Home  /  Entertainment  /  7 nejlepších filmů oceněných Zlatým lvem z Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách

7 nejlepších filmů oceněných Zlatým lvem z Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách

Filmových festivalů je nespočet. Nejdůležitější z nich jsou tzv. A festivaly, kde se promítají opravdu významné tituly. Mezi nimi je celkem 15 filmových festivalů, včetně festivalů v Cannes, Berlíně, Karlových Varech a samozřejmě v Benátkách, mimochodem historicky prvním filmovém festivalu, který se poprvé konal v roce 1932. Od 31. srpna do 10. září se bude konat již 79. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách.
31.08.2022
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: Getty Images

Pořádně si zařvi, Zlatý lve!: Tohle je 7 nejlepších filmů, které kdy zvítězily na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

O Zlatého lva se letos opět uchází několik renomovaných filmů, včetně The Whale Darrena Aronofského, White Noise Noaha Baumbacha a The Son Floriana Zellera. Bude to zajímavé. Nyní však představujeme sedm nejlepších filmů, které již v Benátkách v posledních letech zvítězily.

1. Nomadland

Nomadland je v mnoha ohledech výjimečný film. Nejenže si hluboce melancholické drama pohrává se všemi primárními děsy, a tak vás uchvátí působivou intenzitou. Získal také nespočet ocenění, včetně nejen Oscara, ale i Zlatého lva v Benátkách 2020. Je o Fern (Frances McDormand), která se po smrti manžela vzdá svého běžného života, nasedne do dodávky a jako takzvaný pracovní nomád jezdí po celé zemi a střídá jednu práci za druhou. Všude se setkává se zajímavými lidmi s podobnými životními příběhy, přesto je v podstatě sama. Jejím jediným stálým společníkem je všudypřítomná melancholie.

2. Joker

O rok dříve (2019) zvítězil také výjimečný film, a sice příběh Todda Phillipse o superpadouchovi Jokerovi z DC, kterého mimořádně jedinečně a strhujícím způsobem ztvárnil Joaquin Phoenix - a který se vůbec nepodobá způsobu, jakým se takové komiksové adaptace obvykle vyprávějí. Doslova šílený film, který vás donutí podívat se na postavu Jokera ze zcela nového úhlu.

3. The Shape Of Water

Guillermo del Toro je vypravěčem fantastických příběhů - tento výjimečný mexický režisér to dokázal již mnohokrát, a to i ve filmových klasikách, jako je Panův labyrint nebo The Shape Of Water. Ten vypráví o němé Elise (působivě dobrá Sally Hawkins), která během studené války pracuje v přísně střežené laboratoři a objeví přísně tajný experiment, který jí obrátí život naruby. Potká tajemného rybího tvora (Richard Jenkins), s nímž se stále více sbližuje a kterého chce vysvobodit ze zajetí.

4. The Wrestler

Micky Rourke už byl odepsaný jako herec, mrtvý, bezvýznamný - dokud ho režisér Darren Aronofsky náhle nevzkřísil filmem Wrestler. A jak! Šílené je, že Rourke ve filmu Wrestler hraje sám sebe - ne jako neúspěšného herce, ale jako neúspěšného zápasníka - a tím se sám vrací zpět. Šíleně strašidelný film, který jde až na dřeň a má skvělé herecké obsazení (Marisa Tomei, Evan Rachel Wood), z něhož vyčnívá dávno odepsaný Micky Rourke.

5. Brokeback Mountain

Co může být dojemnější a pohnutější než osudový milostný vztah - jako v případě dvou kovbojů Jacka (Jake Gyllenhaal) a Ennise (Heath Ledger). Když se do sebe zamilují, žijí v roce 1961 ve Wyomingu uprostřed úzkoprsé morálky a rigidních konvencí. Oběma je to jasné: Jejich láska nemá budoucnost. Ennis se ožení s Almou (Michelle Williams) a má s ní dvě děti. Jack se ožení s Lureen (Anne Hathaway) a stane se otcem. Ti dva však nejsou ve svém předstíraném životě šťastní. Jsou šťastní, jen když jsou spolu - daleko od konzervativní společnosti ve Zkrocených horách. Mistrovské dílo Anga Leeho je srdceryvný emocionální film, který by těžko mohl být natočen lépe - a za který v roce 2005 zcela po právu získal Zlatého lva.

6. Hana-Bi

Japonský mistr režie a herec Takeši Kitano byl v Japonsku hvězdou díky svým filmům jako Sonatine nebo Děti se vracejí ještě předtím, než v roce 1997 získal Zlatého lva v Benátkách za drama Hana-Bi, a stal se tak do jisté míry překvapivě přes noc mezinárodně známým. Hlavním hrdinou filmu je Niši Jošitaka (hraje ho sám Takeši Kitano), osudem těžce zkoušený policista, který je vyveden z rovnováhy a poté dá výpověď, aby se vydal na poslední cestu se svou vážně nemocnou ženou. Minulost ho však nepustí.

7. Tři barvy: Modrá

První díl trilogie Krzysztofa Kieślowského se jmenuje Tři barvy: Modrá. První část trilogie, jejíž barvy odpovídají barvám francouzské vlajky, k níž jsou přiřazena hesla volnost, rovnost a bratrství, je o svobodě. Julie (Juliette Binoche) v něm jako jediná přežije vážnou autonehodu, zatímco její manžel a dcera při ní zemřou. Poté se snaží vše potlačit a začít svůj život úplně znovu. Nemůže se však zbavit minulosti a uvědomuje si, že jediný způsob, jak se s traumatem vypořádat, je postavit se mu.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best