Home  /  Entertainment  /  80. filmový festival v Benátkách: Poor Things získává Zlatého lva za nejlepší film

80. filmový festival v Benátkách: Poor Things získává Zlatého lva za nejlepší film

Komedie Poor Things získala Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách. Nejlepší herečkou se stala 25letá Cailee Spaeny, představitelka filmu Priscilla.
10.09.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Snímek Poor Things, černá komedie režiséra Yorgose Lanthimose s Emmou Stone v hlavní roli, získal na 80. ročníku filmového festivalu v Benátkách prestižního Zlatého lva. Stříbrného lva získalo Evil Does Not Exist (Zlo neexistuje), venkovské drama režiséra Ryusuke Hamaguchiho. Zlatého lva získal také za režii. Stříbrného lva v této kategorii získal Ital Matteo Garrone za drama Io capitano.

Cenu pro nejlepší herečku tentokrát získala americká herečka Cailee Spaeny. Pětadvacetiletá herečka hraje ve filmu Priscilla režisérky Sofie Coppoly titulní postavu, manželku Elvise Presleyho.

Filmový životopis vychází ze vzpomínek Priscilly Presley Elvis and Me a vykresluje nový obraz krále rokenrolu: obraz muže, který miluje svou o deset let mladší přítelkyni, ale zároveň ji ovládá a zrazuje. Drama je vyprávěno z pohledu Priscilly, která se s Elvisem seznámila v Německu, když jí bylo 14 let, a v 17 letech se k němu přestěhovala do Memphisu. Spaeny ztělesňuje mladou ženu, která je naplněna láskou, ale vnitřně je stále zoufalejší, až se nakonec osvobodí.

Američan Peter Sarsgaard si odnesl cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Dvaapadesátiletý herec hraje hlavní mužskou roli v dramatu Memory režiséra Michela Franca. V dramatu o lásce a paměti ztělesňuje muže trpícího demencí. Na tiskové konferenci v Benátkách Sarsgaard vysvětlil, že se ho film dotkl zejména kvůli osobnímu vztahu: Jeho strýc, k němuž měl velmi blízko, onemocněl demencí v poměrně raném věku, stejně jako jeho role ve filmu.

Zvláštní ocenění putuje do Polska

Polská režisérka Agnieszka Holland získala Zvláštní cenu poroty za film Zielona Granica. Drama vypráví příběh migrantů na polsko-běloruské hranici. V černobílém snímku diváci sledují osud rodiny ze Sýrie, která chce přes Bělorusko uprchnout do EU. Jejich zážitky se prolínají s příběhy mladého polského pohraničníka a skupiny polských aktivistů. Většina filmu se odehrává v roce 2021, kdy se situace na polsko-běloruské hranici vyhrotila: do EU se tehdy snažily nelegálně dostat tisíce lidí. EU obvinila běloruského vládce Alexandra Lukašenka, že organizovaně přivádí migranty z krizových regionů k vnější hranici EU, aby vyvinul tlak na Západ.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best