Home  /  Entertainment  /  14 nejlepších zfilmovaných videoher všech dob
Gaming

14 nejlepších zfilmovaných videoher všech dob

Ježek Sonic se sice dostal do výběru, ale na první místo našeho seznamu nedosáhl.
28.06.2022
Text: Redakce
Foto: YouTube

Kdybyste byli hollywoodským scénáristou s velkým rozpočtem, jedním z nejtěžších úkolů, které byste mohli dostat, by bylo přetvořit videohru v ucelený film. Takže od základu. Příběhy videoher jsou určeny k tomu, aby se hrály. Interaktivně. Při adaptaci příběhu pro film se doslova mění médium, na kterém byl koncept postaven. Za druhé, většina her trvá zhruba 30 až 60 hodin. Za třetí, většina videoher je ze své podstaty směšná. O něčem to vypovídá, když Hollywood nedokáže správně zpracovat ani Maria. A nejsme si jisti, jestli to Chris Pratt změní.

Ale co je možná nejstrašnější? Lidé své videohry milují. Postavy, příběhy, vizuální stránka: to všechno je předmětem podrobného zkoumání, protože do těchto světů investujete svůj čas, energii a sáčky Doritos ve tři ráno, abyste se stali jejich součástí.

Znamená to, že po splnění všech podmínek přijdete s pořádným videoherním filmem? Sláva vám, protože takových je jen hrstka. Jeden zářný příklad brilantní videoherní adaptace? Ježek Sonic, kterému pomohl herecký výkon Bena Schwartze. Vzhledem k tomu, že do kin přichází jeho pokračování Ježek Sonic 2, přinášíme vám přehled nejlepších videoherních filmů všech dob.

14. Lara Croft Tomb Raider: (2003) Jasně, Lara Croft Tomb Raider nebyla moc dobrá. Ani o něco lepší pokračování Kolébka života z roku 2003. (Tenhle seznam je tak trochu nízká laťka, jasné?) Musíme ale ocenit Angelinu Jolie za to, že natočila jeden z prvních koukatelných filmů o videohrách. Vedla si tak dobře, že budoucí filmy již mohly běžet konverzačním tempem.

13. Pixely (2015) Vsadím se, že jste si nemysleli, že tu najdete Pixels, co? Rok 2015 vás nejspíš přesvědčil, abyste nenáviděli všechno, co se týká Adama Sandlera. No, je rok 2022 a my máme Sandmana pořád rádi. Pixely jsou láskyplnou, i když... nevyrovnanou ódou na arkádové klasiky 80. let (vzpomeňte si na Pac-Mana a Stonožku). Navíc v něm hrají Brian Cox a Peter Dinklage. A Michelle Monaghan. Pixely si zaslouží opakované zhlédnutí.

12. Uncharted (2022) Uncharted toho měl tolik co nabídnout. Skutečnou hvězdu v podobě Toma Hollanda, který hraje hlavního dobrodruha Nathana Drakea. Mark Wahlberg jako jeho spoluhráč. A navíc schopný režisér Ruben Fleischer, jehož průlomový film Zombieland je stále koukatelný. Neradi přiznáváme, že Uncharted je jen z poloviny tím, čím mohl ve skutečnosti být. Což znamená, že v něm pořád nechybí nějaké vtípky, gargantuovské akční scény a průměrný herecký výkon Toma Hollanda. Jen je to všechno zabaleno do filmu s roztříštěným tempem a nepříliš velkým vývojem postavy hlavního hrdiny.

11. Assassin's Creed (2016) Tvůrčí tým filmu Assassin's Creed zvolil správný přístup. Herní studio Ubisoft se rozhodlo samo uchopit tvůrčí otěže samotného projektu a připojit k němu spolehlivý talent, který věří v potenciál tématu. Tímto talentem byl samozřejmě začínající hollywoodský herec Michael Fassbender. To, co s filmem udělal, možná nebylo zrovna kasovním trhákem, ale byl to příklad videoherního filmu, který byl natočen bravurním stylem, respektujícím duši herní série.

10. Série Resident Evil (2002-2016) Říkejte si o Paulu W. S. Andersonovi, co chcete, ale ve filmové sérii Resident Evil vytvořil svět, který je mu vlastní. Děj filmů se sice značně rozchází s příběhem her, ale Milla Jovovich se díky své nezdolné hlavní roli stala jakousi ikonou filmového plátna. Ačkoli filmy vycházejí ze série her Resident Evil jen volně, jejich svět je dostatečně poutavý na to, aby se v rámci žánru zařadily mezi výjimečné.

9. Warcraft (2016) World of Warcraft je jednou z nejoblíbenějších videoherních sérií všech dob. Její fanouškovská základna je početná a zahrnuje i generace dětí, které ji v některých případech hrají už desítky let. Duncan Jones svým pojetím této série snad poprvé ukázal, co se stane, když velký fanoušek videohry dostane klíče od filmové série. Jones je otevřeným fanouškem WoW a jeho znalost série byla v tomto filmu více než patrná.

8. Ježek Sonic 2 (2022) Neradi to říkáme, ale Ježek Sonic 2 není tak rychlý jako jeho předchůdce a ztrácí část vtipu a kouzla prvního dílu. Přesto se díky radostně chaotickému výkonu Bena Schwartze v roli Sonica a skvělému Idrisu Elbovi v roli echidny Knucklese Ježek Sonic 2 pevně řadí k těm lepším filmům na tomto seznamu.

7. Mortal Kombat (2021) Jistě, reboot Mortal Kombat nikdy nedosáhl krvavých a absurdně přehnaných výšin svého předchůdce z roku 1995. Ale i tak je to lahůdka pro hráče, kteří vyrůstali v době, kdy byli bojovníci pouze dvourozměrní.

6. Tomb Raider (2018) Po vlažném pojetí série s Angelinou Jolie na začátku století se zdálo, že Tomb Raider nikdy nedosáhne svého plného potenciálu na plátně. Příběh sám o sobě je nesmírně filmový a kromě sexismu podobnému ve hře, nabízí něco, co by mohlo být velmi silnou filmovou sérií typu Indiana Jones v ženském podání. V roce 2018 si v této mnohem temnější - a mnohem realističtější - verzi Tomb Raidera zahrála Alicia Vikander a opravdu se jí to povedlo.

5. Final Fantasy: (2005) Final Fantasy je další významnou herní sérií, která má svou vlastní subkulturu. Po desetiletí fanoušky zajímalo, jak bude jejich milované RPG vypadat na obrazovce. Advent Children, jediný film na tomto seznamu, který není hraný, na tuto výzvu odpověděl v roce 2005. Nápadité a místy zcela bláznivé zpracování oblíbené série od Square Enix použilo místo skutečných herců počítačovou 3D grafiku a skutečně smazalo hranici mezi filmem a hrou.

4. Ježek Sonic (2020) Kdybych mohl dát první místo písni "Speed Me Up" - písni minulého léta, tohoto léta, příštího léta a léta po něm - udělal bych to. Místo toho si zaslouží pochvalu samotný film, který se nakonec ukázal jako překvapivě zábavný příběh pro našeho modrého chlapíka, a to i přes několikaměsíční produkční potíže. Ať už v dobrém, nebo ve zlém, ježka Sonica si budeme pravděpodobně navždy pamatovat jako poslední film, který jsme viděli v kinech před pandemií.

3. Wreck-It Ralph (2012) O.K. Wreck-It Ralph není technicky vzato videoherní film, protože Wreck-It Ralph neexistuje jako hra. Ale film si představuje svět, kde se postavy z arkádových her setkávají v digitálním herně, což vede k oslavě filmu o videohrách a padouších, kteří je obývají. Celé je to zvláštní a divoké. A nechybí cameo Bowsera. What else do you need?

2. Detektiv Pikachu (2019) Pokémoni jako franšíza byli vždy stálicí: existují sběratelské karty, televizní seriály a animované filmy. A pak je tu samotná hra, která definovala celou jednu generaci. I přes to všechno se při ohlášení Detektiva Pikachu objevila jistá oprávněná skepse ohledně toho, jak by mohl vypadat hraný film s oblíbenými postavami v hlavní roli. Nejenže vizuální stránka splnila očekávání, ale díky Ryanu Reynoldsovi a Justice Smithovi se na tento výlet dá dívat.

1. Mortal Kombat (1995) Co říct o filmu Mortal Kombat, co už nebylo řečeno? Je to vzrušující komedie. Jednoduchá a přitom geniální. Duch devadesátých let v tomto filmu žije v plné síle a dodnes je tento techno-futuristický titul plný klecových soubojů nejuspokojivějším filmem o videohrách. Jistě, možná se nejedná o ten nejvíc "high-art" příklad  tohoto seznamu. Ale Mortal Kombat dokonale vystihl podstatu herní licence, a to nelze překonat.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best