Home  /  Entertainment  /  Banksy was here

Banksy was here

Banksy byl tady - na těchto místech se anonymní umělec již zvěčnil.
30.11.2022
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Unsplash

Jeho díla nejsou nijak rozměrná. Někteří by řekli, že to ani není umění - i když záleží na tom, jak se na to díváme. Jisté však je, že Banksyho díla vyvolávají rozruch. Tak tomu bylo i před několika dny, kdy britský umělec na svém instagramovém kanálu ukázal, že byl na Ukrajině, aby na stěny zničených budov umístil řadu uměleckých děl. Nic z toho, co Bansky dělá, není náhodné, a tak ani místa, kde instaluje svá díla, nejsou vybrána náhodně. Jen on sám ví, kde se nějaký Banksy objeví příště.

Banksyho díla můžete obdivovat na těchto místech

Zatím neexistuje žádná Banksyho fotografie, pouze několik rozmazaných videí na sociálních sítích, která údajně ukazují umělce při instalaci jeho díla. On sám chce zůstat v anonymitě. Možná se nikdy nedozvíme, kdo se za tímto jménem skrývá. Obecně se předpokládá, že Banksy je muž, a proto se v tomto článku budeme držet mužských zájmen.

1. Borodjanka, Ukrajina

Ukrajinské město Borodjanka se v posledních měsících znovu a znovu objevuje v médiích, a to ze smutných důvodů. Město u Kyjeva je jedním z nejvíce zničených míst války. Svůj umělecký podpis zanechal Banksy také v Irpinu a v Kyjevě. Na jedné z nich je zobrazen muž údajně připomínající ruského prezidenta Vladimira Putina, který je hozen na zem při zápase juda s malým chlapcem - Putin sám je držitelem černého pásu a chlapec má představovat Ukrajinu. Další Banskyho dílo zobrazuje dvě děti, které používají kovovou nádrž jako houpačku. Třetí nástěnná malba zobrazuje gymnastku, která předvádí stoj na rukou.

2. Bristol, Velká Británie

Tuto nástěnnou malbu objevil Tristan Kay, docent na Bristolské univerzitě, a je umístěna na zdi dvojdomku ve Vale Street v bristolské čtvrti Totterdown. Zobrazuje ženu, která kýchne a upustí tašku.

3. Benátky, Itálie

Banksy opakovaně upozorňuje na politické a sociální problémy. To je případ tohoto díla, které je k vidění na zdi v benátské čtvrti Dorsoduro. Bylo zde instalována v roce 2019 a zobrazuje dítě migrantů v záchranné vestě a s neonovou pochodní v ruce. Obzvlášť nápadné je, že hladina vody v lagunovém městě neustále stoupá a klesá. Takže v určitém okamžiku má dítě vodu doslova po krk. Umělec chce tímto způsobem upozornit na uprchlíky, kteří si vybrali nebezpečnou cestu přes vodu.

4. Paříž, Francie

Pro většinu lidí není nástěnná malba muže, který podává psovi kost, ničím výjimečným. I zde však Bansky činí politické prohlášení. Dílo je k vidění na zdi pařížské Sorbonny. Když se podíváte blíž, zjistíte, že pes má jen tři nohy a muž za zády skrývá pilu. Byl vytvořen 20. června 2018, na Světový den uprchlíků, a poukazuje na špatné zvládání uprchlické krize ze strany Francie.

5. New York, USA

Jedno z největších Banksyho děl je k vidění v New Yorku. Přesněji na rohu ulic Houston Street a Bowery. Jedná se o protest proti uvěznění Zehry Doganové. Dílo je dlouhé celých 21 metrů a vyzývá vládu v Ankaře, aby propustila tureckou novinářku a umělkyni Zehru Doganovou. Byla odsouzena k více než dvěma letům vězení za malbu kurdského města Nusaybin, které bylo částečně zničeno během bojů mezi tureckou armádou a kurdskými protivládními bojovníky.

6. Dover, Velká Británie

Banksyho nástěnná malba dělníka, který usekává hvězdu z vlajky Evropské unie, byla instalována na boční straně budovy v Doveru v květnu 2017. Město Dover je vzdáleno pouhých 80 kilometrů od Francie, a tedy i od EU. Tato nástěnná malba samozřejmě symbolizuje brexit.

7. Park City, Utah, USA

Od ledna 2010 mohou návštěvníci obdivovat kameramana na hlavní ulici v Park City v Utahu. Ukazuje kameramana, který se snaží dostat květinu do záběru a přitom ji vytrhává. Poselství je ironické. My lidé se snažíme zachytit něco krásného pro potomky a přitom to ničíme.

8. Los Angeles, USA

Týden před předáváním Oscarů, na které byl nominován Banksyho dokument Exit Through The Gift Shop, se objevilo několik nových Banksyho nástěnných maleb. Jednou z nich byl i Crayon Boy, který se objevil na zdi obchodu Urban Outfitters. Ovšem jen na krátkou dobu, pak byl přemalován.

9. Pásmo Gazy

V roce 2015 Banksy nasprejoval toto dílo na zeď na Západním břehu Jordánu v Pásmu Gazy. Je na něm plačící řecká postava, která vypadá jako Rodinův Myslitel. Jmenuje se Bomb Damage, Gaza City.

10. Porte de La Chapelle, Paříž

Pod názvem Soup Kitchen for Migrants (Vývařovna pro migranty) se skrývá dílo, které bylo instalováno v Paříži u příležitosti Světového dne uprchlíků 2018. Dodnes ji můžete obdivovat na stanici metra Porte de la Chapelle. Právě zde se až do srpna 2017 nacházelo uprchlické centrum "La Bulle", kde žilo až 2700 lidí. Umělec zobrazuje černošskou dívku, která stříká viktoriánský vzor tapety na hákový kříž. Banksy chce upozornit na způsob, jakým politici kryjí pochybení a možná i fašistickou politiku.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best