Home  /  Bulletin  /  V Itálii se můžete koupat na nejkrásnějších plážích světa

V Itálii se můžete koupat na nejkrásnějších plážích světa

Od Lombardie po Kalábrii: V letošním roce bylo za nejkrásnější a nejčistší pláže v Itálii označeno neuvěřitelných 458 pláží a přímořských letovisek.
26.05.2023
Text: Alex Mayer
Foto: ENIT/Nationale Tourismusagentur

Jemné písečné pláže, šumící moře a slunce na kůži - prázdninový ráj někdy není tak daleko. V nedaleké Itálii bylo letos 458 pláží, přímořských letovisek a přístavů ve 226 obcích u moře a jezer vyhlášeno těmi nejkrásnějšími a nejčistšími v zemi. Stojí za tím Nadace pro ekologickou výchovu (Fee), která již 35 let oceňuje nejudržitelnější a nejkrásnější pláže v 50 zemích. Plných jedenáct procent letošního seznamu s ekologickým certifikátem tvoří italské pláže a přímořská letoviska, která si tak vysloužila ocenění Bandiera Blu (česky "modrá vlajka").

Pro udělení ekologické certifikace musí koupaliště splňovat přísná kritéria týkající se kvality vody, udržitelnosti a také dostupnosti.

Obrovský nárůst modrých vlajek v Itálii

Claudio Mazza, prezident nadace Fee Italia, řekl časopisu Vanity Fair Italia, že v letošním roce došlo k výraznému nárůstu počtu obcí, kterým byly modré vlajky uděleny. "Zatímco v roce 1987 se na seznam dostalo jen 37 přímořských letovisek, dnes je modrou vlajkou oceněna přibližně čtvrtina všech italských obcí."

Příčinu tohoto vývoje vidí v tom, že stále více italských obcí aktivně usiluje o větší udržitelnost a splňuje tak pravidla pro environmentální certifikaci nadace.

Přední místo zaujímá region Ligurie

458 pláží ve 226 obcích je rozděleno mezi italské regiony takto: Na prvním místě žebříčku se umístila Ligurie s 34 modrými vlajkami, následovaná Apulií s 22 oceněními. Toskánsko, Kalábrie a Kampánie získaly po 19 modrých vlajkách, těsně následovány Marche s 18, Sardinií se 14, Abruzzií se 13 a Sicílií s 11 modrými vlajkami.

Lazio a Trentino-Alto Adige získaly po deseti oceněních, Emilia-Romagna a Veneto po devíti. Basilicata a Piemont mají pět modrých vlajek, Lombardie tři. Regiony Molise a Friuli-Venezia Giulia jsou na konci s dvěma modrými vlajkami.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best