijádu se v současné době plánuje výstavba jednoho z největších letišť na světě: mezinárodního letiště krále Salmána. Očekává se, že do roku 2030 odbaví až 120 milionů cestujících ročně a od roku 2050 až 185 milionů cestujících.

Zakázku na návrh tohoto megaprojektu získala světoznámá britská architektonická kancelář Foster + Partners, která má na kontě například projekt města Amaravati v Indii.

Mezinárodní letiště krále Salmána, pojmenované po 86letém saúdskoarabském králi, bude vybudováno na místě stávajícího mezinárodního letiště krále Chálida. Plánuje se plocha o rozloze 57 km2 a šest paralelních vzletových a přistávacích drah.

Kromě vysokého počtu cestujících se očekává, že letiště bude mít do roku 2050 kapacitu pro odbavení 2,5 milionu tun nákladu ročně.

Na ploše o rozloze dvanácti kilometrů čtverečních vznikají také obytné a rekreační objekty, obchody, restaurace a logistické objekty. Architektonická kancelář Foster + Partners při návrhu vycházela ze saúdské kultury a identity. Cílem je nabídnout návštěvníkům jedinečný zážitek z cestování. Zaměřuje se na nejnovější ekologické iniciativy a integraci obnovitelných zdrojů energie.

Mezinárodní letiště krále Fahda v Dammámu, asi 400 kilometrů severovýchodně od Rijádu, dokazuje, že Saúdská Arábie již má s obřími projekty tohoto druhu zkušenosti. Letiště bylo otevřeno v roce 1999 a se svou rozlohou 776 km2 je stále rozlohou největším letištěm na světě.

Třetí letiště v Saúdské Arábii od Foster + Partners

Mezinárodní letiště krále Salmána je třetím letištěm v Saúdské Arábii, které navrhla britská architektonická kancelář. V současné době projektují mezinárodní letiště u Rudého moře v Umluj, které bude otevřeno příští rok. Dalším projektem Foster + Partners je návrh soukromého letištního terminálu a kontrolní věže pro luxusní letovisko Amaala na pobřeží Rudého moře.

Těmito a dalšími projekty Saúdská Arábie posiluje svůj plán na podporu cestovního ruchu a celosvětového obchodu a dopravy a na vybudování mostu mezi Západem a Východem. V neposlední řadě se království snaží Rijád postavit do pozice konkurenta Dubaje a Spojených arabských emirátů.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best