Home  /  Bulletin  /  Vše, co jste chtěli vědět o nestoudné Marilyn Monroe

Vše, co jste chtěli vědět o nestoudné Marilyn Monroe

Netflix v září uvede životopisný snímek o blondýnce par excellence. Ve spojitosti s filmem o veřejném i soukromém životě Marilyn Monroe se nejčastěji zmiňuje přístupnost NC-17, naznačující sexuálně explicitní scény.
03.08.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Netflix

„Happy Birthday, Mr. President!“ To, že přesně víte, komu tento citát připsat, dokazuje jediné: Marilyn Monroe je ikonou, na kterou se jen tak nezapomene. Netflix nyní přichází s filmem "Blonde", který chce vyprávět její životní příběh. 

Netflix konečně oznámil, kdy bude film "Blonde" uveden - 23. září 2022! Filmová adaptace života Marilyn Monroe, natočená podle stejnojmenné knihy Joyce Carol Oatesové, přichází na obrazovky předplatitelů.

Ačkoliv je Blonde prezentován jako biografie, tedy filmový životopis, ve skutečnosti pravděpodobně zobrazuje život blonďaté ikony značně zdramatizovaně a se smyšlenými dodatky. Vzhledem k tomu, že už kniha obsahuje fiktivní prvky, lze totéž očekávat i od filmu. 

Ve skutečnosti měla být filmová verze uvedena již v roce 2021, ale protože se Netflixu zdálo zobrazení života MM příliš odvážné, bylo datum premiéry odloženo na rok 2022.

Ana De Armas se ukazuje v prvním traileru jako Marilyn Monroe

Jaký bude děj filmu?

Příběh se soustředí na Marilynin vzestup k hollywoodské hvězdné slávě. Předpokládá se, že se bude zabývat i jejím traumatickým dětstvím a třemi bouřlivými manželstvími. Chystaný snímek nemá být klasické životopisné drama, místo toho představí do velké míry fikcionalizovaný příběh, který zkoumá nitro ikonické modelky a herečky. Zaměří se přitom na výrazné kontrasty mezi jejím veřejným a soukromým životem.

V románové předloze se děj začíná odvíjet od dětství, kdy se Marilyn Monroe ještě jmenovala občanským jménem Norma Jeane Baker. Sedmisetstránková kniha končí domnělou sebevraždou ikony krásy, která by měla hrát významnou úlohu i v životopisném filmu.

Režisér filmu v rozhovoru pro magazín Vulture řekl: „Film určitě zvládne pohoršit každého.“ Popsal, že Blonde netočil pro fanoušky Marilyn, ale jako pokus důsledně popsat její složitou osobnost. Jistě mu k tomu pomůže i téměř pornografická přístupnost filmu NC-17, která zajistí, že nebudou chybět ani ty nejpeprnější stránky jejího intimního života


„Andrew Dominick chtěl, aby si svět prožil, jaké to opravdu je, když jste nejen Marilyn, ale také Norma Jeane. Přišlo mi to jako to nejodvážnější, nejupřímnější a nejfeminističtější pojetí jejího příběhu, jaké jsem kdy viděla,“ řekla de Armas serveru Netflix Queue. Režisér zároveň už v minulosti poznamenal, že Blonde je náročný film a v nějakém ohledu nejspíš každého urazí.

Roli Marilyn ztvární kubánsko-španělská herečka Ana de Armas, která je známá jako Bond girl z filmu Není čas zemřít. Americký časopis Entertainment Weekly s herečkou hovořil o její hlavní roli ve filmu Blonde už v roce 2019. „Nikdy jsem se na žádnou roli nemusela připravovat tak intenzivně jako na tuto,“ řekla v rozhovoru.

Rok zkoumala vše, co se o Marilyn dalo zjistit, procvičovala její přízvuk a dechberoucí způsob mluvy. Pomáhal jí učitel rétoriky. Kvůli komplikacím při natáčení bondovky probíhalo natáčení obou filmů ve stejnou dobu a byla nucena se během krátké doby psychicky přizpůsobit zcela jiné postavě.

De Armas si pochvaluje režiséra Andrewa Dominika. Podařilo se mu vyprávět příběh Marilyn Monroe novým, odvážným a feministickým způsobem a je jedním z nejlepších filmařů, s nimiž kdy měla tu čest pracovat. Manžele Marilyn hrají Adrien Brody, který ztělesňuje Arthura Millera, a Bobby Cannavale v roli jejího druhého manžela Joea DiMaggia.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best