Home  /  Bulletin  /  Yemi A.D. poletí do vesmíru

Yemi A.D. poletí do vesmíru

Do své posádky ho vybral miliardář Maezawa.
09.12.2022
Text: Josef Šlaich

Český umělec Yemi A.D. se dostal do posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci s názvem dearMoon. Vybral jej japonský miliardář Maezawa, který koupil všechna místa v raketě SpaceX. Yemi tak bude druhým Čechem, který se spolu s miliardářem a dalšími členy posádky podívá do vesmíru.

Na projektu dearMoon se pracuje již od roku 2018. Jusaku Maezawa se loni stal prvním japonským civilistou, který navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), když využil kosmickou loď Sojuz. Pro Yemiho A.D. je účast v projektu dearMoon vyvrcholením jeho aktivit. „Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigerii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl v tiskovém prohlášení. „Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ dodal.

Podle Yemiho projekt dearMoon myšlenkově a tematicky odkazuje na mentální i fyzický pohyb a svobodu člověka, jeho limity i překračování hranic planety Země, co by součásti vesmíru. Dokládá to jím založené, dnes už celosvětové hnutí Moonshot Platform, které v listopadu vyvrcholilo v New Yorku vyhlášením cen pro nejlepší mladé inovátory, jejichž projekty mají pozitivní sociální dopad na společnost.

Cesty k Měsíci se spolu s miliardářem Maezawou zúčastní i DJ Steve Aoki, který je taktéž zakladatelem vydavatelství Dim Mak Records nebo hvězda K-popu T.O.P. Dalšími členy posádky budou irská fotografka Rhiannon Adamová, americký youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd či indický herec Dev Džoši. Kromě osmi členů posádky byli oznámeni také dva náhradníci. Maezawa oslovil všechny talentované osobnosti napříč kontinenty, kteří by účast v této unikátní misi mohli zúročit a prostřednictvím své tvorby napomohli rozvoji lidské společnosti. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů z 249 zemí světa. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best