Home  /  Entertainment  /  Bum! Bum! Svět proti Borisi Beckerovi

Bum! Bum! Svět proti Borisi Beckerovi

Svět proti Borisi Beckerovi - vše o dvoudílném doku-seriálu na Apple TV+
19.04.2023
Text: Daniel Schieferdecker
Foto: Apple TV+

Tenisová hvězda Boris Becker je ze sportovního hlediska nespornou ikonou: po svém prvním wimbledonském vítězství v pouhých 17 letech byl dlouho nejlepším tenistou světa. Během této doby získal celkem 49 titulů, včetně šesti grandslamových turnajů a zlaté olympijské medaile. V jeho soukromém životě to po skončení kariéry šlo mnohem méně hladce: kumbálová aféra, nevydařená manželství a pak samozřejmě obvinění z daňových úniků a pozdější insolvenční delikty. Dvoudílný dokumentární seriál Boom! Boom! The World vs. Boris Becker na Apple TV+ se nyní podrobně zabývá životem Borise Beckera - se všemi vzestupy i pády.

Upoutávka na dokumentární seriál Bum! Bum! Svět proti Borisi Beckerovi na Apple TV+

O čem je Bum!? Bum! Svět proti Borisi Beckerovi na Apple TV+?

Je to o - překvapení! - Borisi Beckerovi (kterému se v jeho nejlepších letech přezdívalo Bum Bum Boris). Tenisová legenda vypráví svůj příběh především sama, ale své slovo má i mnoho důležitých a zajímavých souputníků, včetně jeho bývalého trenéra Günthera Bosche, bývalého manažera Iona Tiriaca, jeho bývalé manželky Barbary Becker a také mnoha tenisových kolegů, jako jsou John McEnroe, Björn Borg, Mats Wilander a Michael Stich. Kromě toho je zde mnoho archivních materiálů, které pečlivě dokumentují Beckerův vzestup a pád, takže se člověku dostane opravdu zajímavého a hlubokého pohledu na postavu Borise Beckera.

Kteří tvůrci stojí za filmem Bum! Bum! Svět proti Borisi Beckerovi na Apple TV+?

Projekt inicioval režisér Alex Gibney. Pokud jste o tomto jménu nikdy neslyšeli, vězte, že Gibney získal v roce 2008 Oscara za dokument Taxi do pekla. Takže ten člověk se vyzná. Dokument Boom! Boom! Svět vs. Boris Becker, který byl promítán na letošním Berlinale, vznikl za pomoci producenta Johna Battseka, který má na svém kontě také Oscary, například za filmy Den v září a Searching For Sugar Man. Dá se tedy předpokládat, že na filmu pracují lidé, kteří svému řemeslu rozumí - a to se potvrdilo.

Jak probíhalo natáčení filmu Bum! Bum! Svět proti Borisi Beckerovi na Apple TV+?

Filmaři na to měli přes tři roky - což je šíleně dlouhá doba. Za tu dobu se jim podařilo získat úžasně zevrubný kontakt s Borisem Beckerem, což je v dokumentu vidět. Chemie mezi natáčeným a tvůrci je správná, takže se toho dozvíte poměrně hodně, jsou ukázány skutečné pocity - dokonce dojde i na pravé slzy. A ne proto, že by se snažili upoutat pozornost a srazit hlavního hrdinu emočně na kolena, ale proto, že byla vytvořena atmosféra, ve které to Boris Becker nechá vyplout na povrch. S plným vědomím toho, že ho kamera sleduje. Taková blízkost je jinak ve srovnatelných dokumentech vzácná.


Jaký je Bum! Bum! Svět proti Borisi Beckerovi na Apple TV+?

Ti, kteří se již intenzivně zabývali životem Borise Beckera na kurtu i mimo něj, se jistě nedozvědí mnoho nového, ale obraz, který režisér Alex Gibney v dokumentu vypráví, září jasnějšími barvami a má mnohem vyšší rozlišení, než jsme zvyklí. Zajímavé je i to, že Becker je v posledních letech známý méně jako sportovní vítěz, kterým pro Němce vždy po dlouhá léta byl, ale jako ekonomický, a ano, i kriminální smolař. A dokument ukazuje, že cesta k tomu mu byla vytyčena už v raném věku, protože vždy cvičil jen forhend, bekhend, podání & spol. ale nikdy se nenaučil zacházet s penězi. K tomu se přidává fakt, že Becker je typem hráče, který vždy tlačil na pilu i mimo kurt - se známými následky. V tomto ohledu: dokument, který stojí za zhlédnutí na všech úrovních a který vás nejen (znovu)seznámí s osobou Borise Beckera, ale také ve vás vyvolá chuť znovu si zahrát tenis - i když jeho vrcholné období už je dávno pryč.

Od 7. dubna na Apple TV+

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best