Home  /  Bulletin  /  Tato skládka fast fashion je viditelná i z vesmíru

Tato skládka fast fashion je viditelná i z vesmíru

Hora odpadků z fast fashion v chilské poušti Atacama je nyní tak velká, že je vidět z vesmíru. Některé značky se na skládkách vyskytují obzvlášť často.
14.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Hype kolem rychlé módy přináší nejen přeplněný šatník, ale také vytváří problematické situace, zejména v oblasti životního prostředí. Odhaduje se, že módní průmysl je zodpovědný za deset procent celosvětových emisí CO2 a vytváří obrovské hory odpadu. Tyto důsledky jsou patrné zejména v poušti Atacama v Chile.

Hora odpadků viditelná z vesmíru V chilské poušti Atacama se povalují tuny odpadků - zatím jich je více než 60 000 tun. Skládka je nyní tak velká, že je vidět na satelitních snímcích z vesmíru. Na skládce končí tolik odpadu z rychloobrátkového zboží, že OSN tuto situaci označuje za "ekologickou a sociální nouzi pro planetu".

"Každou vteřinu je vyhozeno nebo spáleno jedno nákladní auto starého oblečení"

Většina oblečení, které končí v chilské poušti, pochází z Evropy, Asie a Severní Ameriky. Nevládní organizace Ekō a chilská skupina Desierto Vestido zkoumaly skládku v chilském městě Alto Hospicio.

Obzvláště hojně se vyskytovalo oblečení značek Old Navy, H&M, Adidas a Levi's. Podle deníku Metro se objevily také "značky jako Zara, Hugo Boss, Under Armour, Tommy Hilfiger, Nike a mnoho dalších". Podle časopisu Atmos Earth prý na skládkách končí dokonce i oblečení značky Chanel. Přitom přibližně 85 procent oblečení je nenošených.

Podle americké organizace Public Interest Research Group pochází velká část oděvního odpadu od výrobců, kteří vyrábějí příliš velké množství oblečení a pro výrobu textilií používají syntetická vlákna, která nelze recyklovat. K problému přispívají také maloobchodníci, kteří neprodané zásoby posílají na skládky.

Proto rychlá móda končí na smetišti

Zóna, kde se skládka nachází, je jednou z několika bezcelních a daňových zón v Chile. Dovozci oblečení proto raději oblečení vyhodí, než aby nesli náklady na přepravu. Bezcelní přístavy, jako je ten v Iquique, městě nedaleko skládky v poušti Atacama, by měly podpořit ekonomiku. "Chile se stalo jedním z největších světových dovozců použitého oblečení a Iquique se změnilo. S rozmachem rychlé módy vzrostl i dovoz," píše National Geographic.

Skládka v poušti Atacama má pro Iquique zničující důsledky. Poušť Atacama je jednou z nejsušších pouští na světě a Evropská kosmická agentura a NASA ji již využily jako alternativu k Marsu. Textilní odpad, který končí na skládce, představuje problém nejen pro životní prostředí, ale také pro obyvatele. Oděvy totiž často obsahují škodlivé chemické látky, které způsobují, že textil je po spálení stejně toxický jako plast nebo pneumatiky. Týdenní lesní požáry v Iquique v červnu 2022 způsobily, že se toxické plyny ze syntetických vláken dostaly do ovzduší a donutily obyvatele Iquique zůstat doma.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best