Home  /  Bulletin  /  Stává se LinkedIn Tinderem pro zoufalce?

Stává se LinkedIn Tinderem pro zoufalce?

Podle studie podepsané společností PhotoAid se tak již opravdu stalo.
21.08.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

V posledních letech přitahuje LinkedIn pozornost online veřejnosti nejen kvůli pracovním příležitostem a kariérnímu postupu, které může nabídnout, ale také kvůli nečekanému aspektu: hledání "propojení", která ve skutečnosti nesouvisejí s prací. Přestože je platforma určena speciálně pro navazování profesních kontaktů, mnoho uživatelů na ní dostává návrhy od romantických až po neslušné a nevhodné zprávy, které stírají hranice mezi profesními a osobními interakcemi.

Společnost PhotoAid nedávno provedla průzkum mezi více než 1 000 aktivními ženami na síti LinkedIn ve Spojených státech a zjišťovala jejich zkušenosti a reakce týkající se takových setkání. Nejdůležitějším zjištěním je, že 91 % žen na síti LinkedIn alespoň jednou obdrželo romantické návrhy nebo nevhodné zprávy.

Tyto nevyžádané zprávy sahají od nevyžádaných komplimentů až po návrhy na romantické nebo sexuální schůzky. Přestože LinkedIn výslovně nedoporučuje směšovat příjemné s užitečným, uživatelé se s tímto problémem stále setkávají s alarmující četností.

Používá se LinkedIn z nesprávných důvodů?

@joinentre It’s so easy to meme LinkedIn these days 😂 #startup #linkedin #entrepreneur #investing ♬ Blue Blood - Heinz Kiessling

Jak již bylo zmíněno, přibližně 91 % žen na síti LinkedIn alespoň jednou obdrželo romantické návrhy nebo nevhodné zprávy. 31 % nevhodných zpráv, které ženám přicházejí do schránek, jsou návrhy na romantické či sexuální schůzky nebo žádosti o soukromé či jinak intimní informace.

Tento jev lze přičíst pocitu anonymity a "elektronické smělosti", který online prostředí poskytuje a umožňuje lidem jednat jinak než ve skutečnosti. Existuje však také 11,58 % případů, kdy zprávy obsahují explicitní nevyžádaný obsah, který, zdůrazněme, i když by to nemělo být nutné, není vůbec dobré sdílet prostřednictvím sítě LinkedIn.

Když někdo udělá první krok, 43,44 % žen profesionálek obvykle konfrontuje a informuje odesílatele, že překročil hranici, a několikrát nahlásily uživatele, kteří se snaží být "příliš přátelští". Přijímání námluv na síti LinkedIn obvykle vyvolává reakce rozčilení (14,75 %), lhostejnosti (13,42 %) nebo zmatku (13,22 %). Téměř 74 % žen na síti LinkedIn alespoň jednou omezilo svou aktivitu na této platformě kvůli nevhodnému chování jiných uživatelů.

Jak problém vyřešit?

Účastníci průzkumu navrhli několik opatření, která by LinkedIn mohla přijmout k řešení tohoto problému. Mezi hlavní doporučení patří zvýšení informovanosti a vzdělávání o vhodném chování (39,04 %), zavedení přísnějších pokynů a zásad (25,61 %) a zablokování uživatelů, kteří opakovaně posílají nevhodné zprávy (22,34 %).

Tato opatření by mohla přispět k vytvoření slušnějšího a profesionálnějšího prostředí pro navazování kontaktů na této platformě. Vzhledem k tomu, že LinkedIn nadále chce být prostorem pro profesionální navazování kontaktů, je nezbytné, aby platforma tyto problémy aktivně řešila.

Zvýšením informovanosti, zavedením přísnějších zásad a přijetím opatření proti opakovaným porušovatelům může LinkedIn vytvořit bezpečnější a příznivější prostředí pro profesní kontakty.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best