Home  /  Entertainment  /  11 filmů, které si nesmíte nechat ujít na filmovém festivalu v Cannes

11 filmů, které si nesmíte nechat ujít na filmovém festivalu v Cannes

Přinášíme vám Esquire výběr filmů, které se budou promítat na 76. filmovém festivalu v Cannes od 16. do 27. května 2023, at' už v boji o Zlatou palmu nebo mimo hlavní soutěž.
15.05.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Letošní již 76. ročník filmového festivalu v Cannes se bude konat od 16. do 27. května 2023. Kromě Zlaté palmy budou během festivalu uděleny i další ceny, včetně Velké ceny, Ceny za režii, Ceny za scénář, Ceny poroty, Ceny za nejlepší ženský herecký výkon a Ceny za nejlepší mužský herecký výkon.

Filmový festival v Cannes je pro filmaře a milovníky filmů z celého světa událostí, kterou nelze vynechat. Letos si opět posvítí na začínající i zavedené talenty sedmého umění a nabídne divákům eklektický a vzrušující výběr filmů.

Filmy vybrané pro 76. ročník slibují být stejně překvapivé jako rozmanité, zkoumat různá témata a nabízet inovativní estetiku. Filmový festival v Cannes v roce 2023 slibuje, že bude oslavou kinematografie ve všech jejích podobách a vyzdvihne nejvýznamnější díla roku.

La Retour

Film Le Retour režisérky Catherine Corsini vypráví o čtyřicátnici Kheìdidje a jejích dvou dcerách Jessice a Farah. Společně se vracejí na Korsiku po patnácti letech nepřítomnosti způsobené tragickými okolnostmi.

Kheìdidja je zaměstnána bohatou pařížskou rodinou, která jí nabídne, aby se během léta na Korsice starala o jejich děti. Pro ni a její dcery je to příležitost konfrontovat se s minulostí a znovu se spojit s ostrovem, který opustily. Zatímco Khedidju pronásledují vzpomínky, obě dospívající využívají léto k novým zážitkům a nečekaným setkáním.

Scénář k filmu Le Retour napsala sama Catherine Corsini ve spolupráci s Naïlou Guiguet. Ve filmu účinkují Aïssatou Diallo Sagna, Esther Gohourou a Suzy Bemba. Režisérka Catherine Corsini je známá svými dojemnými dramaty a portréty silných žen. Ve snímku Le Retour se zabývá tématy rodiny, minulosti a vzpomínek, stejně jako vývojem vztahu matky a dcery. Diváci se mohou těšit na dojemný a introspektivní film, který se zabývá univerzálními tématy.

Monster

Hirokazu Kore-Eda, pravidelný účastník filmového festivalu v Cannes, se na něj vrací již posedmé. Po vítězství svého filmu Rodinná záležitost (Une Affaire de Famille) v roce 2018 se pokusí získat druhou Zlatou palmu. 

Po výletu do Francie (La Vérité) a do Jižní Koreje (Les Bonnes Etoiles) se Kore-Eda se svým novým filmem vrací do Japonska. Thierry Frémaux, generální delegát festivalu v Cannes, jej při oznámení výběru do soutěže přirovnal k Rašomonovi Akiry Kurosawy. Monstrum skutečně vypráví příběh z různých perspektiv. Je to drama vyprávěné nejprve očima učitele a později očima jeho žáka. Japonský režisér Hirokazu Kore-Eda se ve svých filmech zabývá především rodinou. Dysfunkční, přirozené, patchworkové, vymyšlené - Kore-Edovy rodiny jsou různé a vzrušující. Tento týden zjistíme jak vypadá rodina ve filmu Monstrum, pokud vůbec nějaká existuje.

Asteroid City

V novém filmu Wese Andersona Asteroid City hraje téměř třicet filmových hvězd. První trailer ukazuje novou režisérovu pohádku s jeho nezaměnitelným rukopisem, která se odehrává v americké poušti. Po Evropě ve filmech Francouzská depeše a Grandhotel Budapešť a Japonsku ve filmu Psí ostrov se Wes Anderson vrací do USA ve fiktivním městě Asteroid City z roku 1955. Při sledování traileru je vidět, že vizuální styl Wese Andersona plný symetrií a barev zůstal nezměněn a opět se pouští do bláznivé komedie, která nepochybně potěší jeho početné fanoušky.

Mezi hvězdným obsazením filmu jsou staří známí Wese Andersona - Tilda Swinton, Adrian Brody, Willem Dafoe, Jason Schwartzman, Edward Norton - kteří hráli ve většině jeho filmů, ale také mnoho nováčků, kteří se poprvé objevují ve světě tohoto režiséra. Patří mezi ně Tom Hanks, Margot Robbie, Maya Hawke a Steve Carrel. Příběh se odehrává se ve fiktivním americkém pouštním městečku v roce 1955 během srazu "Junior Stargazer", na který se sjíždějí studenti a rodiče z celé země, aby se zúčastnili vědeckých soutěží.

May December

Drama May December režíroval uznávaný režisér Todd Haynes a v hlavních rolích se představí Natalie Portman a Julianne Moore. 

Snímek May December vypráví příběh Gracie Atherton-Yu a jejího o 23 let mladšího manžela Joea. Dvacet let poté, co se jejich milostný příběh dostal na titulní stránky novin, se manželé připravují na nástup svých dvojčat na střední školu. Jejich životy však naruší příjezd hollywoodské herečky Elizabeth Berryové v podání Julianne Mooreové, která chce, aby Gracie studovala na filmovou roli. Rodinná dynamika se rozpadá, když si Joe uvědomí, že má pocit, že přišel o mládí, a rozdíly mezi Gracie a Elizabeth se zmenšují.

Režisér Todd Haynes má s filmovým festivalem v Cannes dlouhou historii. Promítal zde několik filmů, mimo jiné "The Velvet Underground" mimo soutěž v roce 2021, "The Museum of Wonders" v soutěži v roce 2017 a "Carol" v soutěži v roce 2015. Získal také cenu za nejlepší umělecký přínos za "Velvet Goldmine" v roce 1998.

Firebrand

Brazilský režisér Karim Aïnouz se vrací na mezinárodní filmovou scénu se svým novým filmem Firebrand. Historický životopisný film s Alicií Vikander a Judem Lawem v hlavních rolích vypráví příběh Kateřiny Parrové, šesté a poslední manželky anglického krále Jindřicha VIII.

Kateřina Parrová, ztvárněna Alicií Vikander, je známá především jako poslední manželka Jindřicha VIII. a jedna z mála, která přežila tohoto tyranského panovníka. Jude Law ztělesňuje krále Jindřicha VIII. Herecké duo se znovu setkává téměř deset let po spolupráci ve filmu Joe Wrighta Anna Karenina.

Karim Aïnouz, talentovaný režisér, který stojí za oceňovaným filmem Neviditelný život Eurídice Gusmão, se s filmem Firebrand pouští do svého prvního anglicky mluveného celovečerního filmu. Jeho dokument "Námořník z hor" byl rovněž uveden ve speciální projekci na předchozím filmovém festivalu v Cannes.

Scénář k filmu Firebrand napsaly Jessica Ashworth a Henrietta Ashworth. Film slibuje být strhujícím a napínavým historickým dramatem zkoumajícím život Kateřiny a její vztah s králem Jindřichem VIII. Film je velmi očekávaný jak pro kvalitu scénáře, tak pro výkony hlavních herců.

La Chimera

Nový film Alice Rohrwacher La Chimère je drama s Joshem O'Connorem, Carol Duarteovou a Isabellou Rosselliniovou v hlavních rolích. Snímek vypráví příběh Artura, muže s jedinečným darem vycítit prázdnotu, který pomáhá svým přátelům, vykradačům etruských hrobek.

Arthur se vrací do svého malého rodného městečka u Tyrhénského moře a setkává se s partou Tombaroliů, kteří rabují archeologické poklady. Díky svému daru jim pomůže odhalit pozůstatky dávného světa ukryté pod zemí. Artuš si však s sebou nese i prázdnotu, kterou v něm zanechala vzpomínka na ztracenou lásku Beniaminu.

La Chimère slibuje být působivým a dojemným filmem, který se zabývá tématy lásky, ztráty a archeologie. Režisérka a scenáristka Alice Rohrwacher, známá svou prací na filmech jako Zázrak a Šťastný jako Lazzaro, vnáší do této inscenace svou jedinečnou vizi a vypravěčský talent. Výkony Joshe O'Connora, Carol Duarte a Isabelly Rosselliniové by měly tomuto fascinujícímu příběhu dodat hloubku a nuance. 

Premiéra filmu La Chimère v kinech je naplánována na 6. prosince 2023. Díky originálnímu scénáři a přesvědčivému hereckému obsazení by se La Chimère mohl stát jedním z nejvýraznějších filmů letošního roku.

Strange Way of Life

Nový film Pedra Almodóvara Strange Way of Life bude uveden na 76. ročníku filmového festivalu v Cannes ve světové premiéře a v oficiálním výběru. Španělský režisér se této netrpělivě očekávané projekce zúčastní po boku hlavních představitelů Ethana Hawkea a Pedra Pascala.

Strange Way of Life je western natáčený v jižním Španělsku a po filmu La Voix Humaine, který byl uveden v roce 2020, jde o druhý pokus Pedra Almodóvara o režii v angličtině. Krátký film sleduje příběh Silvy, chovatele dobytka, který se vydává přes poušť, aby se setkal se svým přítelem z dětství, šerifem Jakem, s nímž před 25 lety pracoval jako nájemný vrah.

Název filmu odkazuje na slavné fado Amalie Rodrigues a tematizuje podivnost existence, když se člověk otočí zády ke svým vlastním touhám. Pedro Almodóvar je známý svými filmy, které se zabývají univerzálními tématy, jako je láska, touha, dětství a mateřství, a do centra svých děl často staví ženy.

Ve filmu, který produkovala společnost El Deseo a který uvedla společnost Saint Laurent a Anthony Vaccarello, dále hrají Pedro Casablanc, Manu Ríos, George Steane, José Condessa, Jason Fernández, Sara Sálamo, Ohiana Cueto a Daniela Medina. Hudbu složil Alberto Iglesias.

Od svého prvního filmu Pepi, Luci, Bom a další holky ze sousedství (1980) zachytil Pedro Almodóvar vitalitu a rozmanitost španělské společnosti po pádu Frankova režimu. Na filmovém festivalu v Cannes získal několik cen, včetně ceny za režii filmu Vše o mé matce (1999) a ceny za scénář k filmu Volver (2006).

The Old Oak

Britský režisér Ken Loach představuje svůj nový film The Old Oak. Scénář napsal Paul Laverty, v hlavních rolích se objeví Debbie Honeywood, Ebla Mari a Dave Turner a film se zabývá problematikou syrských uprchlíků.

The Old Oak vypráví příběh TJ Ballantynea, majitele hospody, které hrozí zavření poté, co do vesnice dorazí syrští uprchlíci. Mezi těmito uprchlíky se TJ setkává s mladou Syřankou Yarou, kterou hraje Ebla Mari a která vlastní fotoaparát. Mezi oběma postavami vznikne nečekané přátelství, a to navzdory napětí a předsudkům, které vesnici sužují.

Ken Loach, známý svými poutavými a sociálně kritickými filmy, jako je například Sorry, we missed you (2019), se ve snímku The Old Oak zabývá aktuálními otázkami souvisejícími s přijímáním uprchlíků a mezikulturními vztahy. Scénář Paula Lavertyho slibuje hluboký a nuancovaný pohled na tyto problémy s humanistickým nádechem, který je pro Loachovy filmy typický.

Debbie Honeywood, která s Kenem Loachem spolupracovala již ve filmu Sorry We Missed You, hraje hlavní postavu po boku Ebly Mari, začínající herečky. Hlavní herecké obsazení filmu doplňuje Dave Turner.

Režisér Ken Loach je v oblasti sociální kinematografie tvůrcem, se kterým se musí počítat, a jeho nový film vzbuzuje velká očekávání.

Club Zero

Nejnovější film Club Zero režisérky Jessicy Hausner s Miou Wasikowska v hlavní roli je odvážné drama sledující příběh slečny Novak, učitelky, která převrátí stravovací návyky ve státní škole naruby.

Slečna Novak, kterou hraje Mia Wasikowska, ve filmu Klub nula nastoupí do veřejné školy a zavede výuku výživy založenou na inovativním konceptu. Tato změna vede ke skutečné revoluci ve stravovacích návycích na škole. Postupem času slečna Novak ovlivní některé studenty, kteří se pak přidají k tajemnému Klubu nula, velmi uzavřenému a diskrétnímu kroužku.

Film Jessicy Hausnerové se zabývá aktuálními tématy, jako je jídlo, vliv a kontrola ve školním prostředí. Inteligentní a poutavý scénář v kombinaci s pečlivou režií Jessicy Hausner slibuje divákům nezapomenutelný filmový zážitek. Postava slečny Novak, kterou skvěle ztvárnila Mia Wasikowska, je středobodem tohoto poutavého příběhu a fascinuje svou složitou osobností a vlivem na studenty.

Celkově je Club Zero strhující a odvážné drama, které na filmovém festivalu v Cannes v roce 2023 jistě zanechá trvalý dojem. Mistrovská režie Jessicy Hausner a přesvědčivý výkon Mii Wasikowské slibují emocionální a myšlenkově podnětný filmový zážitek.

The New Boy

Film The New Boy režiséra Warwicka Thorntona s Cate Blanchett, Deborah Mailman a Waynem Blairem v hlavních rolích byl vybrán do sekce Un Certain Regard filmového festivalu v Cannes v roce 2023. Drama se odehrává v Austrálii 40. let minulého století a sleduje příběh osiřelého domorodého chlapce.

Film se odehrává v odlehlém klášteře, který vede odbojná jeptiška, a líčí noční příchod devítiletého aboriginského sirotka. Přítomnost Nového chlapce naruší křehkou rovnováhu kláštera a vede k příběhu o duchovním boji a ceně přežití.

Režisér Warwick Thornton je zároveň autorem scénáře tohoto dojemného dramatu. Podařilo se mu shromáždit talentované herecké obsazení, včetně známé herečky Cate Blanchett, která ve filmu hraje po boku Deborah Mailman a Wayna Blaira.

Výběr Un Certain Regard je známý tím, že uvádí originální a odvážné filmy, a zdá se, že The New Boy do této kategorie dokonale zapadá. Film se zabývá hlubokými a univerzálními tématy, jako je spiritualita, přežití a identita. Talent Cate Blanchett, Deborah Mailman a Waynea Blaira by se měl postarat o pozoruhodnou interpretaci tohoto strhujícího příběhu.

Indiana Jones and the Dial of Destiny

Netrpělivě jsme na něj čekali! Indiana Jones and the Dial of Destiny Hodiny vstoupí do kin 28. června 2023. Ještě předtím však film udělá díru do světa 18. května na filmovém festivalu v Cannes. Bude součástí oficiálního výběru, ale mimo soutěž. V plánu je také pocta Harrisonu Fordovi.

Návrat Harrisona Forda do titulní role navzdory jeho 80 letům by mohl být zneklidňující, ale vzhledem k prvním trailerům je zřejmé, že nejpohodovější hollywoodský dědeček neztratil nic ze svého legendárního charismatu! A příchod Jamese Mangolda (Logan, Le Mans 66) jako režiséra a Phoebe Waller-Bridge (seriál Fleabag) jako scenáristky nás může ujistit, že projekt je v dobrých rukou! Navíc záporáka v tomto zbrusu novém Indiana Jonesovi hraje Mads Mikkelsen (Drunk, Fantastická zvířata 3, Casino Royale). Co víc si přát?

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best