Home  /  Bulletin  /  Z nové funkce Alexy mrazí. Umí napodobit hlas vašich zesnulých blízkých
Z nové funkce Alexy mrazí. Umí napodobit hlas vašich zesnulých blízkých

Z nové funkce Alexy mrazí. Umí napodobit hlas vašich zesnulých blízkých

Taky si právě připadáte jako v epizodě seriálu Black Mirror?
30.06.2022
Text: Redakce
Foto: Getty images

Říká se, že nikdo doopravdy neumírá, jelikož odkaz všech milovaných přežívá v našich srdcích… Nyní však vaši blízcí opravdu nikam nedojdou - respektive jejich hlas, protože budou uvěznění v zařízení od Amazonu. 

Na konferenci re:MARS, kde se řeší aktuální témata robotiky, vesmíru a vůbec, představil Rohit Prasad, seniorní viceprezident a vedoucí vědecký pracovník Amazonu, nový nadpřirozený talent Alexy, ze kterého běhá mráz po zádech. Je jím schopnost napodobit něčí hlas pomocí méně než minutového záznamu. Tisková zpráva poté upřesnila, že se jedná o něco, na čem nyní společnost pracuje a neuvedla žádný bližší časový rámec. Pouze zdůraznila, že tato technologie vychází z nedávného průlomu v případě technologie TTS (text-to-speech).

Prasad tvrdí, že užití hlasů blízkých zesnulých je v primárním zájmu, jelikož tato funkce pomůže posílit empatii a pouto důvěry k umělé inteligenci. "Tyto atributy se staly ještě důležitějšími v době probíhající pandemie, kdy tolik z nás ztratilo někoho blízkého," řekl. "AI sice nemůže odstranit bolest ze ztráty, ale rozhodně může zajistit, aby zůstaly zachovány vzpomínky."

V demu, které Prasad na konferenci pustil, leží mladý chlapec na gauči s knihou v ruce a ptá se: “Alexo, mohla by mi babička dočíst Čaroděje ze země Oz?” Babiččin hlas začne předčítat a chlapec spokojeně naslouchá… Něco nám říká, že ne každý by reagoval tak klidně, jako onen hoch, kdyby slyšel hlas někoho, koho již dávno oplakal. Demo si můžete pustit ve videu níže, když přetočíte na 1:02:26.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best