Home  /  Bulletin  /  Tyto poplatky brzy zaplatíte při cestě do Spojeného království

Tyto poplatky brzy zaplatíte při cestě do Spojeného království

Pokud v blízké budoucnosti plánujete dovolenou ve Velké Británii, nezapomeňte, že od roku 2024 budete muset předem vyplnit formulář a zaplatit vstupní poplatek.
25.06.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Nezáleží na tom, zda jedete do Londýna na víkend, nebo chcete ve Spojeném království studovat jazyky - v budoucnu budete muset požádat o povolení ke vstupu do země. Království nyní oznámilo nové podrobnosti o plánovaném systému vstupu nazvaném ETA (Electronic System for Travel Authorization).

Podle amerického zpravodajského portálu CNN stojí vstupní povolení deset liber. Povolení má platit dva roky. Pro srovnání, povolení Esta v USA stojí 21 amerických dolarů a platí stejně dlouho. A povolení Etias plánované Evropskou unií bude stát sedm eur a bude platit tři roky.

Jak uvedl ministr pro přistěhovalectví Robert Jenrick v rozhovoru pro BTN Europe, poplatky za povolení ETA jsou podle mezinárodních standardů jedny z nejlevnějších na světě a jejich cílem je umožnit Spojenému království posílit hranice a chránit zemi.

Joss Croft, generální ředitel společnosti UK Inbound, předního obchodního sdružení zastupujícího zájmy britského příjezdového cestovního ruchu, s tím nesouhlasí.

Jak píše na Twitteru, Velká Británie je již nyní na posledním místě z hlediska cenové konkurenceschopnosti kvůli vysokým daním a nákladům. Zavedení vstupní daně situaci ještě zhoršuje a představuje další překážku pro zahraniční cestovatele.

ETA se bude od roku 2024 vztahovat i na cestující ze České republiky

V současné době je systém ETA stále ve fázi plánování, ale měl by být připraven k použití od února 2024. Podle britské vlády začnou jako první používat systém státy Perského zálivu: Katar, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Omán, Kuvajt a Bahrajn. V průběhu roku mají následovat země EU.

Postup kolem ETA je následující: Několik dní před vstupem do království vyplníte online formulář, který vyžaduje vaše biometrické údaje z pasu, platnou e-mailovou adresu, debetní nebo kreditní kartu pro úhradu poplatků a informace o vaší cestě.

Vaše žádost bude zkontrolována během následujících 48 až 72 hodin. Zvláště efektivní bude, že po příjezdu do Spojeného království nemusíte procházet další kontrolou, ale můžete jednoduše naskenovat svůj pas, protože všechny údaje jsou již uloženy v systému.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best