Home  /  Entertainment  /  10 superhitů, které málem nevznikly

10 superhitů, které málem nevznikly

Její popové ambice by nikdy nebyly vyslyšeny, kdyby to záleželo na jejím hudebním vydavatelství: Taylor Swift.
29.05.2023
Text: DANIEL SCHIEFERDECKER
Foto: Getty Images

Existuje nekonečné množství superhitů, které jsou pro nás všechny přirozenou součástí života a jejichž neexistenci si prostě nedokážeme představit, protože je považujeme za samozřejmost. Každá píseň má ale samozřejmě svůj příběh - a ten někdy málem vedl k tomu, že zmíněné písně málem nevznikly - nebo přinejmenším by se z nich nestaly takové hity, jaké se z nich nakonec vyklubaly.

Těžko uvěřit, ale je to pravda: Od od Metallicy přes Boba Dylana až po Rolling Stones - těchto 10 superhitů nemělo spatřit světlo světa

A když si poslechnete příběhy těchto skladeb, napadne vás, kolik potenciálních superhitů ve skutečnosti nikdy nevzniklo nebo zůstalo hnít někde v šuplíku. Smutná představa...

1. Kiss od Prince

Prince původně napsal píseň Kiss pro funkovou skupinu Mazarati a poslal jim její demo verzi se slokou a refrénem. Poté, co kapela píseň trochu upravila a Prince slyšel výsledek, líbila se mu natolik, že si ji vzal zpět se slovy "It's too good for you", znovu ji upravil a oznámil svému vydavatelství Warner, že chce píseň vydat jako první singl svého alba Parade. Warner z toho však nebyl příliš nadšený, píseň se jim zdála příliš minimalistická a příliš odlišná. Prince však řekl: "Dokud nevydáte Kiss, další singl nedostanete." Warner tedy nakonec ustoupil - ale zpětně by za to mohl být docela rád. Kiss se stal hitem číslo 1 a je pravděpodobně jednou z nejznámějších popových písní na světě.

2. (I Can’t Get No) Satisfaction od The Rolling Stones

Vznik písně (I Can't Get No) Satisfaction je dnes už legendární: Keith Richards dostal nápad na kytarový riff uprostřed noci a nahrál ho. Když se druhý den ráno probudil, nemohl si na něj vzpomenout, ale poslechl si nahrávku, na které byl nejprve slyšet riff a pak už jen chrápání - tak to Richards napsal ve své autobiografii Keith Richards: V knize Richards In His Own Words (Vlastními slovy). Keith Richards a Mick Jagger později na písni pracovali společně, ale moc se jim nelíbila, takže ji ani neplánovali vydat. Richardsovi zněla příliš podobně jako Dancing In The Streets od Marthy & The Vandellas, která byla v té době velkým hitem. Zbytek kapely, tehdejší manažer Stones a zvukař však nesouhlasili a dokázali Richardsův a Jaggerův názor změnit - naštěstí, chtělo by se říct. Píseň se stala hitem číslo 1 a dnes je pravděpodobně nejslavnější písní Stones vůbec.

3. The Boys Of Summer od Dona Henleyho

Osmdesátkový hit The Boys Of Summer napsal Mike Campbell, kytarista kapely Tom Petty And The Heartbreakers, a ve skutečnosti byl určen pro jejich desku Southern Accents. Tom Petty však měl pocit, že by se k nim píseň nehodila. Aby píseň nezmizela neslyšena v šuplíku, předal ji Campbell Donu Henleymu, který k ní napsal text a změnil její výšku. Výsledkem byl nezapomenutelný letní hit, za který Henley získal Grammy a který časopis Rolling Stone vybral mezi 500 nejlepších písní všech dob. Při pohledu zpět musel být Tom Petty trochu naštvaný.

4. 99 Luftballons od Neny

Hit 99 Luftballons, s nímž se Nena dostala dokonce na první místo americké hitparády, téměř praskl jako balónky zmíněné v písni. Protože poté, co kapela (ještě bez Neny) píseň napsala a Nena se pro ni nadchla, zahráli 99 Luftballons nahrávací společnosti - přesvědčeni, že mají další hit v kapse. Ale vydavatelství to tak nevidělo - už jen kvůli dlouhému intru. Tohle prý nikdy nebude singl a okamžitě by to pohřbilo teprve začínající kariéru kapely. Nena a její spoluhráči však vytrvali - a s písní 99 Luftballons získali jeden z největších německých popových hitů všech dob.

5. Shake It Off od Taylor Swift

Málokdo to dnes ví, ale Taylor Swift začínala svou kariéru jako country zpěvačka. Nechtěla se však umělecky omezovat na jeden žánr a na svém albu 1989 z roku 2014 se vydala popovějším směrem. Její tehdejší vydavatelství Big Machine z toho však bylo všechno, jen ne nadšené, protože nechtělo za žádných okolností měnit formuli úspěchu a dokonce se snažilo vydání alba 1989 zabránit. Swift však zvítězila - s tím kompromisem, že se na desku dostalo i několik countryových písní. Shake It Off, první singl z desky, se dostal přímo na vrchol hitparády a v Top 100 se udržel celkem 50 týdnů - tedy téměř rok.

6. Smells Like Teen Spirit od Nirvany

Když Kurt Cobain v roce 1991 poprvé zahrál legendární riff z písně Smells Like Teen Spirit svým dvěma členům Kristovi Novoselicovi a Daveovi Grohlovi, nesetkal se s velkým pochopením. Grohlovi se vůbec nelíbil, zněl mu jako vykrádačka Pixies a Novoselicovi připadal hloupý. Přesto na písni pracovali. Grohl by ji raději nevydal, ale Cobain zvítězil - zbytek je hudební historie. Dnes je Smells Like Teen Spirit písní celé generace a grungeovou hymnou par excellence.

7. Nothing Else Matters od skupiny Metallica

Nothing Else Matters napsal James Hetfield - velmi osobní píseň pro svou tehdejší přítelkyni, která nikdy nebyla zamýšlena jako píseň Metallicy. Když ji Hetfield během turné zahrál své přítelkyni do telefonu, bubeník Lars Ulrich ji uslyšel a okamžitě řekl: "Tuhle musíme vydat!". Hetfield si myslel, že je to bláznivý nápad, ale nechal se přesvědčit. Výsledek: Nothing Else Matters je dnes nejznámější písní Metallicy vůbec.

8. What's Going On od Marvina Gaye

Poté, co se autoři písní Al Cleveland a Obie Benson ze skupiny Four Tops stali svědky policejní brutality během protiválečné demonstrace v Berkeley, napsali v roce 1971 píseň What's Going On. Skupina Four Tops píseň nechtěla kvůli jejímu provokativnímu tématu, a tak ji nabídla Marvinu Gayemu. Šéf jeho vydavatelství Berry Gordy Jr. byl proti, protože se mu píseň zdála příliš kontroverzní, ale Marvin Gaye se nenechal odradit a pohrozil, že pokud tuto píseň nevydají, nikdy už pro jeho vydavatelství Motown žádnou píseň nenatočí. Gordy tedy píseň vydal, ale pod sublabelovou značkou Tamla Records. Píseň se stala hitem a časopis Rolling Stone ji označil za čtvrtou nejlepší píseň všech dob.

9. Like A Rolling Stone od Boba Dylana

Na prvním místě seznamu 500 nejlepších skladeb časopisu Rolling Stone je píseň, podle které byl časopis pojmenován: Like A Rolling Stone od Boba Dylana. Ale ani ta téměř nevznikla, přinejmenším ne jako singlový hit, kterým se stala. Trvalo na tom zejména marketingové oddělení nahrávací společnosti, a to zejména kvůli délce písně 6 minut a 9 sekund, proto by ji nejraději zkrátili na polovinu. V pozadí už se vydavatelství rozhodlo, že píseň nechá zmizet někde v šuplíku. Ale člověk, který měl v té době ve vydavatelství na starosti vydávání novinek, vzal píseň do jednoho hiphopového klubu, kde se hrála, a všem lidem se líbila. Byli tam i dva vlivní manažeři rádia a dožadovali se vydání písně. Vydavatelství Columbia sice píseň vydalo, ale jednu polovinu písně umístilo na stranu A singlu, druhou na stranu B. Dýdžejové v rádiu ji však sestříhali dohromady, a tak obletěla svět - a zapsala se do hudební historie.

10. Somebody That I Used To Know feat. Kimbra od Gotye

Když australský hudebník Gotye pracoval na písni Somebody That I Used To Know, která pojednává o těžkém rozchodu, nějak mu to nevycházelo. Měl pocit, že se mu nedaří příběh správně vyprávět. Přesto na ní pracoval dál, ale když byl na cestě k nahrávání písně se zamýšlenou zpěvačkou, narazil na uliční uzávěru, která ho tak zdržela, až zpěvačka odřekla a on pak rychle nenašel nikoho, kdo by mohl zpívat ženský part. Z nouze dokonce požádal svou přítelkyni, aby ji nazpívala, ale ta na to neměla hlas. Gotye už byl v situaci, kdy si myslel, že píseň nejspíš prostě nemá vzniknout, a chystal se ji hodit do koše. Jeho producent mu však doporučil novozélandskou zpěvačku Kimbru - a společně s ní se píseň Somebody That I Used To Know stala celosvětovým hitem, kterého se jen v USA prodalo 8 milionů kopií.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best