Home  /  Bulletin  /  Úterní částečné zatmění Slunce

Úterní částečné zatmění Slunce

V úterý se Měsíc na části severní polokoule na několik hodin částečně přesune před Slunce. Postupně bude tímto jevem zasažena Evropa, severovýchodní Afrika a Blízký východ.
24.10.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Úkaz začíná v 06.58 SELČ na Islandu a končí v Indii v 11.02 SELČ, uvádí Institut IMCCE při pařížské observatoři. V České republice bude zatmění Slunce pozorovatelné okolo poledne, a to po dobu přibližně dvou hodin. Zatmění Slunce nastává, když se Slunce, Země a Měsíc ocitnou v jedné přímce. Pokud je souhyb dokonalý, dopadne stín Měsíce na Zemi tak, že zcela zakryje Slunce a nastane úplné zatmění Slunce.

Při částečném zatmění Slunce, které se nyní blíží, nedopadne měsíční stín na Zem celý a „nebude možné nikde pozorovat úplné zatmění“, vysvětlila pařížská observatoř.

Maximum zatmění bude 82,2 % nad Kazachstánem. To ale k pocitu úplného zatmění nestačí, řekl astronom Florent Deleflie. Nadcházející zatmění bude 16. částečným zatměním Slunce v 21. století.

Tímto úkazem také pokračuje bohaté období na sluneční zatmění viditelná v Česku a na Slovensku v v této dekádě. Do roku 2030 se dočkáme ještě 5 dalších částečných zatmění, nejvýraznější bude v srpnu roku 2026. Další zatmění Slunce z Česka a Slovenska uvidíme už 29. března 2025 a bude opět částečné, s maximálním zakrytím okolo 22 procent na severozápadě Čech.

Nezapomeňte se vybavit speciálním filtrem na ochranu vašeho zraku.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best