Home  /  Entertainment  /  Ať panenky vraždí! Toto je 11 nejlepších hororů s panenkami zabijáky

Ať panenky vraždí! Toto je 11 nejlepších hororů s panenkami zabijáky

Chucky - matka (nebo spíše otec) všech vraždících panenek
12.06.2023
Text: DANIEL SCHIEFERDECKER
Foto: Getty Images

Vražedné panenky? První panenka, která vás napadne, je Chucky, který se plíží po obrazovkách od konce 80. let, vraždí, brousí nože a zanechává za sebou jen kaluže krve. Ale kdo si myslel, že je to jediná vraždící panenka, která v hororovém žánru páchá neplechu, ten se krutě zmýlil. Protože jich je o dost víc!

Toto je 11 nejlepších hororů s vraždícími panenkami - od Chuckyho přes Annabelle až po Pinocchia.

A vyjmenované loutky nejsou ani zdaleka všechny. Své oběti hravě zmasakrují i Blade nebo Pin Head z filmu Puppet Master, stejně jako panenka Zuni z Trilogie hrůzy nebo Living Doll z Twilight Zone.

1. Chucky

Chucky, samozřejmě: hororová panenka par excellence. Panenky působí strašidelně samy o sobě, takže myšlenka na vraždící panenky je naprosto zřejmá. V případě Chuckyho byl panence vdechnut život, když sériový vrah, kterého zastřelila policie, přenesl pomocí voodoo kouzla svou krvelačnou duši do panenky Chucky. Od té doby Chucky v několika pokračováních přiměl panenky tančit, ve filmu Chucky a jeho nevěsta si dokonce našel manželku Tiffany a ve filmu Chucky Baby se dokonce stal otcem. Děsivě hrůzná rodina...

2. Annabelle

Jako první spin-off úspěšné filmové série Conjuring, založené na stejnojmenném klasickém hororu, byla v roce 2014 uvedena Annabelle, která se točí kolem stejnojmenné vraždící panenky (která se krátce objevila už ve filmu Conjuring). Ve filmu Mia (Annabelle Wallis) a John (Ward) čekají své první dítě, dceru, a už zařizují dětský pokoj - především panenkami. Mezi nimi je i panenka Annabelle. Jedné noci je pár napaden satanistickým kultem. Oba rodiče naštěstí přežijí, ale členové satanistického kultu umístili do panenky Annabelle démona z podsvětí. Kvůli útoku se rodina přestěhuje a všechny panenky vyhodí, ale v novém domě je Annabelle náhle zpět. A nemá za lubem nic dobrého...

3. Robert

Manželé Paul (Lee Bane) a Jenny (Suzie Frances Garton) jednoho dne vyhodí svou úlisnou hospodyni Agathu (Judith Haley), která dá rodinnému synovi Geneovi (Flynn Allen) na rozloučenou další panenku: Roberta. A Robert není panenka jako ostatní panenky. Nová chůva to brzy pocítí na vlastní kůži. Kdo má rád Chuckyho, bude mít rád i Roberta. Ti dva by totiž mohli být bratři.

4. Pinocchio

Základní příběh klasické dětské knížky Pinocchio je sám o sobě dost strašidelný: mluvící kus dřeva, z něhož pak truhlář vytvoří loutku, která má v hlavě samé nesmysly, pravidelně končí ve vězení, je okradena, málem se utopí, sežere ji obrovský žralok atd. Logicky někoho v určitém okamžiku napadlo udělat z něj hororový příběh - to se stalo ve filmu Pinocchio - loutka smrti z roku 2015. V něm je vrah dětí Vincent Gotto (Lewis van Bergen) odsouzen k smrti, ale předtím dá své obhájkyni Jennifer (Rosalind Allen) dřevěnou loutku Pinocchia, kterou ta zase dá své dceři Zoe (Brittany Alyse Smith). A že to není dobrý nápad, si každý domyslí sám. Ačkoli se Zoe a Pinocchio zpočátku spřátelí, tento Pinocchio rozhodně nemá dobrou povahu.

5. Dolly Dearest

Americká rodina Wadeových se přestěhuje do Mexika, kde chce otec Eliot (Sam Bottoms) přestavět starou továrnu na panenky. Podle staré legendy se však tato továrna nachází vedle hrobky, v níž je drženo v zajetí ztělesněné zlo. Pro dceru Jessicu (Candace Hutson) je však taková továrna samozřejmě ryzím rájem, a tak si zejména panenku Dolly vezme přímo k srdci. Dolly zase obzvlášť ráda způsobí, že srdce přestane bít poté, co archeologové otevřou hrobku a zlo se v Dollyině těle projeví.

6. Puppet Master

Puppet Master je jednou z hororových sérií s největším počtem dílů. Příběh má svůj základ ve schopnosti loutkáře Andrého Toulona vdechnout svým loutkám život. Po jeho smrti však i ony chtějí jen smrt jiných a každá jednotlivá loutka má velmi zvláštní schopnosti. Například loutka Blade má v rukou háky a nože, které jen s radostí používá, zatímco Pin Head se svými obřími tlapami má zálibu v škrcení. Nejpůsobivější je však pravděpodobně slečna Pijavice, která dokáže z úst vypustit obrovské zabijácké pijavice, které pak své oběti vysávají jako smoothie.

7. The Boy

Poněkud odlišný je příběh z filmu The Boy. Příběh se soustředí na Američanku Gretu (Lauren Cohan), která prodělala potrat a přijme práci chůvy v odlehlé vesnici v Anglii, aby toto trauma hodila za hlavu. Starý, bohatý pár chce odjet na výlet a Greta se má mezitím postarat o jejich osmiletého syna Brahmse. Kromě toho, že Greta dostane podivný seznam věcí, na které má dávat pozor, však také zjistí, že Brahms není dítě, ale panenka. Instrukce ignoruje, ale to se ukáže jako chyba...

8. Dead Silence

Tři roky po senzačním úspěchu hororu Saw uvedl režisér James Wan film Dead Silence - Jedno slovo a jsi mrtvý, v němž světu představil vraždící panenku Billy. Ve filmu Jamie (Ryan Kwanten) a jeho žena Lisa (Laura Regan) jednoho dne obdrží balíček bez zpáteční adresy. Uvnitř je břichomluvecká figurína jménem Billy. Jen o chvíli později najde Jamie svou ženu doma mrtvou. Má vyříznutý jazyk. Zatímco policie si myslí, že vrahem je Jamie, on má jinou teorii: musel to udělat Billy. A při pátrání po vrahovi Jamie jednoho dne narazí na hororový příběh břichomluvkyně Mary Shawové (Judith Roberts), které bylo strašlivě ublíženo.

9. Dolls

Během bouře hledá rodina Bowersových úkryt v domě Hartwickových - starších manželů, kteří vyrábějí a sbírají panenky. Co však Bowersovi (zatím) nevědí: Panenky jsou vyrobeny ze skutečných lidí, a tak si žijí svým vlastním, nepříliš sympatickým a poměrně smrtícím životem.

10. Magic

Herecká a režisérská legenda Richard Attenborough (Gándhí, A Chorus Line) se také jednou věnoval příběhu o vraždící panence - ve filmu Magic - An Uncanny Love Story. V něm břichomluvec Corky (Anthony Hopkins) naváže schizofrenní vztah se svou loutkou Fatsem. Tlouštík se stále více stává Corkyho druhým já a výplodem jeho temné stránky, která ho podněcuje k páchání smrtelných zločinů.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best