Home  /  Bulletin  /  Zachrání plovoucí město superbohaté před klimatickou krizí?

Zachrání plovoucí město superbohaté před klimatickou krizí?

Tání pólů způsobí, že voda ve světových oceánech dlouhodobě stoupne. Japonsko se na to již připravuje zvláštním, ale také pozoruhodným projektem.
22.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: N-ARK

Dopady klimatické krize lze minimalizovat snížením emisí CO2. Nebo lze očekávat nejhorší a snažit se co nejvíce utvářet budoucnost v souladu s fatálními důsledky, které nás čekají, pokud se rychle něco neudělá. Japonský start-up N-Ark se zřejmě rozhodl pro druhou možnost. Takzvané "plovoucí město" má být odpovědí na stoupající hladinu moří, která bude ohrožovat zejména pobřežní města.

Prostor pro 10 000 obyvatel

Projekt, který koluje pod názvem "Dogen City", je zatím jen podrobným plánem - a přestože se zatím nenašel žádný investor, plovoucí město by mělo být připraveno k výstavbě již v roce 2030. Obrázky, které mají případné město ukazovat, jsou však působivé už nyní: Dogen City" má být chráněno vnějším prstencem, v němž budou mimo jiné umístěny nejdůležitější obytné čtvrti, ale také zajištěno zásobování vodou a energií.

Ve vnitřním prstenci se nacházejí další plovoucí budovy, které mají sloužit především turistům. V souladu s tím se v rámci města můžete dostat z bodu A do bodu B pouze lodí - do jakéhokoli bodu byste se měli dostat maximálně za hodinu. Město je navrženo pro maximálně 40 000 lidí - z toho pouze 10 000 zde má žít trvale.

Datová centra a nemocnice pod vodou

Vnější prstenec, vnitřní prstenec - a nakonec třetí úroveň pod hladinou moře, která by v představách architektů měla ještě výhodu chlazení některých zařízení. Například obrovské datové centrum, které by uchovávalo všechna důležitá data obyvatel. Nebo nemocnice a městská správa - vše pod vodní hladinou. Kromě toho, že město bude čelit postupující, stoupající hladině moře, má i další cíle: Prostřednictvím moderních zdravotnických zařízení chce především posílit "zdravotní turistiku".

Je to jen utkvělá představa podivínských architektů, nebo je to reálný a perspektivní způsob života v budoucnosti? V každém případě je jasné, že hladina moří se do roku 2100 zvýší o jeden metr. Zejména pobřežní města v Číně a Japonsku budou následky stoupající hladiny velmi trpět. Proto není náhodou, že myšlenka "Dogen City" pochází od japonského konsorcia. Zda se však skutečně uskuteční, je zatím ve hvězdách.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best