Home  /  Entertainment  /  10 nejstrašidelnějších hororů z 90. let

10 nejstrašidelnějších hororů z 90. let

Nejlepší horory byly natočeny v 90. letech - a na Halloween je právě těchto 10 na vrcholu našeho seznamu.
18.10.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Paramount Pictures

Devadesátá léta jsou zvláštní dekáda. Člověk má pocit, že to přece jen nebylo tak dávno. Pohled do kalendáře odhalí ošklivou pravdu. Je to desetiletí, kdy se teprve rozjížděl internet a Bill Clinton byl prezidentem USA. V jedné oblasti se však hodně dařilo - v hororech. Je jich poměrně dost, které se ve své době zapsaly do filmové historie a dodnes patří k nejlepším. Vzhledem k tomu, že se brzy blíží Halloween, je právě teď dobrý důvod k aktualizaci seznamu nejlepších hororů.

1. The Silence of the Lambs

Mlčení jehňátek je mistrovským dílem psychologického hororu 90. let. Jodie Foster jednou řekla, že s Anthonym Hopkinsem během natáčení filmu neprohodila téměř ani slovo, protože ji velmi děsil. Tomu okamžitě věříme! Fosterová hraje kadetku FBI, která se snaží proniknout do hlavy sériového vraha a musí požádat o pomoc Hannibala Lectera, který jí tak trochu pomáhá, ale zároveň si s ní pohrává.

2. Seven

Kdo by si pomyslel, že Brad Pitt dokáže zahrát víc než jen hezouna? Je o dvou policistech, nováčkovi Millsovi a veteránovi Somersetovi, kteří jsou na stopě sériového vraha, jenž si jako motiv zvolil sedm smrtelných hříchů a neskutečně krutým způsobem je realizuje. Nikdo zde není ušetřen. A už vůbec ne diváci, kteří se tímto temným a ponurým psychologickým thrillerem a hororem 90. let protloukají s obtížemi. Závěrečný zvrat je navíc jedním z nejúchvatnějších momentů všech dob.

3. Scream

Scream je stále fenoménem a jedním z nejlepších hororů 90. let. Dokonce vám může být líto hlavního hrdiny Sidneyho, jehož přátelé jsou neustále masakrováni. Klasický slasherový film 90. let. Masku určitě uvidíte i tento Halloween (a mnoho dalších).

4. Blair Witch Project

Přestože přesně víte, co se stane, nebo spíše nestane, z hororu The Blair Witch Project z 90. let vám stále běhá mráz po zádech. Tři studenti filmu zmizí poté, co se vydají do lesa v Marylandu, aby pátrali po legendě o Blair Witch a natočili o ní dokumentární film. Studenti jsou pryč, ale jejich roztřesené záběry zůstaly. Prostřednictvím nalezených záběrů se tak stáváme svědky toho, co se jim mohlo stát.

5. Candyman

Každý, kdo někdy viděl tento horor z 90. let, si to vyzkoušel - postavil se před zrcadlo a třikrát si řekl Candyman. A na zlomek vteřiny jste se museli vypořádat s obavou, zda pověsti přece jen nejsou pravdivé. Helen Lyleová, doktorandka z Chicaga, psala disertační práci o městských legendách a folklóru a během práce se dozvěděla také o legendě o Candymanovi. Candyman je duch afroamerického umělce a syna otroka, který byl koncem 19. století zavražděn kvůli svému vztahu s bílou dcerou bohatého muže. Má jen jednu ruku, místo druhé má jen hák a včely jsou jím posedlé, protože ho následují všude, kde se objeví.

6. Sleepy Hollow

Může být kompletní seznam hororů 90. let bez režiséra Tima Burtona? Samozřejmě, že ne! Sleepy Hollow je dokonalý halloweenský film, a proto patří na tento seznam z mnoha důvodů. Nejen díky skvělému Johnnymu Deppovi v roli policisty Ichaboda Cranea, který je vyslán do městečka Sleepy Hollow, aby vyšetřil stínání hlav obyvatel. Viník? Legendární Bezhlavý jezdec.

7. Chucky 2

Loutky jsou pro horory - i ty z 90. let - jako stvořené. Každou chvíli máte předtuchu, že se hlava náhle otočí a obličej se zkřiví. Panenka Chucky hraje v této představě významnou roli. Chucky terorizuje chudáka osmiletého Andyho Barclaye a jeho pěstounskou rodinu. Hračka z pekla je posedlá sériovým vrahem a jaksi ji nelze usmrtit.

8. From Dusk till Dawn

Uznávám, že From Dusk till Dawn (Od soumraku do úsvitu) není horor. Ale je to skvělý film, který se hodí k Halloweenu. Dva vražední psychopatičtí bratři v podání George Clooneyho a Quentina Tarantina vstoupí na benzinovou pumpu, kde skončí s několika mrtvými na podlaze, a pak ji zapálí. A to je jen úvodní scéna tohoto hororu z 90. let. Cesty bratrů se zkříží s cestami rodiny křesťanského kněze a všichni zúčastnění prožijí opravdu zlou noc v mexickém doupěti. Navíc jsme všichni svědky Tarantinova docela zjevného foot fetiše.

9. Jacob's Ladder

Každodenní život newyorského pošťáka a bývalého bojovníka ve Vietnamu se mění v kotel halucinačních nočních můr. Jacob Singer má doktorát, ale stále pracuje jako pošťák. Traumatické zážitky z vietnamské války a smrt syna ho nesmírně zasáhly. S velkou dokonalostí a bez příliš okatých prostředků se tomuto hororu z 90. let podařilo všechny pořádně vyděsit s notnou dávkou zručnosti. I tento film má několik částí, držte se originálu z 90. let a nebudete zklamáni.

10. Tremors

Poušť je pro horory jako stvořená, protože je dostatečně velká na to, aby zde nevýslovná stvoření mohla páchat své neplechy, a všimneme si jich až tehdy, když do jejich teritoria zabloudí neznalí lidé. A to nás přivádí k chapadlovému teroru Tremors (Chvění). Existuje několik dílů, ale pokud si o letošním Halloweenu pustíte jen jeden, pak ten původní z roku 1990. Horor se odehrává v pouštním městečku Perfection. Jak si jistě dokážete představit, název nevypovídá o všem, protože zde vládnou obří červi. Řetězem hloupých náhod a vinou příšer uvíznou obyvatelé ve svém údolí bez kontaktu s okolním světem. Valentine McKee, Earl Bassett a Rhonda LaBeck se pustí do boje s obřími červy. Zvířata jsou rychlá, útočí z podzemí a reagují na každý zvuk. Nerovný boj může začít.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best