Home  /  Bulletin  /  Světová populace překročí letos hranici osmi miliard

Světová populace překročí letos hranici osmi miliard

Rychlost růst světové populace je podle nové zprávy OSN nejpomalejší za poslední desetiletí, přesto by v polovině letošního listopadu měl celkový počet lidí na Zemi dosáhnout 8 miliard.
20.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Organizace spojených národů odhaduje, že již v polovině listopadu by počet obyvatel světa mohl dosáhnout osmi miliard a Indie by v roce 2023 mohla nahradit Čínu na pozici nejlidnatější země světa, což je významný mezník v historii a budoucnosti lidstva. Dalších pět nejlidnatějších zemí - Spojené státy, Indonésie, Pákistán, Nigérie a Brazílie - má dohromady méně obyvatel než Indie nebo Čína. Ve skutečnosti je počet obyvatel Číny větší než počet obyvatel celé Evropy (744 milionů) nebo Ameriky (1,04 miliardy) a zhruba odpovídá počtu obyvatel všech afrických národů (1,427 miliardy).  

Od šedesátých let minulého století, kdy počet lidí na světě poprvé dosáhl tří miliard, trvalo překročení každého nového miliardového milníku něco přes deset let, a tak by se mohlo zdát přirozené předpokládat, že devět miliard lidí a pak deset miliard je neúprosně za rohem.

Ještě v roce 2015 byla polovina světové populace soustředěna v pouhých šesti zemích - stejně jako výše, s výjimkou Nigérie, která byla tehdy sedmou nejlidnatější zemí a od té doby předstihla Brazílii a posunula se na šesté místo. Nedávný populační růst byl však ve zbytku světa rychlejší než v těchto zemích, což znamená, že v první šestici nyní žije o něco méně než polovina (49 %) lidí na světě. Včetně 215 milionů obyvatel Brazílie tvoří sedm nejlidnatějších zemí světa 51,7 % světové populace.

Minulost vs. budoucnost

Před sedmdesáti lety, v roce 1952, činil 2,5 miliardy a za 70 let, v roce 2092, vzroste o dalších 2,5 miliardy oproti současnému stavu. Růst světové populace je zastřešujícím demografickým příběhem již několik desetiletí a zůstane převládajícím trendem i v následujících letech. Pod tímto trendem se však skrývá rostoucí demografická rozmanitost. Je nutné se s touto rozmanitostí vyrovnat, abychom pochopili a řešili stále odlišnější problémy zemí s demografickými změnami, a musíme podporovat  udržitelný rozvoj.  

Navzdory skutečnosti, že se díváme do hlavně klimatické krize katastrofálních rozměrů, může více lidí žít zdravěji – jejich budoucnost je však nejistější než kdykoli předtím. „Je to příležitost oslavit naši rozmanitost, uznat naši společnou lidskost a obdivovat pokroky v oblasti zdraví, které prodloužily délku života a dramaticky snížily úmrtnost matek a dětí,“ uvedl v prohlášení generální tajemník OSN António Guterres. „Dosažení osmi miliard obyvatel světa je početní mezník, ale vždy se musíme soustředit na lidi,“ dodal. „Ve světě, který se snažíme budovat, znamená osm miliard lidí osm miliard příležitostí k důstojnému a spokojenému životu.“

Podle odhadu OSN by měla světová populace v roce 2050 dosáhnout 9,7 miliardy a v roce 2100 10,4 miliardy. Očekává se, že růst bude soustředěn do subsaharské Afriky, kde se v loňském roce narodilo odhadem 29 % všech dětí na světě.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best