Home  /  Bulletin  /  Vzpomínáte si na Power Balance?

Vzpomínáte si na Power Balance?

Gumové náramky schopné (prý) zvýšit fyzické schopnosti nositele.
06.09.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Představte si tu atmosféru. Píše se rok 2010, vrchol technologického boomu. iPhone je již několik let součástí našich životů, zatímco společnost Apple se připravuje na představení svého nejnovějšího vynálezu, iPadu. Ve stejném roce se zrodil Kickstarter, auto bez řidiče od Googlu a řada vynálezů, které o několik let později způsobí revoluci v našich životech. Zde, uprostřed této změti technologií, kabelů a mikročipů, si představte gumový náramek prodávaný za 30 dolarů jako jeden z největších vynálezů posledních let, který dokáže okouzlit nejen vašeho spolužáka z univerzity, ale i celebrity a sportovce z celého světa. To byl Power Balance.

Jak vznikl produkt Power Balance

Ve skutečnosti se příběh vynálezu z hlavy Troye a Joshe Rodarmelových zrodil o několik let dříve, když v roce 2006 prezentovali svůj nápad na několika veletrzích a vyprávěli o jeho jedinečné schopnosti prostřednictvím aplikované kineziologie zvýšit sílu, výkon a rovnováhu nositele. Realita, nebo fikce? Na tom příliš nezáleželo, protože rok poté, co se začal prodávat, byl Power Balance všude, od středoškolských sportovních týmů až po univerzitní týmy, a to do té míry, že novinář Darren Rovell napsal, že "rostoucí počet profesionálních sportovců a jejich asistentů začíná vypadat jako léčitelé New Age". Triumf, který umožnila neustálá podpora ze strany celebrit všeho druhu: Shaquille O'Neal, Lamar Odom, Gerard Butler, Diddy, Leonardo DiCaprio, Cristiano Ronaldo a Robert De Niro. Troy a Josh Rodarmelovi se rozhodli, že místo toho, aby se při propagaci svého výrobku opírali o vědecký základ, vsadili na doporučení a známé sportovní tváře, aby vyvolali ducha napodobování mezi těmi, kteří si nechtěli nechat ujít příležitost nosit na zápěstí tajemství úspěchu svého oblíbeného basketbalisty. Jestliže však Shaq byl připraven přísahat na výhody Power Balance, australské úřady měly jiný názor.

Obvinění a úpadek

V roce 2011 zasáhla místní komise pro ochranu spotřebitelů poté, co kontrolní komise zjistila, že tvrzení společnosti porušují kodex o propagaci zdravotnického a terapeutického zboží do té míry, že komise pro řešení stížností na terapeutické zboží požádala společnost Power Balance, aby ze svých internetových stránek odstranila veškerá zavádějící tvrzení. "Přiznáváme, že pro naše tvrzení neexistují žádné věrohodné vědecké důkazy," napsala společnost a byla připravena odškodnit všechny, kteří se cítili podvedeni. V USA spotřebitelé zorganizovali hromadnou žalobu ve výši 57,4 milionu dolarů, což stačilo k tomu, aby společnost vyhlásila bankrot, než byla schopna odškodnit své dnes již bývalé zákazníky. Skončilo to tím? Samozřejmě ne, protože i přes bankrot se Troy a Josh nevzdali a usilovně se snažili oživit společnost, kterou všichni opustili. Výsledky byly katastrofální, na konci roku 2011 činil dluh 50 milionů dolarů, včetně 250 tisíc za smlouvu s hokejovým týmem LA Kings, 100 tisíc dolarů se Sacramento Kings, 400 tisíc dolarů s Kobem Bryantem a 20 tisíc dolarů s Blakem Griffinem. Vzhledem k tomu, že společnost měla mnohem méně kapitálu, než kolik dlužila, byla opět nucena vyhlásit bankrot s epilogem velmi podobným tomu předchozímu.

Dnes společnost Power Balance stále existuje a na jejích oficiálních stránkách si můžete koupit jeden z jejich ikonických náramků za necelých 30 dolarů, zatímco za 54 dolarů si můžete domů odnést ocelovou verzi pro stylovější výlety, které stále vyžadují maximální rovnováhu. Ačkoli se od doby před třinácti lety změnilo jen málo - společnost opět mluví o tajemných výhodách svých výrobků - všichni jsme nyní o něco méně bláhoví, když věříme, že kus silikonu nás opravdu dokáže přimět běžet rychleji.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best