Home  /  Entertainment  /  Cannes 2023: Natalie Portman, Scarlett Johansson, Adrien Brody a nová předsedkyně

Cannes 2023: Natalie Portman, Scarlett Johansson, Adrien Brody a nová předsedkyně

Seznam hvězd, které se letos na filmovém festivalu očekávají, je dlouhý.
14.05.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Wim Wenders v boji o Zlatou palmu, nová německá předsedkyně. To je to, co mohou místní filmoví fanoušci letos v Cannes kromě očekávaných vystoupení hvězd jako Leonardo DiCaprio, Scarlett Johansson, Tom Hanks a Natalie Portman očekávat.

O Zlatou palmu se během 76. ročníku filmového festivalu bude ucházet 21 tvůrců. A mimo soutěž se všechny oči upírají na dobrodružství: Americký herec Harrison Ford představí na Croisette film "Indiana Jones and the Dial of Destiny", poslední díl legendární filmové série.

"Perfect Days": Sedmasedmdesátiletý režisér Wenders je letos v Cannes zastoupen dvěma filmy. V soutěži poběží jeho celovečerní film "Perfect Days", který sleduje každodenní život Japonce pracujícího jako uklízeč. Hlavní roli ztvárnil známý japonský herec Kodži Jakušó.

Iris Knobloch je první ženou, která není Francouzkou, jež se stala prezidentkou filmového festivalu v Cannes.

Kromě toho se bude mimo hlavní program promítat jeho dokumentární film "Anselm - Das Rauschen der Zeit" o umělci Anselmu Kieferovi. V soutěži se představí také rakouská režisérka Jessica Hausnerová. Její drama "Club Zero" s Miou Wasikowskou v hlavní roli vypráví o nebezpečné skupinové dynamice ve škole.

Netrpělivě je očekáván nový film Wese Andersona: "Asteroid City" se odehrává v odlehlém pouštním městečku v 50. letech a hrají v něm mimo jiné Tom Hanks, Scarlett Johansson, Tilda Swinton a Adrien Brody. Ve filmu  "May December" o hollywoodské herečce hrají Natalie Portman a Julianne Moore (režie Todd Haynes).

Jude Law a Alicia Vikander hrají anglického krále Jindřicha VIII. a jeho manželku Kateřinu Parrovou ve filmu "Firebrand" (režie Karim Aïnouz). Další americkou hvězdu můžeme vidět ve filmu "Black Flies" (Černé mouchy) režiséra Jean-Stéphane Sauvaire. Sean Penn ztělesňuje zdravotníka. Celkem sedm soutěžních snímků natočily ženy, což je v Cannes rekord.

Iris Knobloch je od loňského léta prezidentkou filmového festivalu a je první ženou a nefrancouzkou, která tuto funkci zastává. Dlouhou dobu pracovala ve vedoucích funkcích americké velkofilmové společnosti Warner. Dnes je mimo jiné šéfkou správní rady poskytovatele streamovacích služeb Deezer.

Filmový průmysl proto netrpělivě očekává, zda se filmový festival ještě více otevře USA a zejména poskytovatelům streamingu. Ti byli dosud ze soutěže - i letos - vyloučeni.

Tři filmy vyřazené ze soutěže vyvolaly v předstihu rozruch. Například Harrison Ford cestuje do Francie s pokračováním jedné ze svých nejlegendárnějších filmových rolí. Po boku osmdesátiletého herce se ve filmu "Indiana Jones and the Dial of Destiny" objeví Phoebe Waller-Bridge jako Indyho kmotřenka a Mads Mikkelsen v roli padoucha. Údajně se jedná o poslední film ze série - a první, který nerežíroval Steven Spielberg.

Světovou premiéru v Cannes slaví také "Killers of the Flower Moon", nový film Martina Scorseseho. Kriminální drama s Leonardem DiCapriem, Robertem De Nirem a Brendanem Fraserem v hlavních rolích vzniklo v produkci společnosti Apple. Americký herec Johnny Depp slaví také malý comeback po skončení procesu s bývalou manželkou kvůli pomluvě - hraje francouzského krále Ludvíka XV. v historickém filmu "Jeanne du Barry", který filmový festival zahajuje.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best