Home  /  Bulletin  /  Tina Turner zemřela ve věku 83 let: přínášíme 20 jejích nejlepších skladeb

Tina Turner zemřela ve věku 83 let: přínášíme 20 jejích nejlepších skladeb

Největší hity, nezapomenutelné spolupráce a epické soundtracky.
24.05.2023
Text: Jorge Coscarón
Foto: Getty Images

Tina Turner nás dnes opustila ve věku 83 let. Díky rozsáhlé a brilantní hudební kariéře, která nejprve začala s Ikem Turnerem a později jako sólová umělkyně pokračovala více než půl století, se odkaz Tiny Turner nachází jak v nejlepších písních 60. let, tak v nejlepších skladbách 90. let, tedy dekády, ve které vydala svá poslední alba, a samozřejmě i v těch mezi nimi.

S těžce vydobytým titulem královny rocku se Anna Mae Bullock - její skutečné jméno - rozhodla v roce 2013 pověsit mikrofon na hřebík a odejít z hudebního i veřejného života. Přitom se vzdala amerického občanství ve prospěch občanství švýcarského. Jak Tina Turner řekla Oprah Winfrey krátce po svém posledním turné: "Nikdo nevěděl, jak moc mě unavuje zpívání a tanec. Chtěla jsem odejít do důchodu a nedělat si starosti. A to se mi díky tomu turné podařilo. Dosáhla jsem svého cíle. V tu chvíli jsem prozřela: tohle je ono. Vracím se domů.

Ze svého domovského neutrálního Švýcarska loni prodala kompletní práva na svůj rozsáhlý hudební katalog vydavatelství BMG za nezveřejněnou částku, i když je známo, že to byla dosud největší částka, kterou tato společnost zaplatila nějakému umělci. Tina se tak vydala ve stopách dalších legendárních zpěváků, jako byl například Bob Dylan - jemu bylo vyplaceno ne méně než 300 milionů dolarů -, kteří jako by šlo o penzijní plán, zpeněžili své písně, aby si mohli užívat zlatého odpočinku.

Právě tento bohatý katalog písní - s jedinečnou směsí R&B, soulu, popu a rocku -, který ji už nepatří, se pokusíme níže poodhalit.

Tina Turner od svého vstupu na hudební scénu na počátku 60. let překonala nesmírné obtíže a stala se jednou z nejvýznamnějších zpěvaček minulého století. Ze skromných začátků v Nutbushi se dostala k tuctu cen Grammy a prodala 200 milionů desek. Od svého sólového debutu Tina Turns the Country On! z roku 1974 až po svůj poslední koncert v roce 2009 v Sheffieldu dokázala, že je nepřekonatelnou umělkyní s naprosto strhující silou u mikrofonu.

K jejímu příběhu se vrací dokumentární film o jejím životě nazvaný jednoduše Tina, který ukazuje zpěvaččinu impozantní sílu a zabývá se strašlivým týráním, kterému byla vystavena ze strany svého manžela a uměleckého partnera Ika Turnera.

Projít celou její diskografii je proces, který by svědomitému fanouškovi zabral týdny, ale náš vám poskytne poměrně ucelenou představu o jejím velkolepém zvukovém odkazu. Odpočívej v pokoji, Tino.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best