Home  /  Bulletin  /  Zákaz kouření na pláži - zde můžete očekávat pokutu až 2000 eur

Zákaz kouření na pláži - zde můžete očekávat pokutu až 2000 eur

Od letošního léta je na mnoha plážích na Mallorce zakázáno kouřit. Také v dalších zemích je více pláží bez tabákového kouře.
09.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Kouříte a plánujete letos letní dovolenou na pláži? Pak možná budete muset nechat své cigarety v hotelovém pokoji. Na 28 plážích na Baleárských ostrovech je letos v létě zakázáno kouřit. Jen na Mallorce přibylo letos devět nových pláží a na Ibize pět, jak informuje deník "Mallorca Zeitung".

Když ministerstvo zdravotnictví a životního prostředí Baleárských ostrovů v roce 2019 zavedlo koncept pláží bez kouře, připojily se k němu zpočátku pouze dvě obce. Od té doby se počet pláží bez kouře každoročně zvyšuje.

Tyto pláže na Mallorce jsou nekuřácké

Platja d'Albercutx (Pollença)

Cala Barques (Pollença)

Cala Molins (Pollença)

Platja de Formentor (Pollença)

Cala Deià (Deià)

Caló des Moro (Santanyí)

Cala Sa Nau (Sant Llorenç)

Cala Anguila (Manacor)

Sa Platgeta v Colonia de Sant Pere (Artà)

Platja de Sant Joan (Alcúdia)

Platja des Carregador (Calvià)

Platja de Santa Ponça (Calvià)

Platja de la Romana nebo dels Morts (Calvià)

Cala Estància (Palma)

Molinar (Palma)

Cílem zákazu je přimět turisty, aby méně kouřili, a snížit množství odpadu z cigaretových nedopalků, který je toxický pro životní prostředí. Jeho cílem je také chránit ostatní návštěvníky pláží před pasivním kouřením a učinit pláže přívětivější pro rodiny s dětmi. Aby byly nekuřácké pláže snadno rozpoznatelné, budou označeny značkami, QR kódy a vlajkami.

Ve Španělsku hrozí pokuta až 2 000 eur

Zákaz kouření u moře však platí nejen na Baleárských ostrovech, ale i v pevninském Španělsku. Například v Barceloně je od loňského léta zakázáno kouřit na všech plážích.

Totéž platí pro Kanárské ostrovy, Baskicko, Galicii, Andalusii a Valencii. Ti, kteří zákaz poruší, musí počítat s pokutou až 2 000 eur. Barcelona chce zatím nelegálním kuřákům uložit pouze pokutu ve výši asi 30 franků.

Také v jiných zemích se na plážích nekouří

Kromě Španělska podporují koncept pláží bez kouře i další země, například Německo. Na ostrově Föhr v Severním moři je ochrana životního prostředí prioritou, a proto bylo na řadě pláží zavedeno několik nekuřáckých úseků.

Na východofríském ostrově Langeoog jsou kromě sportovních pláží a pláží pro psy také pláže pro nekuřáky. Totéž platí pro sousední ostrov Norderney, kde je nekuřácká západní pláž. Dalšími spolkovými zeměmi, které si zakládají na izolovaných nekuřáckých plážích, jsou Dolní Sasko, Meklenbursko-Přední Pomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko.

V severní Itálii se letovisko Bibione prezentuje jako první nekuřácká pláž v zemi. Také na francouzském Azurovém pobřeží najdete nekuřácké pláže v letoviscích jako Nice a Cannes, kde si můžete užívat letní dny a noci bez kouře.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best