Home  /  Bulletin  /  Zbyde jenom popel - díky Švédce se toto WC stalo virálním

Zbyde jenom popel - díky Švédce se toto WC stalo virálním

Ve virálním videu švédská žena ukazuje, jak funguje její toaleta bez vody - a proč název odkazuje na Cinderellu.
02.06.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Cinderellaeco.com

Švédská fotografka a tiktokerka Cecilia Blomdahl žije u Longyearbyenu, města na Špicberkách, skupině ostrovů patřících Norsku nedaleko severního pólu. Nejenže je zde několik měsíců krutá zima a tma, ale v jejím domě není tekoucí voda ani kanalizace.

S partnerem proto museli najít jiné řešení, jak chodit na záchod: místo splachování spalovat. Tento koncept se používá i v některých karavanech a obytných vozech. Metoda spalování má ještě jednu výhodu: pokud nesplachujete, nešíříte v koupelně bakterie.

Ve virálním videu Švédka ukazuje, jak to funguje, a vysvětluje, proč má i druhou toaletu. Spálení velké potřeby na speciálním záchodě je poměrně drahé, stojí kolem 10 korun. Proto mají vedle druhý záchod na čurání.

Název je narážka na pohádku

Na spalovací toaletu potřebujete papírové sáčky, které vložíte do mísy. Poté si můžete ulevit a zavřít víko. Stisknutím tlačítka se nyní sáček přemístí do spodní nádrže toalety a tam shoří. Zůstane jen popel. Podle Cecilie toaleta vůbec nezapáchá a nádobu s popelem stačí vyprázdnit přibližně jednou za tři měsíce.

Když už mluvíme o popelu, odtud pochází i název toalety. Jmenuje se Cinderella - Popelka, která celý den tráví uklízením po své maceše a zlých nevlastních sestrách.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best