Kdo to nedělá? Dát si před usnutím vedle postele sklenici vody. Pro mnohé je to prostě zvyk, který nám přijde vhod. Je to totiž rychlejší způsob, jak se uprostřed noci zbavit sucha v krku, a ráno, než se vypotácíte z postele, není k prvnímu doušku vody daleko.
To, že často chutná zatuchle, většinu lidí od jejich rutiny neodradí. Voda ve sklenici, která se nechá stát přes noc, je vystavena působení okolního vzduchu. A v něm plave spousta věcí. Mimo jiné i oxid uhličitý, který je zodpovědný za zatuchlou, plochou chuť. Ten však není škodlivý. Na vině jsou jiné věci.

Co se dále děje s vaší sklenicí vody?
Studie provedená lékařským centrem Mercy v Massachusetts zjistila, že vaše sklenice s vodou se může stát místem pro nejrůznější nezvané hosty. Prach, viry a nečistoty se mohou dostat dovnitř a přinést s sebou bakterie. Pokud tuto "polévku" popíjíte, částice se dostanou do vašeho organismu a v nejhorším případě, pokud jste obzvláště citliví nebo již nemocní, může dojít i k onemocnění.
Pozor, teď už to začíná být nechutné: v noci může na vodě přistávat také různá havěť, která ve sklenici zanechává vajíčka a trus. Zní to velmi nevábně, ale je to méně nebezpečné než prachové částice a bakterie. Zbytky živočichů se dostanou do žaludku jako normální potrava a tam se rozloží. A samozřejmě jsou miniaturní.
Dalším faktorem je teplo
Důležitou roli hraje také venkovní teplota. Pokud Česko zastihne vlna veder, jako je tomu bylo nedávno, zvýší se i teplota ve sklenici s vodou, což může rapidně urychlit růst bakterií.
Řešením není ani nepít
To však neznamená, že byste se měli zcela vzdát nočního hašení žízně. Naopak: protože se v noci můžete snadněji dehydratovat, protože spíte a nemůžete přijímat vodu, je skutečně důležité doplnit si zásobu vody po probuzení. Místo otevřených nádob byste měli používat uzavíratelnou láhev na vodu. Ale pozor, i ta se může rychle proměnit v ohnisko bakterií.