Home  /  Entertainment  /  13 nejzajímavějších filmových rolí Benedicta Cumberbatche
Benedict Cumberbatch

13 nejzajímavějších filmových rolí Benedicta Cumberbatche

Jen málo herců jeho generace se může pochlubit tak rozmanitými rolemi jako Benedict Cumberbatch. Tento britský herec, držitel ceny Emmy nebo Řádu britského impéria za zásluhy o divadelní umění a také kandidát na Oscara, si zahrál všechny možné postavy – od Sherlocka Holmese přes Khana ze Star Treku či Alana Turinga (který mu vynesl nominaci na Oscara za film The Imitation Game) až po Doctora Strange.
19.07.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Během své kariéry, která zahrnuje divadelní, televizní i filmovou tvorbu, se Cumberbatch etabloval jako jeden z nejlepších představitelů filmové geniality. Nejenže je jedním z nejvšestrannějších hollywoodských herců, ale už více než 20 let přináší na stříbrné plátno herecké výkony, které zvou diváky na opravdu divokou jízdu. A přestože bychom rádi rozebrali také hercovy televizní a divadelní role (Sherlock, Frankenstein), prozatím se zaměříme na jeho nejlepší filmy.  

13. Jeden musí z kola ven / Tinker Tailor Soldier Spy (2011)   

Slavné dílo spisovatele špionážních románů Johna LeCarreho bylo poprvé adaptováno pro televizi v roce 1979. Ve filmové verzi z roku 2011 se v hlavní roli představil herec Gary Oldman a zajistila mu první nominaci na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon. Příběh se odehrává v době studené války a sleduje bývalého špiona George Smileyho (Oldman) při vyšetřování možného dvojitého agenta v MI-6.  Cumberbatch zde hraje mladého agenta britské rozvědky, kterého si Oldman vybere ke spolupráci.

12. Star Trek: Do Temnoty / Star Trek Into Darkness (2013)   

Cumberbatch měl před sebou obrovskou výzvu, když se ujal role Khana, kterou předtím úspěšně ztvárnil Ricardo Montalban v původním seriálu Star Trek a ve filmu Star Trek II: Khanův hněv.  Khan Noonien Singh byl "augmentem," člověkem zdokonaleným pomocí eugenického křížení i genetických manipulací. Mnozí Augmentové byli genocidní tyrani, kteří ve jménu pořádku dobývali a zabíjeli, přičemž Khan a jemu podobní byli zmrazeni v kryogenním spánku.

11. Black Mass: Špinavá hra / Black Mass (2015)   

V tomto krimi snímku podle skutečné události se Johnny Depp představuje v roli Jamese Bulgera, mocného mafiána, který vládl organizovanému zločinu v jižním Bostonu, ale později se stal informátorem FBI a dlouhá léta žil v utajení. Cumberbatch ve filmu hraje jeho bratra, který se stal úspěšným politikem a předsedou

10. Doctor Strange / Doctor Strange (2016)  

Cumberbatch se v tomto filmu poprvé představil v roli Doctora Strange. Hraje zde geniálního neurochirurga, který se zaplete do mystických praktik a po hrozivé autonehodě objevuje svět skrytých dimenzí a magických sil.

9. Pokání / Atonement (2007)  

Toto provokativní anglické drama sleduje osudy mladých milenců Cecilie Tallisové (Keira Knightley) a Robbieho Turnera (James McAvoy). Když je pár rozdělen lží, kterou vykonstruovala Ceciliina žárlivá mladší sestra Briony (Saoirse Ronan), musí se všichni tři vypořádat s následky. Cumberbatch má ve filmu vedlejší roli – rodinného přítele, který je v centru dramatu. Film byl nominován na sedm Oscarů.

8.  Mauritánec: Deník z Guantánama / The Mauritanian (2021)  

  Film Mauretánec z roku 2021 byl pro Cumberbatche zajímavou kariérní volbou. Snímek, který je natočen podle bestselleru Deník z Gauntánama od Mohamedoua Oulda Slahiho, je skutečným příběhem Slahiho boje za svobodu poté, co byl zadržován a vězněn ve věznici Guantánamo Bay.   Slahi nachází spojence v obhájkyni Nancy Hollanderové (Jodie Foster) a její asistentce Teri Duncanové (Shailene Woodley), které se ujímají jeho případu a bojují proti americké vládě v boji za spravedlnost. Jejich kontroverzní obhajoba spolu s důkazy, které získá vojenský prokurátor americké vlády plukovník Stuart Couch (Cumberbatch), odhalí šokující pravdu o zločinech financovaných USA.

7. Spider-Man: Bez domova / Spider-Man: No Way Home (2021)  

Benedict Cumberbatch se ve filmu připojuje k obsazení Spider-Mana Petera Parkera (Tom Holland), který hledá pomoc u doktora Strange, aby svět zapomněl na jeho odhalenou identitu. Film staví Spider-Mana před největší výzvy, jakým kdy čelil, a nutí ho být stále ve střehu a ptát se sám sebe, co to znamená být skutečným hrdinou.

6. Blízko od sebe / August: Osage County (2013)   

Film natočený podle stejnojmenné divadelní hry, která získala Tonyho a Pulitzerovu cenu, nabízí hvězdné obsazení v roli rozvětvené rodiny, která se sejde na pohřbu otce rodiny. Meryl Streepová a Julia Robertsová si za své role matky závislé na lécích proti bolesti a její frustrované dcery vysloužily nominace na Oscara. Cumberbatch zde hraje citlivého člena rodiny Charlese.

5. Avengers: Infinity War / Avengers: Infinity War  (2018) 

Cumberbatchův Doctor Strange se po snímcích Doctor Strange a Thor: Ragnarok objevil v MCU již potřetí a jeho postava se rychle stala oblíbenou postavou většiny fanoušků. Doctor Strange zde ztvárňuje jedinečnou roli neurochirurga a mocného čaroděje Stephena Strange, který dopomohl dalším marvelovským superhrdinům k vítězství ve filmu Avengers: Endgame.

4. Kód Enigmy / The Imitation Game (2014)   

Cumberbatchova dosud jediná nominace na Oscara byla za nejlepší mužský herecký výkon v tomto dramatu, které získalo dalších osm nominací včetně nejlepšího filmu. Film vypráví příběh Alana Turinga, matematika, který za druhé světové války pomohl Němcům rozluštit kód Enigma, ale poté byl kvůli své homosexualitě ve své vlasti odsuzován.

3. 12 let v řetězech / 12 Years a Slave (2013)  

 Snímek sleduje životní příběh svobodného černocha, který byl zajat a prodán do otroctví. Cumberbatch zde hraje majitele plantáže, který si koupil otroka, ale nakonec je nucen ho prodat na jinou plantáž, aby ochránil otrokův život. Film získal tři Oscary za nejlepší film, nejlepší herečku ve vedlejší roli (Lupita Nyong'o) a nejlepší adaptovaný scénář.

2.  1917 / 1917 (2019)  

Jeden z nejlepších filmů o druhé světové války vůbec, je dojemným obrazem hrůz války z převážně individuálního pohledu britského vojáka. Jakožto jeden z herců, díky nimž je obsazení tohoto filmu opravdu hvězdné, si Cumberbatch svým mrazivým výkonem krade část filmu pouze pro sebe.

1. Síla psa / The Power Of  The Dog (2021)   

Cumberbatch v roli Phila Burbanka, rozzlobeného a krutého rančera žijícího ve 20. letech minulého století v Montaně, získal doposud nejlepší hodnocení své kariéry. Cumberbatch uvedl, že se do role Burbanka plně ponořil – učil se nejen, jak být věrohodným kovbojem, ale také se oddělil od svých hereckých kolegů, aby lépe vystihl osobnost osamělého Phila. Snímek je vynikajícím westernovým dramatem o tvrdohlavé postavě, která se odmítá měnit s dobou.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best