Ať už v budoucnost bitcoinů věříte, nebo ne. Faktem je, že se jim dnes nevyhnete. Na celém světě je více než 100 000 krypto-milionářů a hype ještě neskončil. Příběhy o kryptoměnách a o ziscích lidi fascinují, a tak není divu, že jich stále více chce investovat. Investování představuje vysoké riziko, ale pokud víte, co děláte, můžete ho alespoň trochu minimalizovat. Jestliže chcete mít vůbec nějakou šanci vydělat na kryptoměnách, měli byste znát základy, včetně nejdůležitějších pojmů.
Toto jsou nejdůležitější pojmy týkající se kryptoměn, které je třeba znát
V dubnu 2022 existovalo 10 488 různých kryptoměn. Jejich zánik je v nedohlednu. Zvláště ne, pokud stále více společností přijímá kryptoměny jako platební prostředek. Následující seznam pojmů není úplný ani konečný, tato oblast se stále vyvíjí, a proto se budou stále objevovat nová slova, která je třeba znát. Ale aspoň tohle je dobrý začátek.
Airdrop
Metoda distribuce, při níž jsou tokeny zasílány na různé adresy elektronické peněženky. Airdrops se obvykle používají jako marketingová taktika ke stimulaci zapojení a výkonu příslušného tokenu a základní organizace/platformy.
Altcoin
Altcoiny jsou všechny coiny, které nejsou Bitcoiny.
Bag holder
Určitě nechcete být bag holderem. Jedná se o někoho, kdo se snažil prodat své mince za vyšší cenu, ale trh se pohyboval příliš rychle a on propásl vhodný okamžik. Nyní máte mince, které mají výrazně nižší hodnotu, než jste za ně zaplatili.
Bitcoin Maximalist
Bitcoinový maximalista je člověk, který věří, že Bitcoin je jediná hodnotná kryptoměna.
Blockchain
Digitální forma záznamu a základní technologie kryptoměn. Bez blockchainu se nejedná o kryptoměnu. Blockchain je výsledkem sekvenčních bloků, které na sebe navazují a vytvářejí trvalou a neměnnou knihu transakcí (nebo jiných dat).
Coinbase
Oblíbená centralizovaná burza kryptoměn. Jinými slovy, aplikace, která vám umožní investovat do mnoha různých kryptoměn. Coinbase se nedávno zapsala do historie jako první kryptoměnová burza, která vstoupila na burzu Nasdaq.
Cold Wallet/Cold Storage
Bezpečný způsob ukládání kryptoměn zcela offline. Mnohé peněženky (nazývané také hardwarové peněženky) jsou fyzická zařízení, která se podobají USB paměti. Tento typ peněženky může pomoci ochránit krypto před hackerskými útoky a krádežemi, i když s sebou nese i svá rizika - například ztrátu spolu s kryptoměnami. Opakem studené peněženky je hot wallet (níže).
DeFi
DeFi je zkratka pro Decentralizované financování. DeFi je kryptoměnové hnutí, jehož cílem je nejen obchodovat s decentralizovanými měnami, ale také obchodovat způsobem, který je sám o sobě decentralizovaný. Nejpopulárnější projekty DeFi jsou decentralizované směnné protokoly, které automatizují směnu kryptoměn mezi kupujícími a prodávajícími a eliminují potřebu prostředníka.
Fiat
Fiat je označení pro státem emitované měny, jako je americký dolar nebo japonský jen. V širším smyslu se fiat používá pro označení jakékoli měny kontrolované centrální institucí. Bitcoin je díky své decentralizované podobě protipólem tradičních fiat měn.
Fork
Fork je situace, kdy se kryptoměna nebo síť založená na blockchainu rozdělí na dva různé projekty s vlastním kódem, souborem hlavních zásad a novými pravidly. Tyto změny v protokolu blockchainu často vedou ke vzniku dvou nových cest - jedné, která se řídí starými pravidly, a nové, která se od předchozího blockchainu odděluje. (Příklad: rozvětvení Bitcoinu vedlo ke vzniku Bitcoin Cash).
Gas
Gas jsou náklady na výpočetní výkon při dokončování transakcí v blockchainu Ethereum, které se přenášejí na účastníky sítě ve formě poplatků. Gas je důležitý zejména pro NFT obchodované na blockchainu Ethereum.
Genesis Block
První blok kryptoměny, který byl kdy vytěžen.
Halving
Poloviční hodnota se týká jedné z nejočekávanějších událostí pro Bitcoin. Jedná se o proces snižování odměn za těžbu bitcoinů na polovinu po vytěžení přibližně 210 000 bloků. To obvykle trvá přibližně čtyři roky. Snížení na polovinu má zajistit, aby se počet bitcoinů v oběhu exponenciálně nezvyšoval. Poloviční hodnota je důležitá, protože bitcoin je omezen na 21 milionů. V oběhu jich je zatím 18,74 milionu. Poslední bitcoin by mohl být vytěžen v roce 2140.
Hash
Hash rate je měřítkem výpočetního a výpočetního výkonu používaného při těžbě kryptoměn, což je proces získávání kryptoměny pomocí výkonných počítačů a speciálně navrženého softwaru. Vyšší rychlost hashování znamená robustnější síť.
HODL
HODL je zkratka pro Hold on for dear life. Podle internetové legendy jednomu z prvních nadšenců ujel prst a na internetovém diskusním fóru napsal „Hodl“ a vyzval ostatní investory, aby neprodávali. Dnes, když Bitcoin klesá, věrní investoři se navzájem vyzývají, aby „Hodl“ a neprodávali své tokeny. Myšlenka Hodl je, že cena Bitcoinu bude i přes velké poklesy nadále růst. Tato fráze signalizuje loajalitu a víru ve vzestup Bitcoinu.
Hot Wallet
Pokud existuje cold wallet, pak samozřejmě existuje i hot wallet. Hot wallet je softwarová peněženka na kryptoměny, která je připojená k internetu. Je tedy online a můžete k němu přistupovat odkudkoli. Ačkoli jsou tyto peněženky pohodlnější pro rychlý přístup ke kryptografickým penězům, jsou o něco náchylnější k hackerským útokům a útokům na kybernetickou bezpečnost než offline peněženky - stejně jako soubory uložené v cloudu mohou být hacknuty snadněji než soubory uzamčené v trezoru u vás doma.
Initial Coin Offering (ICO)
ICO neboli Initial Coin Offering je způsob, jakým blockchainové projekty získávají peníze a spouštějí své sítě virtuálních měn. Lze to přirovnat ke crowdfundingu. Abyste mohli kryptoměnu uvést na trh, často potřebujete investory, a tak je shromažďujete. Popularita ICO v letech 2017 a 2018 prudce vzrostla uprostřed širšího tržního šílenství. Mnohé ICOS byly klasickými pump-and-dump schématy (viz níže) a Komise pro cenné papíry a burzy mnohé z nich zažalovala.
Lambo Wealth
Když osobní zisk v bitcoinu nebo jiné kryptoměně dosáhne hodnoty dostatečně vysoké na to, abyste si mohli koupit Lamborghini, dosáhli jste bohatství Lambo. Mimochodem, ty nejlevnější začínají na 190 000 eur.
Mining
Těžba je proces, při kterém se razí nové kryptoměny. Mnoho kryptoměn se spoléhá na systém těžby proof-of-work, kdy je výpočetní výkon delegován k řešení složitých matematických hádanek, čímž se zároveň zabezpečuje a napájí síť a zároveň se těží nové tokeny. V některých zemích je pro ně problémem spotřeba energie.
Non-fungible tokens (NFT)
NFT neboli Nonfungible Token je digitální aktivum, které se používá k vyjádření vlastnictví jedinečných digitálních předmětů, jako jsou umělecké předměty nebo sběratelské předměty. NFT se nejčastěji drží na blockchainu Etherea. Většina kryptoměn je zaměnitelná, což znamená, že neexistuje žádný smysluplný rozdíl mezi jednou mincí a druhou; držitelům bitcoinu je jedno, který bitcoin přesně drží, zatímco NFT Lebrona Jamese nemusí mít nutně stejnou hodnotu jako NFT Kobeho Bryanta. NFT teď vzbuzují stejný rozruch jako kryptoměny. NFT mají také své vlastní pojmy, které byste měli znát.
Public Key
Adresa peněženky, která je podobná číslu bankovního účtu. To umožňuje sdílení veřejných klíčů s lidmi nebo institucemi, aby mohli posílat peníze nebo si je z účtu zaúčtovat.
Pump and Dump
Pump and Dump je forma manipulace s cenou, kdy se cena kryptoaktiv zvyšuje na základě falešných doporučení (pump), než se aktiva prodají za vyšší cenu (dump).
Private Key
Šifrovaný kód, který umožňuje přímý přístup k vlastní kryptoměně. Pokud se ztratí, není téměř žádný způsob, jak získat své peníze.
Satoshi
Satoshi označuje dvě věci. Jedním z nich je Satoshi Nakomoto, jméno anonymního zakladatele Bitcoinu, který krátce po jeho vzniku zmizel, což umožnilo decentralizovat a kolektivně spravovat projekt. Satoshi také znamená nejmenší jednotku Bitcoinu, která se rovná 0,0001 Bitcoinu.
Stablecoin nebo Digital Fiat
Stejnojmenná měna je jakákoli kryptoměna nebo token založený na blockchainu, jehož hodnota je vázána na jiný zdroj hodnoty - obvykle na fiat měnu. Například stablecoin vázaný na dolar je ekvivalentem 1 USD. Stablecoiny se často používají k usnadnění obchodování s kryptoměnami a přeshraničního financování.
Token
Tokenem se rozumí jednotka digitální měny, jako je například Bitcoin.
Vitalik Buterin
Vitalik Buterin je známý jako spoluzakladatel a koncepční tvůrce kryptoměny Ether a blockchainové sítě Ethereum. Na rozdíl od Satoshiho Nakomota není anonymní, ale často přednáší.
Wallet
Jedná se o peněženku na kryptoměny, která má podobnou funkci jako fyzická peněženka. Je to místo, kam lze ukládat tokeny. Ne všechny kryptopeněženky jsou však stejné. Horké peněženky jsou online, což znamená, že kryptoměnové tokeny jsou snadno dostupné, ale také zranitelnější vůči hackerům. Studené peněženky ukládají digitální aktiva v režimu offline, což je chrání, ale ztěžuje to obchodování s nimi.
Whale
Whale (což znamená velryba) jsou individuální investoři a často i sofistikované obchodní společnosti, které drží velké množství bitcoinů a dalších kryptoměn. Velryby jsou mezi denními obchodníky s kryptoměnami obávané a respektované pro svou schopnost pohnout cenami pomocí jednotlivých obchodů. Elon Musk je jednou z takových velryb, která svými tweety výrazně ovlivnila kryptoměny. Mezi velryby patří předvídaví lidé, kteří si koupili Bitcoin v jeho prvních letech a nikdy ho neprodali.