Saúdskoarabská vláda představila vizualizace 500 metrů vysokého lineárního města s názvem The Line, které bude postaveno v blízkosti Rudého moře jako součást projektu Neom. Megastruktura, která se má táhnout v délce 170 kilometrů napříč severozápadní Saúdskou Arábií, bude mít vnější zrcadlovou fasádu, jež ji dodá jedinečný charakter a umožní stavbě splynout s přírodou. Obě budovy budou propojeny chodníky a pod nimi bude jezdit vysokorychlostní vlak.
The Line, která má po dokončení pojmout devět milionů obyvatel, bude obsahovat obytné, obchodní a volnočasové zóny, školy a parky nebo vertikální farmy integrované do stěn, jež budou propojeny několika mosty a završeny dalšími zelenými plochami. K dalšímu vybavení patří sportovní stadion, který se bude rozprostírat ve výšce 1 000 metrů, jachetní přístav a vertikální zemědělství, které zajistí obyvatelům dostatek potravin. Obyvatelé si budou platit předplatné, aby jim byly podávány snídaně, obědy a večeře. Rozsah projektu si vyžádá použití autonomních systémů pro sklizeň a svazkování zeleniny, zatímco pro stravování pracovní síly budou zapotřebí společné kuchyně a jídelny.
"Při loňském zahájení projektu The Line jsme se zavázali k civilizační revoluci, která staví člověka na první místo na základě radikální změny v plánování měst. Odhalené návrhy vertikálně rozvrstvených městských komunit se postaví tradičním plochým, horizontálním městům a vytvoří model pro ochranu přírody a lepší životní podmínky lidí," uvedl saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán, který chce údajně vytvořit architektonický zázrak stejně ikonický a nadčasový jako egyptské pyramidy.
Podle Wall Street Journal Salmán doufá, že vytvoří tisíce nových pracovních míst a země bohatá na ropu přestane být na této surovině tolik závislá.
The ambition & perspective of #The_Line are extraordinary. Whether or not it is achieved, the paradigm shows a commitment to dramatic innovation. The challenges to its success should provide multiple lessons to those seeking to design urban solutions in an era of climate change. https://t.co/xutmBPhgsC
— Norman Roule (@Norman_Roule) July 25, 2022
Při představení projektu Neom v roce 2021 ho princ Mohammed označil jako "civilizační revoluci, která staví člověka na první místo". Princ také uvedl, že si přeje, aby zrcadlová linie byla poháněna obnovitelnými zdroji energie, bezemisní, bez aut a bez znečištění. Ve skutečnosti by však mohla být mít na udržitelnost spíše negativní vliv. Odbory zabývající se životním prostředím totiž sdělili, že budova pravděpodobně omezí pohyb ptáků a dalších živočichů, zejména kvůli její zrcadlové zasklení, a také naruší dynamiku proudění podzemních vod. Vyjádřili také pochybnosti o tom, zda by lidé po pandemii chtěli žít ve výškových budovách.
Budovu navrhla americká kancelář Morphosis Architects a podílí se na ní nejméně devět projektových a inženýrských konzultantů. Její výstavba se však zatím ukázala jako složitá kvůli omezenému zahraničnímu zájmu a penězům. Mnoho západních zemí a společností bojkotuje Saúdskou Arábii a prince Mohammeda kvůli údajnému porušování lidských práv.
Podle definice jsou mrakodrapy budovy vysoké až 100 metrů. Lidstvo postavilo 22 791 mrakodrapů, přičemž na prvním místě je Čína s 2 960 budovami vyššími než 150 metrů a 964 budovami vyššími než 200 metrů. Na druhém místě jsou USA s 857 budovami nad 150 metrů a 232 budovami nad 200 metrů.
The Line bude 500 metrů vysoká a 200 metrů široká. Stane se tak 12. nejvyšší budovou na světě a zároveň bude 1. nejdelší.
Hrubé náklady na dokončení Neomu se pohybují někde kolem 1 bilionu USD, přičemž jen mrakodrap bude stát 500 miliard USD. Princ chce, aby byl projekt dokončen do roku 2030 - inženýři se však obávají, že je svým rozsahem tak ambiciózní, že jeho výstavba může trvat i 50 let.
Dokážou projektanti a inženýři realizovat dosud neuskutečněný projekt v tak krátké době? To ukáže až čas.