Home  /  Bulletin  /  Vzdal se Elon Musk definitivně bitcoinu?

Vzdal se Elon Musk definitivně bitcoinu?

Letecká a kosmická společnost miliardáře prodává zásoby kryptoměn. Transakce se stala veřejnou a cena bitcoinu klesá. Na první pohled je to pro krypto scénu neúspěch. Muskovo stažení se však může ukázat i jako příležitost.
21.08.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Špatná zpráva pro kryptografickou komunitu se skrývá v posledním odstavci. Ve čtvrtek večer (středoevropského času) přinesl Wall Street Journal zprávu o důvěrných obchodních údajích SpaceX, vesmírné společnosti amerického miliardáře Elona Muska. Téměř mimochodem se deník zmínil, že SpaceX za poslední dva roky odepsala své zásoby bitcoinů o 373 milionů dolarů a prodala neznámé množství této kryptoměny.

Není jasné, kdy přesně společnost SpaceX prodej uskutečnila. Na rozdíl od společností kótovaných na burze nezveřejňuje informace o svých obchodních výsledcích každé čtvrtletí. Vlastní ji soukromí investoři, a proto se veřejnosti nezodpovídá.

Ale pouhý fakt, že společnost spojená s Muskem se zbavuje rezervní měny kryptosvěta, stačil k tomu, aby cena bitcoinu klesla o zhruba 10 %. Z hodnoty těsně nad 28 000 dolarů se chvílemi propadla na méně než 26 000 dolarů. Na svém vrcholu v listopadu 2021 byla cena jednoho bitcoinu ještě přes 65 000 dolarů.

Přesto má za sebou kryptoměna zatím dobrý rok. Od začátku roku 2023 se její kurz zvýšil o více než 50 %. Zvláště euforicky reagovali investoři v polovině června na zprávu, že největší světová investiční společnost Blackrock plánuje spustit burzovně obchodovaný indexový fond, který bude sledovat cenu bitcoinu. Považovali to za znamení, že kryptoměnu nyní berou vážně i institucionální investoři.

Odhalení o prodeji bitcoinů společností SpaceX pro tuto chvíli zmírnilo optimismus. Muskův postupný ústup od bitcoinu by se však mohl stát i příležitostí do budoucna, jak ukazuje přehled Muskových let v roli nejvýznamnějšího zastánce této scény.

Počátky

Odyssea Elona Muska s bitcoiny začala fámou. V roce 2017 jeden blogger spekuloval, že Musk je vynálezcem Bitcoinu, který je v kryptosvětě stále známý pouze pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Podobné fámy se objevovaly i o dalších osobnostech. V Muskově případě se spekulace nezdály být úplně přitažené za vlasy. Umí programovat, v roce 1999 spoluzaložil předchůdce poskytovatele platebních služeb Paypal a jeho schopnost inovovat je dobře zdokumentována. Musk to však popřel.

Musk se do světa kryptoměn natrvalo zapsal o dva roky později, když v podcastovém rozhovoru s Cathy Woodovou, technologickou investorkou a zakladatelkou investiční společnosti Ark Invest, řekl: "Papírové peníze zmizí a kryptoměny jsou mnohem lepším prostředkem přenosu hodnoty než papír. To je jisté." Tímto výrokem zastával názor, který je ve světě příznivců bitcoinu široce rozšířen.

Skutečnost, že kryptoměny na rozdíl od akcií nevyplácejí dividendy ani nenesou vlastnická práva ve společnosti, Muskovi příliš nevadila.

Muskův efekt

Silou svého jména vyvolal v následujících letech převážně hravými tweety obrovské cenové pohyby na kryptotrhu. V lednu 2021 například cena bitcoinu během několika hodin vzrostla z 32 000 na 38 000 dolarů poté, co Musk do popisu svého účtu na Twitteru (nyní X) umístil hashtag #bitcoin.

Tento podnikatel také poháněl obskurní kryptoměnu Dogecoin k pohádkovým ziskům. Vědci našli důkazy, že jeho tweety významně ovlivnily vývoj cen a objem obchodů na kryptoměnových trzích. Začali hovořit o Muskově efektu.

Pak už se to nedalo zastavit, když nakonec Muskův výrobce elektromobilů Tesla na začátku roku 2021 oznámil, že získal bitcoin v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a přijímá tuto kryptoměnu jako platební prostředek. Kryptoměna má "dlouhodobý potenciál", oznámila Tesla.

Krátce nato však začalo odcizení.

Odcizení

Pouhé tři měsíce po uvedení na trh Musk zrušil Bitcoin jako platební prostředek pro vozidla Tesla. Odůvodnil to obavami z "rychle rostoucího využívání fosilních paliv pro těžbu Bitcoinu". Skutečnost, že protokol "proof of work" používaný k ověřování transakcí Bitcoinu spotřebovává velké množství energie, však byla v té době již dlouho známa.

Pozorovatelé měli podezření, že se Musk mohl dostat pod tlak investorů, kteří investovali do akcií Tesly z důvodu udržitelnosti a nyní hrozí, že se stáhnou, pokud bude nadále přijímat kryptoměnu jako platební prostředek.

Paprsek naděje

Vzhledem k Muskovu nevyzpytatelnému chování v minulosti by nebylo překvapením, kdyby již zítra vyhlásil novou éru kryptoměn. Pokud je však jeho odchod do důchodu definitivní, nemusela by to být pro odvětví nutně špatná zpráva.

Musk svým nepřiměřeným vlivem na kryptotrhy vyvolal těžko vysvětlitelné cenové excesy, přiměl drobné investory riskovat své úspory a posílil pochybnou pověst této scény na finančních trzích. Vědci varovali, že vlivní lidé na sociálních sítích by mohli následovat jeho příkladu a cílenou manipulací s cenami podle principu "pump and dump" uměle zvyšovat ceny kryptoměn, aby je pak mohli prodat.

Bez Muska má svět kryptoměn šanci v méně volatilním prostředí dokázat, že blockchain je technologie s dlouhodobou hodnotou a že Bitcoin má na finančních trzích budoucnost jako "digitální zlato".

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best